Хто стане наступними членами Єврокомісії?

26 Липня 2024, 13:37

Перш ніж взяти перерву, щоб провести час зі своєю родиною, президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн попросить національні уряди ЄС надіслати імена тих, кого вони хочуть бачити членами наступної команди єврокомісарів. Кожна країна отримає по одному представнику: фон дер Ляєн вважається вибором Німеччини, а Кая Каллас, яку лідери ЄС підтримали як наступного керівника зовнішньої політики, буде представником Естонії.    

Деякі уряди вирішили уникнути неприємної внутрішньої боротьби, висунувши ті кандидатури, які вже обіймали посаду єврокомісара протягом попередньої каденції фон дер Ляєн. Це Марош Шефчович зі Словаччини, Валдіс Домбровскіс з Латвії, Дубравка Шуїця з Хорватії (хоча її кандидатура ще не призначена урядом), Вопке Хукстра з Нідерландів. Наразі також незрозуміло, чи вирішить Франція та Греція делегувати ще раз своїх нинішніх комісарів Тьєррі Бретона і Маргарітіса Схінаса.

Водночас чимало країн запропонували свої кандидатури ще до того, як фон дер Ляєн надіслала свій офіційний запит. Так, наприклад, Іспанія зробила ставку на міністерку з питань екологічного переходу Терезу Ріберу, Швеція — на міністерку з питань ЄС Джесіку Росволл, Словенія — на ексголову Рахункової палати Томажа Весела. Ірландія висунула кандидатуру міністра фінансів Майкла Макграта, Фінляндія — депутатку Європарламенту Хенну Вірккунен, а Чехія — міністра промисловості і торгівлі Йозефа Сікелу.

В інших країнах національні політики борються між собою за кандидатуру. Наприклад, гострі дискусії тривають у Литві та Польщі, а у Болгарії, Франції та Бельгії процес прийняття рішення гальмує те, що ці держави зараз формують нові уряди.      

Урсула фон дер Ляєн робить ставку на гендерно збалансовану Єврокомісію 

Наразі публічно жодна із країн не висунула двох кандидатів, як про це їх просили. Проте європейські лідери добре знають, що фон дер Ляєн придивляється до гендерно збалансованої Комісії, пише видання Politico. «Вона має взяти до уваги гендерний баланс, баланс політичних партій та географічний баланс. Знайти достатню кількість жінок буде непросто, тому країни, які висувають кандидата-жінку, мають перевагу над тими, хто висуває чоловіка», — йдеться у матеріалі. Крім того, фон дер Ляєн чітко дала зрозуміти лідерам, що їй потрібні досвідчені та здібні комісари, в ідеалі — з певним попереднім досвідом роботи на керівних посадах у своїх країнах.

Європейські столиці мають час до кінця серпня, щоб надіслати своїх кандидатів, утім Фон дер Ляєн почне проводити співбесіди з ними уже зсередини наступного місяця. Паралельно для наступних єврокомісарів готують «домашнє завдання». «Політичні настанови, які фон дер Ляєн оприлюднила перед голосуванням за її затвердження в парламенті — по суті, її план на наступних п’ять років — ляжуть в основу листів із завданнями, які будуть надіслані новим комісарам, з переліченими від них очікуваннями», — пише Politico.

Коли фон дер Ляєн завершить свою роботу, Європарламент має допитати нових комісарів на слуханнях, які відбудуться наприкінці вересня і в жовтні. Парламент може відхилити кандидатури, і якщо це станеться, країні, про яку йдеться, потрібно буде висунути нового кандидата. Таке у 2019 році трапилося з представниками Франції, Румунії та Угорщини.   

Водночас чиновники ЄС сподіваються, що новий склад Єврокомісії буде сформовано до 1 листопада.