“Кількість смертей вища там, де не хочуть робити щеплення”. Європа залишається єдиним у світі регіоном, де зростає захворюваність на COVID-19

Суспільство
3 Листопада 2021, 17:00

За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, Європа другий тиждень поспіль залишається єдиним у світі регіоном, де зростає захворюваність на коронавірусну хворобу.

За даними ВООЗ, протягом 25−31 жовтня кількість нових випадків зараження у світі зросла на 3% порівняно з попереднім та і становила 3 021 634.

Окрім того, кількість летальних випадків зросла на 8% порівняно з попереднім тижнем і досягла 50 477. Найбільший ріст смертей за минулий тиждень зафіксовано у регіонах Південно-Східної Азії (50%) та Європі (12%).

Тиждень дослідив як переживають країни Європи черговий спалах коронавісної хвороби.

Кількість смертей часом у десятеро разів вища там, де не хочуть робити щеплення. Про це свідчать статистичні дані країн Європи дає доволі чітку картину: де менше вакцинованих — там більше смертей.

Найвищі в Європі показники смертності з початку пандемії спостерігаються у Боснії та Герцеговині. Від коронавірусної хвороби у цій країні померли з початку пандемії понад 11 тисяч людей, тобто 342 людини на сто тисяч населення. Частка летальних випадків у співвідношенні до кількості підтверджених випадків інфікування також є найвищою серед країн Європи. За даними Університету Джонса Хопкінса, вона становить 4,6 відсотка. У країні вакциновані близько 15 відсотків дорослого населення. Це найнижчий показник на континенті.

Другою за смертністю від COVID-19 у Європі є Болгарія. За даними Університету Джонса Хопкінса, у цій країні з початку пандемії в середньому помирали 4,1 відсотка підтверджених інфікованих. Кількість смертей становить 324 на 100 тисяч населення. У Болгарії вакциновано близько 19 відсотків населення — найнижчий показник слідом за Боснією і Герцеговиною. Навіть серед персоналу медичних закладів рівень вакцинації не перевищує 25 відсотків.

Румунія нині переживає найтяжчу хвилю захворюваності на COVID-19 за весь період пандемії. Щодня у країні фіксується близько 15 тисяч випадків інфікування. Це у 2-3 рази більше, ніж під час попередньої весняної хвилі. Сплеск захворюваності стався на тлі рівня вакцинації (29 відсотків населення ), який не дає надії на колективний імунітет. Водночас уряд докладає значних зусиль для того, щоби збільшити показники вакцинації. Зокрема, щеплення є обов’язковим для медичного персоналу.

В Україні показники смертності від початку пандемії є дещо вищими за середні по Європі — 2,3 відсотка від загального числа інфікованих, 147 померлих на 100 тисяч населення (розрахунки Університету Джонса Хопкінса). За розрахунками ВООЗ, принаймні однією дозою на разі вакциновані 17 відсотків дорослих українців. Український МОЗ наводить дані у 6,7 мільйона вакцинованих двома дозами.

Читайте також: Місце призначення — Україна: "Ось що буде, якщо в країні лише 16% вакцинованого населення від Covid-19"

Варто зазначити, що найвищий в Європейському Союзі рівень вакцинації, за даними ECDC, в Ірландії (92 відсотки населення двома дозами) і в Португалії (91 відсоток). Кількість смертей у Португалії за останні два тижні становила 9 на сто тисяч населення, а в Ірландії — 14. Враховуючи, що в Ірландії зараз один з найсильніших сплесків заражень у Європі (372 випадки на сто тисяч населення за 14 днів), смертність значно нижча, ніж у країнах, де переважає невакциноване населення.

Додамо, що в більшості країн Європи практикують або практикували застосування сертифікатів про вакцинацію чи негативних ПЛР для входу в громадські заклади, які Україна запровадила лише зараз. Про це повідомляє BBC.

Найбільш суворою у дотриманні правил є Італія. Принаймні одна доза щеплення, негативний тест чи докази одужання від Covid-19 перевіряють буквально всюди: від ресторанів до кіно, спортзалів до поїздівю Також ж документи вимагають від усіх працівників на роботі – в державному чи приватному секторі.

