Херсонщина. Райради без зрозумілих повноважень, але з найрізноманітнішими коаліціями

Політика
29 Грудня 2020, 15:00

Жваву дискусію під час зміни адміністративно-територіального устрою України в частині укрупнення районів викликало саме збереження районних рад. Тим паче, що згідно реформи  децентралізації всі територіальні громади виходили на прямі фінансові відносини з державним бюджетом та ставали  власниками майна на території громади. Функції районної ради мали зникнути. Але ж районні ради були прописані у Конституції, голосів у парламенті на зміну головного документу не було, тому виборці 25 жовтня обирали і представників цих органів місцевого самоврядування.

У Херсонській області обрали 210 депутатів п’яти районних рад (до укрупнення було 18 районів). Найбільший за кількістю населення та найменший за територією Херсонський район має 54 депутати, другий за кількістю населення Каховський район має 42 депутата, інші три райони Херсонщини – Бериславський, Генічеський та Скадовський – мають по 38 депутатів.

Херсонський район фактично складається з обласного центру та його агломерації, чисельність населення району – 40% населення області.

Представництво у Херсонській районній раді мають сім  партій. Найбільшу кількість депутатів має регіональна іменна партія міського голови Херсона «Партія Ігоря Колихаєва «Нам тут жити» – 13 мандатів, другою за кількістю є партія «Опозиційна платформа «За життя!» – 10, правляча «Слуга народу» має 9 мандатів, «Європейська солідарність» – 7, регіональний «Блок Володимира Сальдо» – 6, ВО «Батьківщина» – 5, «Наш край» – 4.

Під час другого пленарного засідання, яке відбулося 24 грудня, головою Херсонської районної ради обрано представника політичної партії «Нам тут жити» (НТЖ). Заступниками обрано: першим – представника «Слуги народу», заступником-керівником справами – представника ОПЗЖ, заступником – представника «Батьківщини». Таким чином можна говорити про коаліцію партій НТЖ, ОПЗЖ, «Слуги народу» та «Батьківщини», разом 37 депутатів. При цьому Закон України «Про місцеве самоврядування» визначає наявність серед посадових осіб районної ради лише голови та заступника. Це вже друге зафіксоване порушення в місцевих радах області щодо кількості замів – в обласній раді вже було обрано двох перших заступників, замість одного передбаченого законодавством. В Херсонській районній пішли далі, обравши людину на посаду взагалі не визначену законодавством.

 

Читайте також: У полтавській «Слузі народу» розкол. Опоненти судяться та мають протилежні погляди на союзи в міськраді

 

Нагадаємо, що першопрохідцями у порушенні щодо кількості заступників була саме Херсонщина – у 2015 році тут було обрано, окрім  першого заступника, два простих заступника голови обласної ради. При цьому, на численні звернення громадських організацій і місцевих депутатів щодо цього порушення ні суд, ні правоохоронці не побачили в цьому недотриманні законодавства складу злочину.  Мабуть, чекають, коли в 2025 році, під час наступної каденції ми будемо мати в складі місцевих рад по 3 голови, 5 перших і безліч простих заступників. Тільки от суди з правоохоронцями забувають, що тоді буде потрібно з Конституції прибрати положення про те, що Україна є правовою державою, а з закону «Про статус депутата місцевої ради» норму про те, робота такого депутата є неоплачуваною.

Каховський район – степовий район області, має як промислові містечка з доволі розвиненою інфраструктурою, так і віддаленні від цивілізації села.

До складу Каховської районної ради увійшли представники 6 партій: ОПЗЖ – 12 депутатів, «Слуга народу» – 9, НТЖ – 6, «Європейська солідарність» – 5, «Наш Край» – 5, ВО «Батьківщина» – 4.

Головою ради обрано представника «Слуги народу», заступником представника ОПЗЖ – союз СН та ОПЗЖ має половину залу 21 мандат. Тут закон не порушували – заступників стільки, скільки визначено в законі.

Генічеський район один з двох районів Херсонщини, який має спільну адміністративну межу з тимчасово окупованою Автономною Республікою Крим. Район має як курортні зони: Арабатська стрілка та місто Генічеськ, так і степову, сільську територію.

Склад Генічеської районної ради 38 депутатів. Першість має ОПЗЖ – 11 мандатів, срібло у НТЖ – 7 мандатів, третю позицію поділили правляча «Слуга народу» та «Наш Край» , вони мають по 5 мандатів, потім йдуть ВО «Батьківщина» 4 мандати та «ЄС» з «За Майбутнє» по 3 мандати.

Головою районної ради обрано представника НТЖ, його заступника, ще не обрано, але згідно до затвердженої структури апарату ради – закон порушувати тут також не збираються.

 

Читайте також: Кропивницький політичний картель. Хто керуватиме регіоном

 

Скадовський район. Новий район був переважно сформований з приморських районів Херсонщини, і тому більшість знаних курортів області саме тут – Скадовськ, Залізний Порт, Лазурне.

В Скадовську району раду «Наш Край» провів більше всіх своїх представників – 9, друге та третє місце розділили ОПЗЖ та «Слуга народу» – по 7 мандатів,  «ЄС», ВО «Батьківщина» та «Самопоміч» має по 4 мандати, і замикає склад ради НТЖ з 3 мандатами.

Головою ради обрано представника президентської «Слуги народу» та колишнього голову району, який увійшов до складу Скадовського, заступником – представника ОПЗЖ. Керівна коаліція в меншості – 14 мандатів з 38. Але і в цій раді також закон не порушено.

Бериславська район. Степовий, аграрний район області.

Бериславська районна рада єдина з районних рад області, де першість має президент – «Слуга народу» тут має 9 мандатів, за нею йдуть «ОПЗЖ» та «НТЖ», які мають по 8 мандатів, 5 мандатів має «ЄС», закривають склад ради партії «Наш Край» та «Батьківщина» маючи по 4 мандати.

Але не дивлячись на те, що «СН» хоча б десь стала першою – керівної посади вона не отримала. Головою ради обрано представника «ВО «Батьківщина», заступником представника НТЖ. І хоча партії керівників ради разом мають 12 мандатів, українське законодавство щодо кількості заступників тут також не порушено.