Як пише газета "Коммерсант-Украина", саме це питання викликало найбільш жорстку дискусію на зустрічі першого віце-прем'єра Валерія Хорошковського і комісара ЄС з питань розширення та європейської політики сусідства Штефана Фюле у Брюсселі.
В уряді наполягають, що змогли переконати Єврокомісію у виконанні Києвом усіх критеріїв для отримання кредиту в 610 млн євро.
Так, ще до візиту Хорошковського в Брюссель Конституційна асамблея затвердила урядовий законопроект про розширення конституційних повноважень Рахункової палати. За даними співрозмовника видання, таким чином українська сторона виконала всі критерії для підписання меморандуму з ЄС. "Залишався останній пункт – ми повинні були почати конституційну процедуру по зміні повноважень Рахункової палати, і ми її почали", – розповів він.
Поза тим на переговорах по МФД розгорнулася дискусія про те, чи виконано вимогу про "співпрацю з Міжнародним валютним фондом".
Українська сторона довела, що у документах йдеться про те, що у країни-одержувача повинна бути "програма з МВФ", але не уточнюються вимоги про успішність співпраці з фондом. А в України програма МВФ як і раніше "діюча".
За словами представника української делегації, Єврокомісія погодилася з доводами Києва, але висунула додаткову політичну умова для запуску програми: "У підсумку вони заявили: окей, підпишемо меморандум, але після виборів. Спочатку необхідно побачити, як ви їх проведете".
У Кабміні впевнені, що нових критеріїв, крім пов'язаних з виборами, не з'явиться. При цьому співрозмовник газети в уряді відзначив, що у разі, якщо Брюссель залишиться незадоволений парламентською кампанією, буде зірвана не тільки попередня домовленість про МФП. За його словами, це буде мати "катастрофічні наслідки" для всього спектру взаємин України та ЄС.
Нагадаємо, МФД передбачає виділення європейськими фінансовими інституціями пільгового кредиту на 25 років.
Як пояснив один з українських дипломатів, за цією програмою кредитуються країни, у яких є значний дефіцит у торгівлі з Євросоюзом. "Фактично ЄС дає в борг для того, щоб ми зберігали можливість купувати європейські товари. Саме тому у них настільки привабливі умови", – пояснив він.
Раніше в Києві сподівалися на розблокування секторальної бюджетної підтримки (на сьогодні заморожено 167 млн євро), але в цьому питанні переговори не принесли успіху, оскільки головна вимога ЄС – про приведення закону про держзакупівлі до європейських норм – залишилася не виконаною.
Як повідомлялося, Хорошковський запевнив Фюле у Брюсселі, що процес інтеграції України в Європейський Союз є незворотнім.