Ходорковскій про виїзд з Росії: знаючи реалії, можемо розуміти, що мене з країни “попросили”

22 Грудня 2013, 11:12

На питання чи ставили йому умови щодо того, чи займатися політикою, він відповів: "Ні , не було. Я написав у своєму листі те , про що раніше не раз говорив публічно: я не збираюся займатися політикою і не збираюся боротися за повернення активів (ЮКОСа)".

Він також просив дати можливість виїзду за кордон : "Справа в тому , що тоді, 12 листопада, мама була в лікарні в Берліні. На щастя, два тижні тому лікарі їй сказали, що вона може на три місяці повернутися до Москви, і потім знову в Берлін. Слава богу, що їй дали цей передих. Але в результаті вийшло, що ми розминулися".

При цьому Ходорковскій розумів, що в Коралово, де перебуває знаходиться сім'я, йому не приїхати. "Так я опинився тут, в Берліні, а вони – батьки, дружина, діти – у Москві. Але варіантів не було. Наша влада чесно може говорити, що вони мене не висилали, а що я про це просив. А знаючи наші реалії, ми абсолютно точно можемо розуміти, що мене з країни попросили. У нинішній ситуації я, все розуміючи, на це пішов. Бо тема (хвороба мами – Ред.) занадто серйозна", – підкреслив екс-глава ЮКОСа.

Він також зазначив: "той факт , що мені потрібно було полетіти до Берліна, а я віддавав собі звіт в тому, що полетіти – то я можу в Берлін один раз, як зараз, а якщо повернуся (до Росії – Ред.), другий раз мене з країни вже можуть не випустити, оскільки формальних причин, за які можна зачепитися, вистачає, – коротше, це, я думаю, полегшило Володимиру Володимировичу прийняти рішення про моє помилування".

Разом з тим, Ходорковскій не підтвердив, що еміграція, нехай і тимчасова, була умовою звільнення, сказавши: "Я не можу сказати, що це була умова. Це те, що полегшило, дозволило прийняти рішення про помилування. І коли зараз пишуть, що приїжджали якісь представники спецслужб в табір, а я ставив їм якісь безглузді питання, про які зараз пишуть, – нічого цього не було".

Колишній глава ЮКОСа підтвердив, що готовий повернутися до Росії за певних умов: "Але з об'єктивної точки зору я повернуся тільки в тому випадку, якщо буду впевнений, що зможу виїжджати при необхідності. У нинішній сімейній ситуації – це головна умова".

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що президент РФ Владімір Путін отримав лист екс-глави ЮКОСа Міхаїла Ходорковского з проханням про помилування. Сам екс-глава ЮКОСа заявляв, що 12 листопада звернувся до президента РФ з проханням про помилування у зв'язку із сімейними обставинами.

Путін підписав указ про помилування Ходорковського, і в цей же день екс-глава ЮКОСавийшов на свободу, потім на приватному літаку прилетів до Берліна. 

Прес-секретар глави держави Дмітрій Пєсков заявив, що Ходорковській може вільно повернутися на батьківщину.