Минулого тижня у спецслужбах відбулася неочікувана кадрова ротація: першим заступником голови СБУ став екс-очільник Державної митної служби мультимільйонер Валерій Хорошковський. Уже відомо, що на новій роботі Валерій Іванович опікуватиметься економічною безпекою країни. Злі язики подейкують, що Хорошковський передусім захищатиме вітчизняну економіку від її уряду. Оскільки за кілька днів до нового кар’єрного стрибка він піддав нищівній критиці прем’єр-міністра Юлію Тимошенко. Щоправда, від Хорошковського також очікують суттєвих реформ у спецслужбах. Але сумніваються, що йому дозволять їх провести.
Незручна людина
На українському політико-бізнесовому олімпі Валерій Хорошковський не зовсім звичайна фігура. Таке враження, що він завжди намагався відповідати своєму прізвищу. У 1980-х, коли майбутні лідери нації починали шлях нагору партійно-номенклатурною драбиною, він працював помічником слюсаря, потім у столичному зоопарку – водієм. На початку 1990-х, у період первинного накопичення капіталу, здобував диплом юриста в Університеті ім. Шевченка. Закінчивши виш, буквально за кілька років стає однією з найзаможніших людей країни і впливовим політиком. Обирався до Верховної Ради, працював у президентській канцелярії (як за Леоніда Кучми, так і за Віктора Ющенка), очолював Міністерство економіки й європейської інтеграції в першому уряді Віктора Януковича. Водночас був топ-менеджером і співвласником Укрсоцбанку, однієї з найбільших нині фінансових установ, керував російським фінансово-промисловим монстром «ЄврАз груп». Тепер йому приписують контроль над потужною медіа-імперією U.A. Inter Mediа Group Limited, найпомітнішою складовою якої є популярний телеканал «Інтер». Статки Валерія Хорошковського, за різними оцінками, сягають від $930 млн до $1,6 млрд. При цьому серйозного компромату на цього бізнесмена немає. Що йому закидають, так це провал власних політичних проектів та зв’язки зі співвласником одіозного газового трейдера РосУкрЕнерго Дмитром Фірташем. Однак про це згодом.
На державних посадах Валерій Хорошковський проявив себе людиною ефективною, але незручною. Відчувши тиск, він зазвичай іде геть, гучно грюкнувши дверима. Так було у 2004-му, коли Хорошковський пішов із Мінекономіки, звинувативши тодішнього першого віце-прем’єра Миколу Азарова в авторитарних методах управління економікою. Зараз, залишаючи посаду головного митника, він у тому ж звинувачує Юлію Тимошенко. «З приводу відставки з митниці є й ще один аспект: Хорошковський не хоче бути цапом-відбувайлом, – зазначає Володимир Фесенко, директор Центру прикладних політичних досліджень. – Економічна ситуація в країні погіршується, доходи від зовнішньої торгівлі падають, надходжень з митниці все менше й менше. А вимоги Кабміну щодо надходження коштів до бюджету – все більші й більші. Й Хорошковський зрозумів, що в найближчому майбутньому немає підстав для покращення ситуації і вирішив відійти».
«Оскільки пан Хорошковський протиставив себе Тимошенко, то Секретаріат із задоволенням підшукав йому посаду, – вважає політолог, головний редактор видання «Нові грані» Валерій Зайцев. – Не виключено, що коли Валерій Іванович і там не зуміє стати помітною політичною фігурою, то наступного разу його викриття пролунають уже на адресу Банкової».
Врятувати Фірташа
Протистояння Валерія Хорошковського і Юлії Тимошенко безпосередньо пов’язане з газовим конфліктом. Прем’єрка оголосила, що 11 млрд м3 газу, які зберігаються в підземних газових сховищах, слід розмитнити й продати Європі. Натомість Хорошковський, ще перебуваючи на посаді головного митника, заявив: власник газу – РосУкрЕнерго. До речі, це підтвердив російський газовий монополіст Газпром. Уже перейшовши до СБУ, Хорошковський повторив: «Змінити статус цього газу не можна». «Я хочу попередити вже як офіційна особа, заступник голови СБУ, що будь-які незаконні дії проти будь-якого інвестора тягтимуть за собою відповідальність», – заявив він.
Позиція Хорошковського стосовно газу в сховищах дає підстави стверджувати, що новоявлений спецслужбіст є креатурою Дмитра Фірташа. «Думаю, це призначення означає домовленість між командою президента та командою Фірташа, – каже далі Володимир Фесенко. – І не треба думати, що ці домовленості лише проти Тимошенко». «Головна мета – це захист газу, який належить пану Фірташу», – підсумовує він. Щоправда, з ним не згоден директор Інституту стратегічної політики Андрій Мішин. «Не думаю, що призначення Хорошковського має якийсь стосунок до захисту безпосередніх інтересів Фірташа, – говорить він. – Хоча б тому, що СБУ має надто мало важелів для цього. Ну й тому, що сам пан Хорошковський є достатньо публічною та яскравою персоною і може займатися захистом власних інтересів».
