Хімії не відбулося

Світ
21 Березня 2017, 18:38

Мало є політиків більш не схожих між собою, ніж американський президент Дональд Трамп та канцлер Німеччини Анґела Меркель", – відзначає у своєму матеріалі на сайті журналу Foreign Affairs Сильке Темпел.  Ці відмінності було добре видно у поведінці двох політиків під час візиту Меркель до Вашингтона 17 березня. Ще під час передвиборчої кампанії Дональд Трамп дуже критично висловлювався щодо Меркель. Не раз він говорив про те, що вона "руйнує" Німеччину своєю міграційною політикою. "Гляньте, що трапилося з Анґелою Меркель, про яку я завжди думав, як про дуже хорошого лідера, поки вона не зробила це. Я не знаю, що з нею трапилося. Що не так? Анґело, що трапилося?", – роздумував Трамп на мітингу у Вірджинії в серпні минулого року. Утім, він говорив про Меркель і з повагою. Коли у вересні минулого року в інтерв'ю New England Cable News його попросили назвати лідера, яким він захоплюється, він назвав її.

Контрасти у стилі поведінки двох лідерів добре показує ще один момент із прес-конференції, який відзначає Сильке Темпел. Дональд Трамп перед журналістами спробував пожартувати про те, що принаймні у нього із Меркель є щось спільне. Маючи на увазі, що Агентство з національної безпеки колись прослуховувало мобільний телефон німецької канцлерки та необґрунтовану заяву своєї адміністрації про те, що його попередник Барак Обама начебто просив британські спецслужби прослуховувати Trump Tower. Про закінчення цього епічного моменту в американській The New York Times написали так: Меркель зайняла себе перебирання нотаток, аби не брати участь у цьому політичному спектаклі Трампа. "Вона тонко усміхнулася і нічого не сказала, так ніби хотіла утриматися від участі у політичній драмі Трампа", – пише видання. У NYT загалом подію описали як зустріч між "великим руйнівником та великим захисником ліберального світоустрою".

Читайте також: У родині Трампа чекають на поповнення

“Точно зрозуміло, що зустріч Трампа та Меркель відбувалася у переохолодженій атмосфері”. Такий висновок журналісти німецького видання Zeit  зробили, коли після 15-хвилинної розмови тет-а-тет, Меркель та Трамп не реагували на прохання фотокореспондентів потиснути один одному руки. Згодом речник Білого Дому Шон Спайсер у коментарі німецькому виданню Der Spiegel наполягав, що Трамп просто не зрозумів прохання.

Утім, якоїсь «хімії» між настільки різними лідерами, ще й з не зовсім позитивними коментарями один про одного, очікувати було не варто. Про це під час конференції Меркель теж висловилася дуже дипломатично і з прихованим підтекстом: "Я завжди казала, що набагато краще говорити один з одним, а не один про одного".

Сильке Темпел у матеріалі для Foreign Affairs відзначає, що, попри все, для Меркель ця зустріч мала бути значним успіхом, адже допомогла їй зрозуміти стан справ у Білому Домі з перших рук. Німецька публіцистка також відзначає "розділений" між двома таборами у команді Трампа підхід до зовнішньої політики. Його, на думку Темпел, було добре помітно у риториці американського президента під час візиту Меркель. Одна група на чолі із радником Трампа Стівом Бенноном виступає проти європейської інтеграції на ґрунті економічної взаємозалежності (а це, навпаки, у інтересах Німеччини). Друга, представниками якої є віце-президент Майкл Пенс, міністр оборони Джеймс Меттіс, держсекретар Рекс Тіллерсон та радник з нацбезпеки Герберт Макастер, виступають за більш традиційний для США підхід.

Читайте також: Рейтинг Трампа впав до рекордно низького рівня

“Він відкрив свою прес-конференцію із Меркель, зачитуючи ретельно сформульовану заяву, де подякував Німеччині за її зобов’язання збільшити витрати на оборону, даючи високу оцінку німецькій підтримці місії НАТО в Афганістані, аплодуючи канцлеру за внесок Берліна у боротьбі проти ІД та підкреслюючи тісну, засновану на цінностях дружбу між США та Німеччиною”, – пише Темпел. Вона також відзначає його схвальні відгуки про співпрацю Німеччини та Франції щодо “мирного процесу в Україні”. Трамп, зокрема, відзначив спільне бачення Берліна та Вашингтона щодо кризи в Україні. Якщо ж говорити більш загальними словами, то це найважливіше питання у міжнародній політиці Німеччини та Європи. “Меседж Меркель про те, що немає швидких рішень, коли йдеться про конфлікт на Донбасі, здається пройшов тест”, – пише Темпел.

Однак уже під час секції питань і відповідей на прес-конференції, і відразу після відльоту Меркель, риторика Трампа зазнала різких змін. Не встиг літак канцлерки приземлитися у Берліні, як американський твітнув, що “Німеччина винна НАТО та США багато грошей, які треба заплатити за потужну та дуже дорогу оборону, яку вони надають Німеччині”. Цей твіт спровокував велику бурю коментарів та емоцій у німецькій та американській пресі. “Повідомлення було оманливим, оскільки жодна країна насправді не "винна" гроші НАТО; його безпосереднє фінансування розраховується за формулою і оплачується кожною із 28 країн, що є його членами”, – відзначила з цього приводу New York Times. Що ж мав на увазі Трамп? Вочевидь те, що Німеччина, як і багато інших членів НАТО, не витрачає встановлених 2% ВВП на оборону. Однак і Меркель, і міністр оборони Урсула фон дер Лейєн, наголошували на тому, що Німеччина рухається до виконання цього зобов’язання.

Читайте також: Трамп подякував Меркель та Олланду за зусилля у врегулюванні конфлікту в Україні

Про що ж свідчить така риторика? Про те, що Трамп підходить до політики як до бізнесу. І в цьому вони з Меркель точно ніколи не знайдуть спільної мови. Чуда не відбулося, однак сам візит був потрібен обом.

Normal
0

false
false
false

RU
X-NONE
X-NONE

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Обычная таблица”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:”Times New Roman”;
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}