Хроніка протесту в Молдові: як «крадіжка століття» змусила громадян повстати проти корупції

8 Вересня 2015, 13:40

«Крадіжка століття»

На початку травня 2015 року у Молдові розгорівся скандал через зникнення $ 1 млрд з трьох банків країни – Banca de Economii, Banca Socială і Unibank. Інцидент спровокував протести у столиці, адже сума зниклих коштів є критичною для невеликої країни – майже 12,5% ВВП.

3 травня на вулиці Кишинева вийшли близько 50 тисяч мітингувальників, справа набула потужного суспільного резонансу. Молдовські прокурори порушили кримінальну справу, звинувачення пред'явили близько 30 особам, включно з директорами банків.

Зокрема, в шахрайських схемах звинувачували відомого молдовського бізнесмена, 28-річного мільярдера Ілана Шора, який разом з тим є чоловіком російської естрадної співачки Жасмін. Згодом Шора заарештували за підозрою у розкраданні коштів і банкрутстві Banca de Economii, однак це не завадило йому стати мером молдовського міста Орхей (Оргеєв). Наразі мільярдер залишається на посаді.

Ілан Шор

Міжнародні кредитори відмовляються фінансувати корупційну владу

Намагаючись врятувати банки, влада Молдови виділила суму, еквівалентну половині річного бюджету країни, що призвело до швидкого знецінення національної валюти, лея, падіння економіки та зниження рівня життя. У червні стало відомо, що Світовий банк та МВФ припинили фінансування Молдови, розкритикувавши рішення влади країни націоналізувати Banca de Economii, Banca Socială і Unibank.

«Будь-яка спроба націоналізувати і рекапіталізувати установи підвищить не тільки витрати для держбюджету, але і створить ризик того, що гроші платників податків будуть використані для покриття прихованих і потенційних в майбутньому збитків», – зазначав директор Світового банку в Молдові Алекс Кремер.

У липні ЄС також припинив фінансування Молдови. У Брюсселі заявили, що продовжать підтримувати Кишинів лише тоді, коли буде сформований новий уряд, здатний вести переговори щодо нової угоди про фінансування з МВФ, а також ліквідувати корупцію в банківському секторі. За даними Міністерства Фінансів Молдови, Європейський Союз передбачав для Кишинева фінансування у розмірі 40,7 млн євро на 2015 рік. Кошти мали надійти до казначейства країни для підтримки низки галузей, зокрема для реформи судової системи.

Протести у Кишиневі

6 вересня проєвропейська Громадянська платформа «Гідність і правда» (DP) організувала мітинг проти керівної коаліції «Альянс за Європейську інтеграцію». На думку активістів, нинішня влада є швидше альянсом з розграбунку країни, і не дбає про євроінтеграцію Молови. У DP заявили, що країною повинні керувати нові політики, не причетні до корупційних схем. На Площі Великих Національних зборів у Кишиневі встановили наметове містечко під прапорами Молдови та ЄС. За останніми даними, до антиурядового мітингу долучилися близько 100 тисяч громадян.

«Сьогодні під час нашого мітингу ми започаткували нову Молдову – без олігархів і злодіїв у владі. Ми прийшли сюди, щоб залишитися. На Площі Великих Національних зборів, перед будівлею уряду країни постійно діятиме наметове містечко «Гідності і правди», і саме це містечко стане початком нової, чистої Молдови, без олігархів», – заявив член Платформи, журналіст Васіле Нестасе.

Демонстранти вимагали відставки президента Молдови Ніколає Тімофті і керівників різних фінансових установ, відповідальних за боротьбу з корупцією. Також громадяни закликали провести дострокові парламентські вибори у березні 2016 року. Крім того, протестувальники вимагали прямих виборів президента країни, адже наразі його обирають двома третинами голосів у парламенті.

Провокації та видворення російських пропагандистів

6 вересня, група активістів руху під назвою «Антифа», спровокувала сутички з поліцією перед будівлею Генеральної прокуратури. Члени Громадянської платформи «Гідність і правда» заявили, що жодного стосунку не мають до руху «Антифа», і їхній протест є виключно мирним.

7 вересня в аеропорту Кишинева митники затримали знімальну групу російського пропагандистського телеканалу Lifenews.  Під час обшуку у представників Lifenews вилучили флеш карти із записами відеосюжетів. Як пояснили у знімальній групі, митники послалися на те, що записи містять інформацію, заборонену на території республіки Молдова. Згодом стало відомо, що з Молдови видворили одного з продюсерів російського пропагандистського каналу Russia Today.

 

 

Наразі наметове містечко в центрі Кишинева налічує близько 150 наметів. Жителям містечка регулярно підвозять воду, їжу, теплі речі. Протестувальники організували власні сили, що забезпечують порядок і спокій. Зокрема, до них увійшли ветерани афганської війни і конфлікту у Придністров’ї.