Зв’язок Хорошковського і Фірташа також простежується через протистояння навколо телеканала «Інтер». По-перше, саме з ефіру «Інтера» лунають месиджі співвласника РосУкрЕнерго. По-друге, Хорошковський підтвердив, що пан Фірташ «має опціон на придбання телеканала». Натомість Юлія Тимошенко заявляла, що воліла б підшукати каналу іншого власника. «Мотиви демаршу Хорошковського я пов’язую з телеканалом «Інтер», де він є співвласником, – говорить Володимир Фесенко. – Після «наїзду» Тимошенко на його канал він не міг цього стерпіти». Андрій Мішин, своєю чергою, прогнозує, що після входження Хорошковського в команду президента, «Інтер» включиться у виборчу боротьбу на боці Віктора Ющенка.
Знищити Тимошенко
Пріоритет «економічного блоку» СБУ, який очолив Валерій Хорошковський, – боротьба з тіньовими потоками грошей та контрабандою. В минулому успішний фінансист і митник (за каденції Хорошковського Державна митна служба значно збільшила надходження до бюджету) є експертом у цих питаннях. Однак через день після призначення Валерія Івановича Блок Юлії Тимошенко заявив про намір відібрати у спецслужби повноваження боротьби з контрабандою. «Наступного тижня ми проголосуємо за зміни до Закону «Про Службу безпеки України», – повідомив інтернет-виданню «Обком» депутат Верховної Ради від БЮТ Андрій Портнов. – СБУ, швидше за все, позбавлять контролю за митними та прикордонними органами, і вона не зможе втручатися й «дахувати» корупцію в цих галузях». При цьому він не повідомив, хто ж «дахуватиме» корупцію в тих галузях після відповідних законодавчих змін.
Пікантності ситуації додає й те, що торік президент Віктор Ющенко, посилаючись на дані спецслужб, звинуватив соратників Юлії Тимошенко в причетності до потужних контрабандних схем, зокрема, в Одеському та Іллічівському морських портах. Крім того, після каденції на посаді голови СБУ письменника й сценариста Олександра Турчинова, кадровий склад спецслужби сильно ангажований БЮТ. «У надрах СБУ панують доволі пробютівські настрої, з якими Хорошковському доведеться рахуватися, – розповів Тижню народний депутат від НУ-НС Геннадій Москаль. – Повірте мені – я там працював і достеменно це знаю: найбільшим моральним авторитетом з усіх недавніх керівників СБУ користується Олександр Турчинов». «Думка про те, що Хорошковський іде в СБУ для того, аби боротися з Тимошенко, мені здається безглуздою, – погоджується з ним Андрій Мішин. – Адже після каденції Турчинова на посаді голови СБУ для ударів з боку цієї структури БЮТ є цілком убезпеченим».
«Чи ставлять перед новим заступником голови СБУ спеціальні завдання, як-от боротьба з Тимошенко, чи, як стверджують, захист газу РосУкрЕнерго, – це не має жодного значення, – переконаний Валерій Зайцев. – Оскільки будь-які завдання такого плану однаково не виконають, навіть якщо Хорошковський від початку буде дуже старатися».
«Треба враховувати, що нинішня псевдоеліта СБУ сприймає його (Хорошковського – Ред.) як свого «гробокопача» й прямого конкурента, – продовжує Геннадій Москаль. – І тому є дуже велика вірогідність того, що всі вказівки Хорошковського будуть саботувати. Або, користуючись тим, що формальним головою залишається Наливайченко, новому заступникові постійно даватимуть такі завдання, які наперед невиконувані або незабезпечені кадровим та матеріальним потенціалом».
Водночас не виключено, що, йдучи на роботу в СБУ, Валерій Хорошковський виторгував у Секретаріату президента свободу дій і підбору кадрів. Враховуючи його досвід і зв’язки, зібрати «під себе» команду фахівців з економіки, фінансів, безпеки та права для Хорошковського – питання одного-двох місяців.
«Хорошковський – це «робоча конячка», – підсумовує Андрій Мішин. – Гадаю, що одним із важливих завдань Валерія Івановича стане контроль за фінансовими потоками, що підуть на вибори. І саме він як відносно вільна політична фігура найбільше підходить для ролі того, хто перехоплює фінансові потоки опонентів. Він як ніхто інший знається на фінансових базисах усіх політичних гравців в Україні, тому йому відведено роль боротися з «сірою готівкою» на виборах».