Американський журналіст Йокі Дрезен, областю знань якого є військові справи та національна безпека, дослідив можливі варіанти початку війни між Сполученими Штатами та Північною Кореєю. Про це повідомляє видання vox.com.
Зазначається, що дане питання він обговорював з відставним головнокомандувачем Збройними силами США в Європі (2009-2013) та об'єднаними збройними силами НАТО в Європі (2009-2013) Джеймсом Ставрідісом, а також з Мішель Флурной, екс-заступником міністра оборони з політичних питань в Пентагоні під час адміністрації Обами, яка допомогла сформувати американську політику щодо Північної Кореї з 1993 року".
Повномасштабна війна з Північною Кореєю
Джеймс Ставрідіс зазначив, що принаймні є 10% шансу на ядерну війну між США та Північною Кореєю, і 20-30% на конфлікт, який може вбити мільйон людей або навіть більше.
Мішель Флурной вважає, що жорсткі розмови президента Дональда Трампа про Північну Корею, які включають в себе висміювання Кіма Чен Ина як "маленької людини-ракети"( "Little Rocket Man") і загрози викидів "вогню та люті" по його країні, призведе до того, що "найімовірніше, зараз одна сторона або інша буде неправильно тлумачити те, що передбачалося як демонстрація прихильності чи демонстрація сили ".
Зокрема, адміністрація Трампа виглядає більш впевнено у своїй здатності керувати Північною Кореєю.
У свою чергу, журналіст розглянув для прикладу війну в Іраку.
"Я побачив наслідки конфлікту, побудованого розумним мисленням. Я бачив наслідки воєн, до яких не були готові американці. Риторика навколо Північної Кореї піднімає ті самі сигнали тривоги для мене. Незважаючи на всі розмови щодо обміну ядерними ударами, було мало реального обговорення того, що може означати війна на Корейському півострові, як вона може загостритись, і яка буде кількість жертв", – наголосив автора.
"Тому я провів минулий місяць, задаючи питання десяткам колишнім офіційним представникам Пентагону, аналітиків ЦРУ, американським офіцерам та експертам аналітичних центрів, а також відставному південнокорейському генералу. Всі вони сказали одне й те ж: існує справжній ризик війни на Корейському півострові, яка передбачає використання хімічної, біологічної та ядерної зброї", – додав він.
Водночас більшість опитаних експертів вважають, що Кім буде використовувати ядерну зброю проти Південної Кореї на початкових етапах бойових дій – і не тільки як відчайдушний крайній захід.
"Це не буде являти собою Ірак. Не те, що північнокорейські військові такі добрі. Північна Корея має ядерну зброю та іншу зброю масового знищення, і зараз вона перебуває в ситуації, коли має реальні стимули до її використання ", – стверджує Флурой.
Експерти підкреслили, що Кім може спустошити Сеул, навіть не використовуючи зброю масового знищення. Північнокорейські військові мають величезну кількість ракетних установок і артилерійських знарядь в районі Сеула.
Крім того, відставний генерал Південної Кореї Ін-Бум Чун, який провів 40 років з єдиною думкою про конфронтацію з Північною Кореєю, підкреслив, що Кім також має інший вид зброї: 25 мільйонів людей – з них 1,2 мільйона військовослужбовців та кілька мільйонів резервістів – котрі "з дитинства були виховані з вірою в те, що Кім та його сім'я є буквально богами, уряд яких повинен бути захищений будь-якою ціною ".
"Ви говорите про людей, яким в основному промивали мозок упродовж усього життя. Це буде схоже на те, що ви бачили на Окінаві під час Другої світової війни, де японські цивільні та солдати були готові боротися до смерті. Це була б жорстока і кривава війна ", сказав Чун.
Наземне вторгнення
Офіційна позиція адміністрації Трампа, як і її попередників, полягає в тому, що ядерна програма Північної Кореї є неприйнятною, і Пхеньян повинен відмовитися від своєї ядерної зброї.
