У понеділок 30 березня 2025 року в Україну прибув духівник президента США Дональда Трампа темношкірий пастор Марк Бернс. Джон Марк Бернс (1979 року народження) — американський євангелік, телеведучий і політик, а також пастор євангелічної церкви Harvest Praise & Worship Center у Південній Кароліні. Якщо коротко, то його біографія, до того як йому випав «золотий квиток», була така: працював у «Макдональдзі», відкрив церкву в Іслі, штат Південна Кароліна, зайнявся телеєвангелізмом. У статті «Від злиднів до прихильника Трампа й кандидата в Конгрес» (From poverty to Trump supporter to candidate for Congress) згадується і про народження позашлюбної дитини (хоч Бернс і був релігійним з дитинства) та розірвання шлюбу, а також про проблеми із законом: автомобільні штрафи, вилучення прав, потрапляння до в’язниці за порушення правил водіння автомобіля та за бійку з білими.
Бернс — один із перших, хто підтримав Дональда Трампа під час президентських виборів 2016 року і до 2023 року залишався членом правління консервативної, християнсько-націоналістичної організації «Пастори за Трампа» (Pastors For Trump). У 2008 році Бернс голосував за демократів і підтримував Барака Обаму, мріючи побачити першого темношкірого президента в історії Америки. Але часи змінювалися, і 2016 року, згадує пастор, він «побачив світло» в постаті кандидатури Дональда Трампа. Бернс тоді вже був відомий своїми феєричними, запальними й харизматичними промовами. Майже випадково його запросили виголосити щось яскраве на з’їзді прихильників Республіканської партії в липні 2016 року. Можна навіть сказати, що виступ не був запланований. В останню хвилину Бернс замінив нью-йоркського авторитетного ортодоксального рабина Хаскеля Локштейна. Якщо коротко, то 2009 року дочка Трампа — Іванка прийняла юдаїзм, вийшла заміж за Джареда Кушнера й приєдналася до синагоги Локштейна. Але поважний мангеттенський рабин відмовився виголошувати вступну молитву на Республіканському національному з’їзді, пояснюючи це в листі до своєї пастви так: «Ситуація перетворилася з рабинської на політичну». Бернс не розгубився, взяв ініціативу у свої руки й став таким собі посланцем Дональда Трампа, ще й до темношкірої громади, яка більше підтримувала демократів. Під час промови він на відмінно впорався з політичною частиною завдання. Після заклику помолитися за «єдність і любов» та «об’єднання як нації», першими словами, які він вимовив, вийшовши на сцену, були: «Привіт, республіканці!». Потім він дав зрозуміти, що «єдність», яку він мав на увазі, була партійною (не релігійною) єдністю: «Республіканці, ми повинні бути єдиними, тому що наш ворог не інші республіканці, а Гілларі Клінтон і Демократична партія!».
Після цього у вересні 2016 року пастора Бернса спіймали на фальсифікації документів про освіту та військову кар’єру. Тоді на його церковному сайті вказали, що він має ступінь бакалавра Університету Північного Грінвіля і шість років служби в резерві військ США. В інтерв’ю ведучий каналу CNN Віктор Блеквелл вивів пастора на чисту воду, проливши світло на те, що той провів в університеті лише один семестр і не має ступеня бакалавра. Щодо армії, то з 2001 по 2005 рік Бернс служив у Національній гвардії армії Південної Кароліни, а не в армійському резерві. Тоді Бернс утік з інтерв’ю і на наступний день офіційно написав: «Коли я був молодою людиною, яка починала свою церкву в Грінвіллі, то перебільшив деякі деталі своєї біографії, тому що боявся, що мене не сприймуть серйозно як нового пастора. Це неправильно, я не був тоді до кінця чесним і мушу цілковито відповідати за свої дії. Відтоді я мав виправити будь-які спотворення у своїй біографії. Ми всі помиляємося, і сподіваюся, що міра мого характеру і якість моїх справ свідчать про те, яка я людина».
Отже, 2016 року дуже пристрасна молитва пастора Бернса та восьмихвилинна гучномовна й імпульсивна промова, виголошена на з’їзді партії, відкрили перед ним національну платформу. Найімовірніше, на нього ставили як на того, хто принесе в партію голоси темношкірих виборців. У лютому 2018 року Бернс оголосив про висунення своєї кандидатури на виборах до 4 округу Конгресу від Південної Кароліни, але програв у першому турі. У 2022 році Бернс програв Вільяму Тіммонсу на республіканських праймериз у 4 окрузі Конгресу Південної Кароліни. У 2024 році пастор брав участь у виборах до 3 округу Конгресу Південної Кароліни, і його підтримав кандидат у президенти — Дональд Трамп. На праймериз Бернс посів перше місце, діставши 33,2 % голосів виборців, але в другому турі в Південній Кароліні програв медсестрі Шері Біґґз. Політична кар’єра пастора так і не склалася. Що не скажеш про релігійну.
До зустрічі з Трампом Бернс роками був другорядною фігурою у світі американського «Євангелія процвітання» (Prosperity Gospel). У тодішніх євангелічних колах домінували такі імена, як Джоел Остін і Крефло Доллар, які дуже добре відомі і в українських харизматичних колах (це щось на кшталт «наших» пасторів — Сандея Аделажі та Володимира Мунтяна але, певно, з менш скандальною репутацією). «Євангеліє процвітання», як складник консервативного або навіть фундаменталістського євангелікалізму, робить наголос на земних благах, якими Ісус може обдарувати своїх послідовників, проповідує фінансове благословення, а також суголосна світоглядові самого Трампа.
Колись Бернс також потрапляв у халепу з твіттером, поширивши карикатуру на Гілларі Клінтон із чорним обличчям. Це було неприпустимо навіть для темношкірих. На мітингу Трампа в Північній Кароліні в березні 2016 року Бернс заявив, що кандидату в президенти від Демократичної партії Берні Сандерсу, який єврей, «потрібне спасіння». В інтерв’ю 2022 року ультраправому блогеру Стью Пітерсу, який просував дезінформацію про COVID-19 і є прихильником теорії змови з антисемітськими й расистськими переконаннями, Бернс закликав до арешту батьків, які підтримують трансгендерних дітей, порівнюючи їх і проЛГБТ-вчителів із лідерами Гітлер’югенду. Він також закликав засудити їх за державну зраду, нагадавши, що покарання за зраду — смерть.
Відтоді пастор Бернс виступав на CNN, MSNBC, Fox News, Al Jazeera-America, BBC, ABC News, CBS і Національному громадському радіо (NPR). Про діяльність пастора Марка Бернса написано багато статей, зокрема в Times Magazine, Wall Street Journal, New York Times, Washington Post, Yahoo News, Bloomberg News, Vice News та інших. Журнал Time назвав його «головним пастором Дональда Трампа», а Yahoo! News одним із «16 людей, які вплинули на президентські вибори 2016 року». Сьогодні Бернс — співзасновник і генеральний директор The NOW Television Network, християнської телевізійної мережі, що базується в Південній Кароліні й транслюється по цифровому телебаченню в 15 мільйонах приватних будинків у всій Америці та Канаді.