Російські ватажки бойовиків на Донбасі стали визнавати невдачу проекту «Новоросія» ще у листопаді 2014 року, а у травні «кінець Новоросії» констатували майже всі її учасники. Хронологію «закриття» проекту зібрав Тиждень.ua.
так нині виглядає вебсайт "парламенту Новоросії"
«Операція Новоросія»
Першим про невдачу створення «Новоросії» розповів перший очільник терористів, який пізніше потрапив до опали в московської влади, Ігорь Гіркін (Стрєлков).
«Я вважаю, що у них все виходить більш ніж блискуче, саме у Заходу, я не говорю про Україну, тобто у них все виходить блискуче, вони діють стратегічно – стратегічно вони виграли ситуацію. Скільки ми б не збили їхніх літаків, вертольотів, Хоч скільки підбили танків, знищили нацгвардійцев, – стратегічно ми програли», – зазначив колишній лідер та символ «ополчення».
Таку заяву він зробив у листопаді 2014 року.
«В результаті – ми не під Києвом, а вони – під Донецьком. Це про що говорить, про те, що стратегічно ми операцію «Новоросія» програли», – додав терорист.
Нереалізована мрія Кремля
Інший колишній лідер бойовиків на посаді «голови уряду ДНР» на початку січня уточнив, що окупованих територій для «Новоросії» замало.
«Що зроблено за минулий рік? Є російський Крим, Донецька народна республіка і Луганська народна республіка. Ці республіки займають не дуже велику частину території Донецької та Луганської областей», – зазначив він.
За його словами, ідея «Новоросії» для її виконавців залишилася мрією.
«Новоросії-то немає. Ми всі, звичайно, вживаємо цей термін, але це фальстарт, якщо чесно. Новоросія – це ідея, мрія, скажімо так. Це ідея, що не втілилася в життя. Не втілилася через низку об'єктивних причин», – зазначив Бородай.
«Реалізується цей проект чи ні, нам зараз, чесно кажучи, – в умовах нинішньої світової кризи, в умовах дуже важких для Росії, в умовах активної протидії всього світового співтовариства, ну, не всього, а принаймні Заходу, – ось у цих умовах сказати однозначно, чи реалізується проект Новоросія чи ні, я особисто не можу», – додав він.
Водночас, Бородай досі сподівається «здійснити мрію» колись у майбутньому.
«Новоросія» існує, але «в іншій площині»
20 травня міністр закордонних справ РФ Сєргєй Лавров виступив із заявою про необхідність залишити території «ДНР» і «ЛНР» у складі України.
«На всіх рівнях – вустами президента Росії, в інших форматах – говоримо, що ми – за те, щоб вони стали частиною України», – зазначив міністр.
«Вони зараз представили свій проект конституції. Там вони ведуть мову рівно про той статус, який передбачено мінськими домовленостями: «республіки» будуть частиною України, і далі пройде конституційна реформа, щоб цей статус закріпити на постійній основі», – розповів про нові пріорітети Кремля Лавров.
В офіційних заявах російських відомств рідко вживають термін «Новоросія», однак за два дні до заяв Лаврова, 18 травня про завершення проекту «Новоросія» заявив «міністр закордонних справ ДНР» Олександр Кофман.
«Що стосується проекту «Новоросія», то оскільки народний вибух стався раніше, ніж ми планували, адже ми не змогли стримати населення на мітингах – раніше запланованого піднялися і наші прихильники в інших регіонах – в Одесі, Харкові. В результаті понад 40 наших хлопців загинули в Одесі, багатьох активістів заарештували у Харкові, а республіки, які передбачалося створити в цих регіонах, виявилися обезголовлені», – заявив Кофман.
Він зазначив, що «Новоросію» закрили до кращих часів.
«Тому проект «Новоросія» закритий на деякий час – до тих пір, поки у всіх цих регіонах виросте нова політична еліта, здатна очолити рух. Ну не маємо права нав'язувати Харкову, Запоріжжю, Одесі свою думку», – додав «дипломат».
20 травня «офіційно» кінець «Новоросії» підтвердив «спікер» її парламенту та екс-нардеп Верховної Ради Олег Царьов.
«Діяльність структур Новоросії заморожена, оскільки вона не вписується в план мирного врегулювання, підписаний у присутності країн «нормандської четвірки», – заявив Царьов. Відповідну заяву Царьов розмістив у соцмережах.
Окрім того, Царьов визнав, що «безпосередньо впливати на ситуацію на Донбасі ані він, ані його депутати зараз не можуть».
Окрім того, стало відомо, що не працює навіть сайт «парламенту». На головній сторінці ресурсу станом на 21 травня розміщено повідомлення: «Обслуговування офіційного сайту парламенту Новоросії призупинено» (див. вище – Ред.).
Після того, як ці заяви набули великого резонансу у ЗМІ, нинішній «офіційний представник ДНР» Денис Пушилін спробував заперечити «закриття».
«Про жодну призупинку або закриття процесу мови не йде. Просто він перейшов в іншу площину. Зараз у нас є можливість перейти від силового протистояння до політичного», – сказав Пушилін.
У своїй заяві Пушилін фактично повторив слова Лаврова про те, що намагатися реалізовувати ідею Новоросії будуть через вимагання внесення змін до Конституції України.