Херсонщина. Перше місце ОПЗЖ в облраді та успіхи одразу двох суто регіональних партій

Політика
8 Листопада 2020, 13:10

Херсонська обласна рада

Херсонська область разом з Миколаївською, Одеською та Запорізькою стала однією з тих, де перше місце за результатами місцевих виборів до обласних рад посіла партія «Опозиційна платформа – За життя». На Херсонщині ця партія набрала 20,43% та отримала 15 мандатів: дев’ять за територіальними списками і шість за єдиним. Підтримали партію в цілому рівномірно по всій області, лише в обласному центрі – місті Херсоні вона здобула не перше, а друге місце. Значний відсоток «відкусили» іменні політичні партії, які висунули кандидатів в мери обласного центру: «Партія Ігоря Колихаєва «Нам тут жити!» та «Блок Володимира Сальдо»

На другому місті регіональний проект – політична партія «Партія Ігоря Колихаєва – Нам тут жити!», з результатом 17,98%. Вона провела 13 депутатів – п’ять за терсписками і вісім за єдиним. «Перекіс» у підтримці відчутний – дуже значний відсоток в обласному центрі, де Ігор Колихаєв здобув перше місце на виборах міського голови і зовсім низький на окремих територіях області.

Третє місце дісталося правлячій партії «Слуга народу» – здобула 15,19% та отримала 11 мандатів – сім терсписки та п’ять за єдиним. Результат президентської партії здивував – за всіма зрізами суспільної думки вона займала перше-друге місце у рейтингу.

 

Читайте також: Полтавщина. Перемога «Довіри», три з чотирьох депутатів облради – нові

 

Четверте – політична партія «Європейська солідарність» – 9,49% та сім мандатів, один по округу і шість за списком. Підтримка партії рівномірна по всій території області.

П’яте – політична партія «Наш край» – 9,44% та сім мандатів, один по округу і шість за списком. Підтримка політсили рівномірна по області, але менша в обласному центрі, де партія не пройшла до Херсонської міської ради. Їй не вистачило сотні голосів. Низький відсоток у місті Херсон, знову ж, пов’язаний з активною кампанією кандидатів у мери міста: Ігоря Колихаєва та Володимира Сальдо, які «тягнули» свої імені партії.

Шосте – «Батьківщина» – 7,58% та шість мандатів, один по округу та п’ять за списком. Підтримка рівномірна.

Тяганина в судах

Останнє прохідне місце до обласної ради посів регіональний проект – політична партія «Блок Володимира Сальдо» – 5,05% та п’ять мандатів, один по округу та чотири за єдиним списком. Основний електорат цієї політсили був зосереджений у обласному центрі і тому на більшій території області відсоток партії незначний. Водночас гарантії, що Блок Сальдо таки забезпечив потрапляння до облради на момент публікації немає. Показник політсили лише на 120 голосів перевищив прохідну межу (12077 голосів при необхідних для проходження 5% бар’єру 11957). Суди стосовно оскарження результатів виборів на низці дільниць тривають досі. Окремі партії-переможці заявляють про фальшування протоколів ДВК на певних територіях області, віддалених від Херсона.

Ввечері 7 листопада пресслужба Херсонського окружного адмінсуду повідомила про задоволення одного з таких позовів: «Зобов'язано Херсонську обласну ТВК здійснити перерахунок голосів з виборів депутатів Херсонської обласної ради у межах частини територіального виборчого округу №5 та №3». Тож цілком можливо, що до проведення першої сесії нового складу обласної ради, кількісний склад за політичними партіями зменшиться і представників «Блоку Володимира Сальдо» не буде. Якщо так відбудеться, то всі прохідні партії, окрім ВО «Батьківщина», отримають по додатковому мандату. При цьому слід додати, що рішення Херсонського суду можна оскаржити в апеляції.

Щодо решти, то найближчими до подолання бар’єру були «Радикальна партія Олега Ляшка» – 3,24 % та «За майбутнє» – 3,05%, здобувши відповідно по 7738 та 7289 голосів виборців. Шансів на потрапляння вони наразі не мають навіть завдяки рішенням судів

Окрім того, жодна партія не отримала монобільшості. Тому варіант, коли найбільша фракція буде змушена задовольнитися роллю опозиції – цілком можливий.

Херсонський міський голова

На крісло голови Херсонської міської ради претендувало 17 осіб, але цілком прогнозовано перемогу, а вірніше право участі у другому турі, який вже призначено на 15 листопада, здобули народний депутат Ігор Колихаєв (30,75% або 22777 голосів виборців) та колишній неодноразовий очільник міста Володимир Сальдо (17,09% або 12660 голосів).

