Конфлікт навколо постачання природного газу з Росії до України, який зненацька розгорівся на початку лютого, завершився драматично і неочікувано. У результаті перемовин президентів України та РФ – Віктора Ющенка та Владіміра Путіна – було досягнуто домовленості не лише про врегулювання проблем із оплатою імпортованого до України газу, але й прийнято принципове рішення про усунення посередницьких компаній «РосУкрЕнерго» та «УкрГазЕнерго» та перехід до прямих відносин між «Газпромом» і «Нафтогазом».
Нагадаємо, що 7 лютого речник «Газпрому» Сєргєй Купріянов заявив, що Україна заборгувала Росії $1,5 млрд за газ, імпортований у листопаді-грудні 2007 року та січні 2008 року. Більше того, «Газпром» стверджував, що частина цього боргу виникла внаслідок того, що Росія постачала до України не середньоазійський газ за визначеною на 2008 рік ціною $179,5, а російський – за «європейською» – $314,7. Останнє звинувачення повністю суперечило тій системі домовленостей, за якою відбувалося постачання газу до України у 2006–2007 роках. Адже сенс появи в російсько-українських газових відносинах посередника «РосУкрЕнерго» якраз і полягав у тому, що ця компанія мала «змішувати» дорогий російський та дешевий середньоазійський і експортувати його в Україну – і ні про яку окрему оплату «російського складника» ніколи не йшлося. І як би там не було, будь-які претензії щодо заборгованості «Газпром» мав адресувати не Україні і, навіть, не «Нафтогазу», а в першу чергу своїм власним дочірнім компаніям «РосУкрЕнерго» та «УкрГазЕнерго».
Показово, що під час конфлікту російська сторона озвучувала вельми недружній підхід до процесу перемовин з Україною. Власне кілька раундів перемовин між «Нафтогазом» та «Газпромом» у Москві були зірвані – і російська сторона коментувала це у стилі «ми повідомили українцям нашу позицію і відправили їх геть». Та й сам факт демонстративного «перекриття газу» у день довгоочікуваного візиту Ющенка до РФ виглядав відвертою провокацією.
Більшою несподіванкою стало швидке та конструктивне рішення «газової проблеми». Наразі ті умови врегулювання конфлікту, про які повідомили громадськість, є для України цілком позитивними. Погашення заборгованості за останні місяці 2007 року відбуватиметься за минулорічною ціною $130. Ціна ж газу на 2008 рік не підвищиться і становитиме, як було домовлено раніше, $179,5.
Однак найголовніший результат – Росія погодилася на перехід до прямих контрактів з Україною без участі посередників. Для цього будуть створені дві спільні компанії, де «Газпрому» і «Нафтогазу» належатимуть по 50%. Перша здійснюватиме постачання середньоазійського газу до України, друга безпосередньо продаватиме споживачам. Якщо в цій схемі не приховано якісь підводні камені, її можна вважати вигідною для України. Споживачі матумуть прийнятну ціну на газ, схема його постачання буде прозорою, а «Нафтогаз» отримає можливість заробляти додаткові кошти від постачання імпортного газу до України.