Надія Баловсяк Доцент кафедри медіакомунікацій УКУ

Хто такі NAFO, або Шиба-іну проти російських тролів

Суспільство
13 Вересня 2022, 17:25

30 серпня у своєму Twitter-акаунті міністр оборони України Олексій Рєзніков опублікував допис, в якому передав персональне вітання спільноті #NAFOfellas і навіть тимчасово змінив свою аватарку, поставивши замість власного фото мем з песиком породи шиба-іну, який вважається «фірмовим знаком» NAFO. А кількома днями раніше у твіттері Міністерства оборони України також з’явилась подяка «організації North Atlantic Fellas Organization #NAFO» за «запеклу боротьбу з кремлівською пропагандою та тролями». Ми розібралися, хто ж такі NAFO та NAFOfellas і чим вони заслужили аж таке визнання.

 

Хто такі NAFO

NAFO (North Atlantic Fella Organization) – це онлайн-спільнота однодумців, які займаються протидією російським фейкам та збирають кошти на підрозділи ЗСУ. Роблять вони це у цікавий спосіб – розміщуючи меми проукраїнського спрямування або ті, які висміюють Росію та її воєнну стратегію. Одним з елементів їх стратегії є так званий шитпостінг (від англ. «shit» – лайно) – онлайн-провокація, реалізована через публікацію сатиричного та іронічного контенту, яка спричиняє активне обговорення та бурхливу реакцію. Іншими словами, шитпостінг – це стратегія онлайн-комунікації, спрямована на те, щоб привернути увагу до певної теми.

 

Абревіатура NAFO перекладається як «Північноатлантична організація хлопаків». На мемах NAFO зазвичай присутнє зображення песика породи шиба-іну. Перші зображення для NAFO ще у травні 2022 року створив Twitter-користувач @Kama_Kamilia. Якраз тоді Грузинський легіон в Україні почав збирати гроші на обладнання. І художник став створювати аватари в стилі NAFO для тих, хто донатив цьому підрозділу. До спільноти NAFO долучилось багато Twitter-користувачів. У всіх них на аватарках зображені песики шиба-іну, часто у військовій формі.

 

Читайте також: Як “Яндекс” приховує російські військові злочини

 

Серед учасників угрупування є не лише пересічні любителі тролінгу та мемів та симпатики України. Дописи, в яких йдеться про NAFO, розміщувала Івана Страднер, вашингтонський аналітик і експерт з російської пропаганди; радник Фонду захисту демократій, конгресмен Адам Кінзінгер; генерал-майор армії США Патрік Дж. Донаго; пілот гелікоптера ВМС США Джек Маккейн – син сенатора Джона Маккейна; та навіть колишній президент Естонії Тоомас Хендрік Ільвес.

 

Меми масового ураження

Учасники руху NAFO беруть активну участь в протидії російській пропаганді. Вони майже блискавично реагують на дописи російських пропагандистів, відповідаючи в коментарях зображеннями та мемами.

Один  з найвідоміших діалогів між NAFO та російськими чиновниками відбувся під дописом російського дипломата Міхаіла Ульянова. Ульянов написав наступне: «Найпопулярніший західний наратив: Росія здійснила непровоковане вторгнення в Україну. Нічим не спровоковане? Обстріли мирного населення на Донбасі зі сторони української армії почалися у 2014 році і тривають до цього часу». На це учасник угрупування NAFO із ніком @LiveFaustDieJung відповів: «Ми маємо розбомбити всіх мирних жителів України, тому що Україна вела внутрішню війну і деяких мирних жителів обстріляли». Ульянов не забарився із недолугою відповіддю «Ви сказали цю нісенітницю, не я». Ця відповідь миттєво стала мемом, який NAFOfellas активно почали використовувати у твітах у відповідь на іншу пропагандистську маячню.

Більше того, ця цитата стала слоганом, який на своєму мерчі надрукувала благодійна спільнота «St. Javelin», що займається збором пожертв для України. До речі, від своїх продажів їм вже вдалося зібрати понад $1 млн.

 

 

31 серпня видання Politico цитувало західних чиновників, які відзначили високу ефективність цих проукраїнських інтернет-воїнів. Їхня діяльність вигідно вирізняється на тлі не надто переконливих зусиль уряду із протидії дезінформації. В руках NAFOfellas меми та шитпостінг виявились дієвим засобом боротьби у інформаційному просторі.

Військовий експерт та аналітик Блейк Герзінгер (Blake Herzinger), коментуючи успіхи NAFO, пояснює, що буде повчально «розглянути цю кампанію в порівнянні з часами, коли USCYBERCOM витрачали три тижні і тисячі доларів на створення недолугого мему» (USCYBERCOM – Кіберкомандування США).

 

Читайте також: Як ведуться сучасні кібервійни. Попередній аналіз

 

Іноді рух NAFO порівнюють з діяльністю російської фабрики тролів, принаймні, такий наратив прослідковувався у відповідях згаданого вище Міхаіла Ульянова на атаку NAFO-учасників. Проте на відміну від ольгинських тролів, які використовували вразливості Facebook для маніпулювання американськими виборцями, NAFO – це рух добровольців, які використовують меми та інтернет-активність для своєї боротьби. Не дарма Еліот Хіггінс з BellingCat заявив, що планує розповідати про NAFO-рух на конференції як приклад «онлайн-спільнот, які органічно реагують на дезінформацію урядів».

 

За свободу Європи

Один з найбільш активних учасників спільноти NAFO, колишній морський піхотинець США на ім’я Метью, з ніком @iAmTheWarax у твіттері, вивів групу за межі платформи та почав взаємодіяти з її учасниками на сервері Discord. Там NAFO організовують благодійні акції, діляться новинами з України та планують свої наступні «комунікаційні» кампанії. Як розповів Метью виданню Vice, NAFO стали доказом того, що «міф про остаточний контроль російського уряду над інформацією не відповідає дійсності».

 

Учасники NAFO також взаємодіють на Reddit у спільноті Non Credible Defence, де вони збирають воєнні меми.

А ініціатор ідеї NAFO, 27-річний поляк @Kama_Kamilia на ім’я Каміль, керує командою з 34 людей, яка під його керівництвом створює аватарки у вигляді NAFO для всіх, хто донатить на ЗСУ. Бувають дні, коли його команда отримує до тисячі запитів на добу, через що їм довелося зайнятися організацією роботи, створити спеціальний форум, де фахівці вибирають, які саме аватарки вони можуть готувати, розподіляють роботу між собою та координують всі ці процеси.

Коментуючи свою діяльність Politico, Каміль порівнює те, що відбувається у Східній Європі, із експансію Радянського Союзу після Другої світової війни. На його думку, якщо Київ впаде, на черзі будуть інші європейські столиці. За його словами, раніше він навіть ніколи не голосував на виборах. Але війна зробила його політично активним і NAFO – це його спосіб боротися за свободу Європи.