Правиця, особливо упродовж останніх трьох років, припустилася стількох помилок і показала таку неефективність дій, що дискредитувала не тільки себе, а й свій політичний напрям. Її правління закінчилося трагікомічним скандалом прем’єра й саморозпуском парламенту (див. Тиждень, № 36/2013). Логічним результатом цього стало оголошення позачергових парламентських виборів 25 і 26 жовтня.
Явка становила 59,5%, що є другим серед найгірших показників у історії країни. Причину можна шукати в часі, на який призначили волевиявлення. Тоді в Чехії були так звані продовжені вихідні. На понеділок, 28 жовтня, припадало державне свято – 95-та річниця проголошення Чехословацької Республіки. Отож багато родин поїхало відпочивати й не прийшло на дільниці.
Переможцем виявилася Соціал-демократична партія, яка здобула 20,45% голосів; за нею – рух ANO 2011 (18,45%); на третьому місці (14,91%) – Комуністична партія Чехії і Моравії. Правій політсилі TOP-09 віддали свої симпатії 11,99%, а Громадянській демократичній партії – 7,7% виборців. П’ятивідсотковий бар’єр подолали рух «Світанок прямої демократії» із 6,88% і Християнська та демократична унія з 6,78% голосів. Таким чином, у чеському парламенті буде сім політичних суб’єктів, і з цього факту вже випливає багато проблем, бо в такій конфігурації складно досягнути необхідних компромісів і порозуміння.
Аутсайдерами стали права політсила «Вище голову», яку рекомендував колишній президент Вацлав Клаус, і ліва Партія прав громадян – Земанівці, промоутером котрої був нинішній очільник держави Мілош Земан. Виявилося, що чеський виборець має власний розум і що ані думка, ані рекомендація лідера країни нічого тут не змінить.
Феноменом перегонів став рух ANO 2011 на чолі з мільярдером Андреєм Бабішем, який у своїй програмі зробив ставку на критику правої влади, а також на пояснення поганого функціонування держапарату й невдоволення в підприємницьких колах. Цій політсилі вдалося не тільки відсунути з керівних позицій колишні правлячі партії, а й здобути такий результат, який ставить під сумнів перемогу соціал-демократів. Утім, невдоволення і злість, що їх продемонстрував електорат ANO 2011, таки не замінять собою позитивної політичної програми, і вже точно їх не вистачить для реалізації обіцянок.
Тому основне питання виборів: хто і з ким створить ефективний, стабільний уряд, здатний успішно працювати? Через день після народного волевиявлення на центральному телеканалі країни про ситуацію, що склалася, говорив президент Мілош Земан; він готовий вести перемовини з лідером перегонів, головою Соціал-демократичної партії, про склад нового уряду. Потрібно сформувати коаліцію більшості відповідно до основних принципів передвиборної програми. Це буде нелегко. Глава держави призначив перше засідання новообраного парламенту на 25 листопада. Отже, політичні партії мають близько місяця на двосторонні переговори. Тим часом із виступів очільника есдеків випливає, що не йдеться про створення коаліції з комуністами або правою ГДП. Решту варіантів обговорюють, але нові політичні суб’єкти ANO 2011 і «Світанок прямої демократії» поки що не змогли зрозуміло висловити свою позицію. До того ж передбачити поведінку останнього взагалі складно.
Чи поклали край парламентські вибори політичній кризі в Чеській Республіці, дізнаємось упродовж найближчих тижнів-місяців. Тривалий брак талановитих демократичних політиків може знову призвести до помилок. Чи проявить себе Соціал-демократична партія як державотворча, здатна сформувати ефективний уряд? Окрім того, вона мусить забезпечити креативну й конструктивну атмосферу в суспільстві, яка буде умовою стабільності, економічного розвитку та соціальної впевненості.
Важливими ознаками зрілого демократичного суспільства є спокійна зміна влади і здатність правлячої команди вчитися на помилках попередників. Перед партійцями консервативного правого напряму стоїть завдання повернути довіру електорату, відродити його прихильність до пропонованої програми. Вони можуть сьогодні досягти цього як конструктивна опозиція, захищаючи інтереси родини, вільного підприємництва, приватну власність, європейські цінності й просуваючи євроатлантичну орієнтацію держави.
Чеський виборець показав, що знає сенс і силу демократичного електорального процесу, й однозначно вказав політикам, хто в домі господар. Нехай партії роблять висновки. Політику слід творити не для телевізійних екранів, а для людей.