Хмара уламків від Росії – що відомо про збитий супутник “Космос-1408”

Світ
16 Листопада 2021, 19:25

15 листопада Міністерство оборони Російської Федерації повідомило про успішне збиття старого радянського супутника "Космос-1408" типу "Цілина-Д" під час випробування протисупутникової зброї ("Космос-1408" запустили 14 вересня 1982 року). Про це пише "Інтерфакс" з посиланням на міністерство. Росіяни стверджують, що уламки від супутника не несуть жодної загрози для орбітальних станцій. Натомість речник Держдепу США Нед Прайс повідомив, що внаслідок знищення супутника утворилось понад 1500 частин та сотні дрібніших уламків "орбітального сміття". За словами речника, випробування значно підвищить ризики для астронавтів і космонавтів на Міжнародній космічній станції, а також для інших космічних польотів.

Востаннє такий тест проводила Індія зі стартового майданчика на острові Абдул Калам в Бенгальській затоці. Тоді країна також заявляла про успіх, натомість міжнародна спільнота засудила необережні дії, які призвели до хмари уламків. Індійський уряд тоді повідомив про "відповідальну" поведінку в космосі та що випробування проводили на низькій висоті, нижче 300 км, щоб уникнути утворення сміття на висотах діючих супутників на низькій орбіті Землі (зараз російський супутник був збитий на орбіті 487 x 461 км – ненабагато вище, ніж МКС, повідомила американська компанія Seradata, яка відстежує рух об'єктів у космосі). Однак голова NASA Джим Брайденстайн застеріг щодо уламків, утворених в результаті випробування, які загрожують іншим супутникам.

(Минуле випробування російського А-235 Nudol, відео опубліковане у жовтні 2020 року)

Астронавти NASA Раджа Чарі, Том Маршберн, Кайла Баррон і астронавт Європейського космічного агентства Маттіас Маурер були змушені повернутись на свій космічний корабель SpaceX Crew Dragon для безпеки. Російські космонавти Антон Шкаплеров і Петро Дубров, а також астронавт NASA Марк Ванде Хей сіли на корабель "Союз". Обидва космічні кораблі можуть використовуватися як рятувальні шлюпки, щоб у надзвичайній ситуації повернути екіпаж на Землю.

Космічне Командування Збройних сил США зробило заяву, де зазначається, що уламки таки створюватимуть загрозу для діяльності у космічному просторі протягом наступних років і тепер для уникнення зіткнень потрібно більше маневрів інших супутників і це свідоме нехтування безпекою та стабільністю космічного простору для всіх країн. Такою була заява командувача Космічного командування та генерала армії США Джеймса Дікінсона.

"Росія розвиває та розгортає можливості для того, щоб активно відмовляти у доступі Сполученим Штатам та їхнім союзникам і партнерам до космосу та його використання", – заявив Дікінсон. "Випробування Росією протисупутникової зброї прямого підйому чітко демонструють, що Росія продовжує гнатися за системами контркосмічної зброї, які підривають стратегічну стабільність і становлять загрозу для всіх країн".

Ймовірно Росія використала систему ASAT -235 / PL-19 Nudol, запущену з космодрому "Плесецьк" приблизно за 800 кілометрів на північ від Москви, пише американський цифровий журнал Breaking Defense. Зазначається, що США не були заздалегідь повідомлені про російські випробування, відповідно до заяви прессекретаря Пентагону Джона Кірбі. У той же час "Інтерфакс" публікує коментар колишнього начальника 4-го Центрального науково-дослідницького інституту Міноборони РФ Володимира Дворкіна, який каже, що прямого порушення жодних міжнародних угод немає, а попереджати Росія нікого не повинна, коли випробовує свої системи – протиракетні чи протисупутникові.