У прямолінійному листі до сенатора Теда Ліу в жовтні минулого року, контр-адмірал Майкл Дюмон, виступаючи від імені Об'єднаних начальників штабу, сказав, що "єдиний спосіб знайти та знищити всі компоненти програм Північної Кореї з ядерної зброї це наземне вторгнення".
Південнокорейська біла книга 2016 року зазначає, що США повинні будуть розгорнути 690 000 наземних військ до Південної Кореї, у разі виникнення війни.
Натомість Брюс Беннетт, старший науковий співробітник корпорації RAND, який протягом десяти років вивчав Північну Корею та сім'ю Кіма, вважає, що ці цифри підвищено. Він вважає, що США повинні будуть відправити щонайменше 200 000 військовослужбовців у Північну Корею. Для порівняння, це було б набагато більше військових, ніж в Іраку чи Афганістані.
Оцінювання 2016 року показало, що Пентагону також буде потрібно відправити 2000 військових літаків та іншу авіацію у Північну Корею.
Хімічна та біологічна небезпека
З точки зору консенсусу, Кім спробує визначити рівень ігрового поля, використовуючи величезний арсенал хімічної зброї, який вважається найбільшим і найбільш технологічним у світі (за оцінками, у Кіма від 2500 до 5000 метричних тонн смертельних токсинів, таких як зарин, що може призвести до паралічу та смерті).
За допомогою стількох артилерійських знарядь та ракетних установок, що пройшли підготовку в Сеулі, Кім має можливість швидко покрити густонаселене місто величезною кількістю нервово-паралітичними отруйними речовинами. Число людських жертв було б дуже високим.
Військовий історик Рейд Кірбі в травні минулого року зазначив, що тривала заринова атака може вбити до 2,5 мільйонів чоловік лише в Сеулі, а поранити майже 7 мільйонів. Це було б масовим вбивством за найвищою шкалою.
Також Кім має велику кількість зброї масового ураження "VX", і вже продемонстрував готовність і здатність використовувати її проти цивільних об'єктів за кордоном.
"Це вбивця натовпу. Він без запаху, безбарвний і не розсіюється швидко. Це потрібно враховувати, коли ми думаємо про те, що Кім зробить, аби запобігти нападу чи помститися ", – йдеться у статті.
Пентагон припускає, що його повітряні бази всередині та навколо Південній Кореї були б одними з перших місць, по яким Кім намагався б влучити з хімічної зброї.
Однак військові службовці США не думають, що Північній Кореї вдасться вбити багатьох льотчиків та інших військових, розташованих там, кожен з яких оснащений протигазами та іншими захисними снарядами.
Відставний генерал-лейтенант ВПС США Ян-Марк Джоас, колишній заступник командувача американськими військами в Південній Кореї, заявив, що початкові етапи будь-якого наступу проти Північної Кореї залежать від американських та південнокорейських літаків, здатних потрапити до ядерних об'єктів Кіма, військових баз, сховищ хімічної та біологічної зброї, радарних систем та засобів протиракетної оборони.
Джоас повідомив, що військовослужбовці ВПС проводять уроки з хімічної зброї, де вони практикують свою роботу в протигазах та іншому обладнанні. Вони намагаються розібратися з усіма способами, якими Північна Корея може потрапити до об'єктів.
"Ми передбачаємо звичайні атаки, ми передбачаємо хімічні атаки, ми передбачаємо кібератаки. Ми все ще зможемо літати – і в кінцевому підсумку перемогти Північну Корею, – але це матиме безперечний вплив на наші операції, – відзначив він.
Ендрю Вебер, колишній помічник міністра оборони з ядерних, хімічних та біологічних програм захисту, сказав, що США також повинні бути готові до використання біологічної зброї проти військових і цивільних об'єктів.