Варто додати, що Італія була першою країною, по якій жорстоко вдарив Covid-19, тому антивакцинаторський рух не отримав значної підтримки серед людей. Хоч протести були. Натовп штурмував і громив будинки профспілок, а робітники влаштовували сидячі страйки у Трієсті, але поліція розігнала їх сльозогінним газом і водометами.Зараз близько 82% італійців уже мають дві дози. Однак 40% працівників у бунтівному порті у Трієсті досі не вакциновані. Заступник міністра охорони здоров'я заявив, що нові правила "переглянуть" наступного року. Однак буде залежати від того, чи залишатиметься ситуація з  коронавірусною хворобою контрольованою.

У Франції більшість людей звично показують екрани своїх телефонів на входах у бари, кіно, музеї, у поїздах чи аеропортах.

У країні теж є відсоток людей, які проти необхідності щоразу показувати документи. Кожну суботу в великих містах проходять демонстрації, де антивакцинатори та лібертаріанці об'єднуються проти "дискримінації за станом здоров'я. Однак ці протести не перетворились на масовий рух.

На разі 50 мільйонів французів (88,4% людей, старших 12-ти років), вакцинувались двома дозами. Минулого тижня у Франції у першому читанні ухвалили законопроєкт, який може продовжити дію перепусток до липня наступного року.

А у Нідерландах у всіх барах, ресторанах, кафе чи музеях майже не запитують про сертифікат про вакцинацію. Хоча правила вимагають від усіх людей, кому більше 13-ти, показувати на вході ковід-сертифікат всюди, крім магазинів та місць, де відбуваються спортивні події. Недавнє дослідження I&O Research, показало, що близько третини кафе і ресторанів у Нідерландах не сканували ковідні перепустки.

Данія уже встигла відмовитись від паспортів вацинації минулого місяця. Ця країна першою в Європі запровадила ковідні перепустки ще в квітні, а зараз послабила правила і більше не вважає Covid-19 "соціально критичним" захворюванням. Політики від початку називали правило з перепустками тимчасовими, і дотримались обіцянки. Протести на вулицях були, але туди сходились сотні, а не тисячі людей.

Однак оскільки "coronapas" ввели задовго до того, як більшість населення вакцинувалось двома дозами, від данців регулярно вимагали робити тести. Безкоштовні центри тестування з'явились на околицях Копенгагена та інших міст. Зараз вони закриті, так як 75% людей старших 12 років повністю вакциновані.

На разі в країні поступово вводять третю бустерну дозу, адже кількість нових випадків сягнула більш як 1000 на день, і ростиме надалі.

У Німеччині на дверях багатьох ресторанів та барів з'явились написані від руки вивіски "2G". Це означає, що ввійти можуть лише ті, хто має geimpft (вакцинований) чи genesen (одужав). Якщо ніяких знаків немає, значить у цьому закладі працює правило "3G", тобто крім доказів про вакцинацію чи одужання дозволяється показувати негативний тест.

Запровадивши нові правила, Німеччина також відмовилась від безплатного тестування. Населення швидко призвичаїлось до нових правил.

У Австрії вже кілька місяців користуються "3G-сертифікатами". Офіціанти перш ніж дати меню перевіряють їх наявність.

Багато австрійців вітали нові правила, вважаючи їх кроком до свободи, однак опозиційна ультраправа "Партія свободи" захищала тих, хто не згоден". Голова "Партії свободи" Герберт Кікл вважає, що уряд розділяє суспільство на людей хороших, тобто вакцинованих, і поганих – невакцинованих.

Однак з 1 листопада австрійці показуватимуть "3G-сертифікати" і при вході на роботу.

Читайте такожПровідні світові медіа пишуть про Україну. Приводів для гордості немає: згадують фейкові сертифікати вакцинації

У Словенії, Хорватії, Сербії та Північній Македонії персонал ресторанів скаржиться на нові правила, тому знак чи наліпка на столах про нові правила служить радше як прикриття на випадок візиту поліції. На Балканах один з найнижчих рівнів вакцинації у ЄС, і спочатку спроби країни впровадити систему ковідних перепусток покращили ситуацію. Але потім Конституційний Суд призупинив обов'язкові перепустки для працівників державного сектору. Вивіски у магазинах та ресторанах нагадують людям про сертифікати, однак перевірки вибіркові.

Але кількість нових випадків коронавірусної хвороби швидко збільшується, тому уряди на Балканах, ймовірно, спробують ввести нові правила знову.