Кількість захворювань на коронавірус зменшується – чого чекати в період зимових свят

Суспільство
9 Грудня 2021, 18:34

Робоча група з математичного моделювання проблем, пов’язаних з епідемією коронавірусу оприлюднила прогноз, як розвиватиметься пандемія коронавірусу в Україні з 8 по 21 грудня.

За даними науковців, в останні два тижні захворюваність в Україні стабільно знижувалася приблизно на 20% у тиждень. Кількість летальних випадків теж зменшилась до середнього значення близько 430 на добу за тиждень, але досі лишається вищою за максимум, якого ми сягнули навесні.

Група зазначає, що за планування розвитку пандемії на більш ніж один місяць, треба зважати на швидше поширення нового штаму. За даними Європейського центру з профілактики та контролю захворюваності (ECDC), станом на 6 грудня 2021 року зафіксували 693 випадки інфікування "Омікроном" поза країнами ЄС та 212 випадків у ЄС 

Зменшилась також кількість позитивних ПЛР-тестів – за два тижні їх відсоток впав із 30,0% до 24,2%, однак це відбулось на тлі зменшення обсягів тестування. Підрахунки також показали, що наразі відбувається швидке зменшення навантажень на лікарні. Кількість зайнятих ліжок, призначених для хворих на COVID-19, знизилася до 60% від максимуму цієї осені.

Ігор Бровченко, доктор фізико-математичних наук та очільник групи з математичного моделювання епідемії COVID-19 в Україні у коментарі Тижню пояснив, що Україна пережила піковий період більше місяця тому і зараз перебуває у фазі згасання. Сьогодні кожен хворий передає інфекцію в середньому менш ніж одній здоровій людині, цим можна пояснити зменшення кількості нових інфікувань.

Читайте також: Die Welt: Коли нарешті мине пандемія

Щодо періоду зимових свят, експерт зазначив, що очікувати значного збільшення хворих не доводиться, адже причина піку захворюваності не в кількості масових заходів, тож хід пандемії вони принципово не змінять:

"Попередній досвід показує, що святкові періоди не є визначальними в динаміці епідемії. Тобто свята та масові заходи можуть спричинити локальний короткочасний спалах, але після свят динаміка скоріш за все повернеться до попереднього тренду. Якщо свята не співпадуть, наприклад, з приходом нового штаму. Тоді початок нової хвилі може прискоритись, хоч вона все одно почалася б, але пізніше. Тобто, свята можуть прискорити процес, але не кардинально змінити хід епідемії".

З приводу нового штаму коронавірусу "Омікрон" поки неможливо робити прогнози, каже Ігор Бровченко. Наразі відомо тільки, що він заразніший за попередні, а за попередніми результатами досліджень, штам здатен ефективно обходити імунітет щеплених. "Єдине, що можна казати більш-менш впевнено, що Україна не буде першою, хто відчує на собі цей штам. Перед цим буде змога побачити, як ситуація розвивається в сусідніх країнах (Болгарії, Румунії, Польщі) і тоді стане зрозуміліше що очікувати нам", – додає очільник групи. Україна за рівнем вакцинації знаходиться на рівні між Болгарією та Румунією, а також має схожу історію та поточну фазу епідемії.