"Вважається, що арсенал Північної Кореї охоплює віспу, жовту гарячку, сибірську виразку, геморагічну гарячку і навіть чуму. Вони є одними з найстрашніших речовин на Землі, і Вебер очікує, що деякі з них використовуватимуться проти південнокорейських портів, аеродромів та міст як спосіб загибелі великої кількості цивільних осіб та військ, викликаючи терор на загальнонаціональному рівні", – йдеться у заяві.
Ядерна зброя
Вважається, що в Північній Кореї близько 50 ядерних установок. Натомість США володіють 6,800 ядерними озброєннями (перевершених тільки Росією, яка має приблизно 7000).
"Трамп або один з його спадкоємців зможе відповісти на ядерний удар Північної Кореї, знищивши кожне велике місто за лічені години", – йдуться у публікації.
Експерти всередині та за межами уряду США, які вивчають Північну Корею, були впевнені, що Кім – раціональний лідер. Вони не думали, що він самогубець. І довгий час вони вважали, що Кім буде використовувати свою ядерну зброю лише тоді, коли зіштовхнеться з поразкою та неминучим крахом його уряду.
Проте, ці оцінки вже змінилися. Більшість експертів вірять, що Північна Корея буде використовувати ядерну зброю на початку війни, а не наприкінці.
Джоас наголосив, що думка Північної Кореї про те, чи можна використовувати ядерну зброю на початку конфлікту, ймовірно змінилася, оскільки країна збільшила кількість зброї та розробила ракети, які здатні потрапити до більш віддалених цілей.
"У минулому, коли в Північній Кореї було обмежене число ядерних озброєнь, думка полягала в тому, що вони розцінювали їх для використання лише як крайній засіб. Тепер, коли їх інвентаризація зросла, легше уявити, що вони використовують частину зброї на початку бойових дій, аби спробувати визначити інші шляхи розгортання війни", – підсумував він.
Китайська проблема
Один з експертів Північної Кореї в Джорджтаунському університеті Оріана Скайлар Мастро заявила, що США в принципі не розуміють відносини Китаю та уряду Кіма.
Американські чиновники вважають, що Пекін прагне вижити Північну Корею, і може вжити заходів для того, щоб режим Кіма не руйнувався і не посилав мільйони голодуючих біженців. Така лінія мислення є "небезпечно застарілою".
Експерти впевнені, що Китай швидко відправить сотні тисяч військовослужбовців у Північну Корею, щоб взяти під контроль ядерні об'єктами країни та запобігти використанню Кімом зброї.
Також ситуація стане справді небезпечною, коли китайські війська підуть на ядерні об'єкти. Пентагон провів роки практики, щоб дізнатись, як відправити американські війська в Північну Корею, щоб захопити ядерну зброю Пхеньяна, якщо будуть ознаки того, що уряд Кіма руйнується. Проблема в тому, що китайські війська напевно також будуть спрямовані в Північну Корею одночасно і з тією ж метою.
Додається, що зважаючи на величезну географічну перевагу, війська Пекіна прибудуть до того, як це зробить США.
Нагадаємо, 7 лютого віце-президент Сполучених Штатів Майк Пенс заявив, що Америка планує запровадити "найжорсткіші і найбільш агресивні" санкції проти Північної Кореї.
20 січня Міжнародний олімпійський комітет дозволив Південній Кореї та КНДР виступати під прапором "Єдиної Кореї" на церемонії відкриття зимових Олімпійських ігор, які відбудуться у лютому 2018 року.
Раніше КНДР та Південна Корея домовились відкрити Олімпіаду-2018 під єдиним прапором.
Як повідомлялось, Пхеньян відправить делегацію на Зимові Олімпійські Ігри, що розпочнуться 9 лютого в Сеулі. Також Південна Корея запропонувала командам двох країн крокувати разом, як це було у 2006-му році. Задля сприяння участі північнокорейської делегації в Олімпійських Іграх, під час переговорів запропонували послабити санкції проти КНДР в кооперації з ООН.