Коментуючи Президента України, більшість медіа-агенцій додали фразу: «Захищаючи Донецький аеропорт, загинуло понад 200 українських воїнів, поранено більш ніж 500. Багато з них нагороджені державними нагородами, деякі – посмертно».
Водночас ще ранком 16 січня на офіційному порталі Міністерства оборони України було оприлюднено інші дані: «За весь час оборони Донецького аеропорту загинуло понад 100 українських військових, близько 440 зазнали поранень. Багатьох із них відзначено державними нагородами, деяких, на жаль, посмертно».
Дані Міністерства оборони України – це результат ретельної звірки бойових донесень, списків, документів, матеріалів медичних закладів та іншої службової інформації. При чому, у цих цифрах відображено не лише загиблих та поранених безпосередньо на території Донецького аеропорту, а й у боях за прилеглі опорні пункти – на «Зеніті» (військовій частині Повітряних Сил ЗС України, яка прикривала ДАП з повітря), а також під «Монастирем» – звідки бойовики обстрілювали «кіборгів», з нього наші воїни намагались їх вибити у відчайдушному штурмі. Цифра у 100 («понад 100») загиблих використовується вже кілька років і Міністерством оборони України, і більшістю вітчизняних медіа-агенцій. Цілком несподівано, Зеленський у своєму Facebook-повідомленні збільшив кількість загиблих «кіборгів» рівно у два рази.
Звідки ж Президент України взяв цю цифру?
Знайти було не складно: це стаття у російському варіанті Вікіпедії під назвою «Бои в Донецком аеропорту». У розділі «Потери» зазначено: «По данным Украины: (за все время боев) более 200 человек погибло, около 500 раненых». Що цікаво, одразу за цією фразою є примітка з посиланням на джерело: «Понад 200 українських бійців загинуло у боях за донецький аеропорт, — військовий експерт. Телеканал новини «24» (23 января 2015). Дата обращения 9 октября 2017».
Іншими словами, у Facebook президент Зеленський наводить дані, які навіть російські редактори Вікіпедії не перевіряли вже понад два роки. Якщо більш детально казати про цифри, наведені у російській версії статті, то вони свого часу були оприлюднені не військовим експертом, а якимось невідомим персонажем, який ще у січні 2015-го вирішив пропіаритись на темі «кіборгів». І дані щодо втрат він взяв просто «зі стелі». Водночас, в українському варіанті статті «Бої за Донецький аеропорт», наводяться цифри, які цілком відповідають офіційним підрахункам: загинуло 100 осіб, поранено 440.
Зрозуміло, що повідомлення для президента писав не сам він, а його помічники. Мало того, що вони віддають перевагу російськомовним джерелам та використали застарілі й некоректні дані російської Вікіпедії, так ще й перебувають поза межами українського інформаційного простору. Адже з самого ранку 16 січня у багатьох медіа-ресурсах було знов повторено цифру про понад 100 загиблих та 440 поранених.