«Хто вбив Еріку? Ваш варіант». Реакції соцмереж на «всеукраїнське опитування» Зеленського

13 Жовтня 2020, 15:40

13 жовтня президент Володимир Зеленський закликав українців прийти на місцеві вибори 25 жовтня та відповісти на «п'ять важливих для кожного питань».

 

Якими конкретно будуть ці питання, невідомо. За словами Зеленського, питатимуть про те, «що ми обговорюємо на вулиці, на кухні та в інтернеті; про що сперечаємося з друзями, батьками або таксистами; про те, що раніше в нас ніколи не питали».

 

Згодом в Офісі президента заявили, що це опитування не матиме прямих юридичних наслідків, а потреба у цій формі безпосередньої демократії зумовлена тим, що зміст політики у державі має визначати народ.

 

Своєю чергою, Комітет виборців України зазначив, що ініціатива Зеленського суперечить законодавству – оскільки відповідна процедура не передбачена Виборчим кодексом.

 

 

Голова правління Громадянської мережі «Опора» Ольга Айвазовська пише, що законних підстав для організації опитування в приміщенні для голосування немає. Такі дії матимуть негативний вплив на хід волевиявлення і не можуть бути допущені.

 

Якщо ж опитування проводиться на вулиці, то їх можна організовувати і за методологією екзит-полів, і будь-яких інших форм репрезентативних/нерепрезентативних (політтехнологічних) заходів. Однак, результати таких опитувань не мають ані ознак референдуму, ані юридичних наслідків.

 

 

Публіцист Віталій Портников зазначає, що в Зеленського, окрім розпродажі ілюзій, в рукаві нічого не залишилося, тож він вирішив підмінити місцеві вибори опитуваннями невідомо про що.

 

 

Політолог Микола Давидюк пише, що опитування Зеленського  – це намагання розмити політичну відповідальність за незручний порядок денний, бажання виконати паризькі обіцянки та спроби змінити правила гри уже після старту.

 

 

За словами громадського активіста Ігоря Луценка, оголошення кожного питання щоденно – це зловживання президентом повноваженнями заради піару власної політсили.

 

 

Про спробу Зеленського підтримати рейтинг партії пише і колишній міністр інфраструктури Володимир Омелян.

 

 

Одеський активіст Сергій Стерненко пропонує свої варіанти питань.

 

 

Журналіст та автор книжки «Справа Василя Стуса» Вахтанг Кіпіані зазначає, що це опитування потрібне не для того, щоб знати думку українців, а щоб легітимізувати «якусь прикру політичну оборудку».

 

 

Народний депутат Володимир В’ятрович пише, що подібні дії Зеленського є замахом на конституційний лад і привласненням повноважень – незалежно від того, якими будуть ці 5 питань. 

 

 

У Центрі протидії корупції також відреагували на ініціативу Зеленського, пожартувавши, що вже мають відповіді на питання.

 

 

Колишній очільник Державної митної служби Максим Нефьодов пропонує додати інтерфейс опитувань у додатку «Дія» і проводити їх хоч щодня.