Найближче до другого туру наблизились кандидат від політичної партії «Опозиційна платформа – За життя» Михайло Опанащенко, який здобув 9386 (12,67%) голосів херсонців і третє місце, та кандидат від правлячої партії «Слуга народу» Юрій Кирилов, якого підтримали 7778 (10,5%) херсонців.

Переможець першого туру примітний тим, що у 2019 році зміг отримати на одному з мажоритарних округів Херсонщини перемогу над кандидатом від президентської «Слуги народу», чим зробив перший внесок у справу підвищення власної пізнаваності на території обласного центру.

 

Читайте також: Вибори на Житомирщині. «Слуги народу» на першому місці, але без влади

 

Володимир Сальдо на сьогоднішній день у місті більш відомий, ніж діючий міський голова (Володиир Миколаєнко вирішив не балотуватися на новий термін). Був депутатом Верховної ради у складі фракції Партії регіонів у 2012-2014 роках, а до цього з 2002-го був мером міста.

При прогнозуванні результатів другого туру можна припустити, що явка буде ще нижча, ніж 25 жовтня та становитиме від 20 до 30%. Володимир Сальдо може розраховувати на електоральну підтримку виборців кандидата від ОПЗЖ Опанащенка та кандидата від регіонального проєкту партії «Херсонці» Василя Федіна (2015 голосів або 2,99%) – обидві партії і учасник другого туру Володимир Сальдо мають схожі ідеологічні засади.

У свою чергу, Ігор Колихаєв може розраховувати на підтримку більшої частини електорату кандидата від «слуг» Юрія Кирилова та на відсотки двійників – своїх та голови міської організації іменної партії «Нам тут жити!» мешканця Харківської області Колихаєва та мешканця Дніпропетровської Рожкова. Разом двійники здобули 2813 голосів підтримки або 3,8%. 

Херсонська міська рада

Перше місце на виборах до Херсонської міської ради здобув проект Колихаєва. Партія отримала 23,09% та провидить 17 депутатів – 13 за терсписками і чотири за єдиним.

Друге – отримала ОПЗЖ, вона здобула 14,5% та провела 11 депутатів, вісім за округами та три за списком.

Третє – президентська «Слуга народу», вона здобула 13,01% та провела 10 депутатів (шість за округами і чотири за списком).

Четверте місце здобув інший проєкт кандидата в мери «Блок Володимира Сальдо», який отримав 11,75% та провів дев’ять депутатів – п’ять за окружними списками і чотири за єдиним.

П’яте і останнє прохідне місце отримала політична партія «Європейська солідарність», здобувши 8,58% та провівши сім депутатів – лише одного за терсписками і шість за єдиним.

 

Читайте також: Вибори у Львові: другий тур, поразка президентської партії і трохи фальсифікацій

 

Найближчими до подолання 5% бар’єру були: політичні партії «Наш край» (4,78%) та «Батьківщина» (4,07%). Партія «Наш край» через судові позові вимагала перерахунку на окремих дільницях міста, але перерахунки не додали політсилі необхідних голосів. До бар’єру в 5% партії не вистачило лише 157 голосів.

Вже сьогодні можна стверджувати, що хто б не став мером Херсона, йому буде потрібно домовлятися про коаліцію з іншими партіями.

Районі ради обласного центру

Херсон одне з небагатьох міст України, яке ще має районні у місті ради. Тому мешканці голосували ще й на цих виборах. По всіх трьох міських районах кількість мандатів становить 38. Новий склад рад мало чим відрізняється від складу Херсонської міської ради. Першість здобули колихаєвці, потім іде ОПЗЖ, «слуги», «Блок Сальдо» та «Європейська Солідарність». До окремих рад 5% бар’єр подолали «Наш край» та «Батьківщина».

Районні ради Херсонщини

Згідно з новим адміністративно-територіальним устроєм Херсонщина замість 18 районів має п’ять: Бериславський, Генічеський, Каховський, Скадовський та Херсонський.

Склад Генічеської районної ради (до складу району входить чотири територіальної громади) такий: «Опозиційна платформа – за життя» має 11 депутатів, «Партія Ігоря Колихаєва «Нам тут жити» – сім депутатів, президентська «Слуга народу» – п’ять, «Наш край» – п’ять, «Батьківщина» – чотири, «За майбутнє» і «Європейська солідарність по три. Загальний склад ради – 38 депутатів.

П’ятивідсотковий бар’єр до Каховської районної ради (до складу району входять 15 громад) подолали шість партій: ОПЗЖ отримає 12 мандатів, «Слуга народу» – дев’ять, «Нам тут жити» і «ЄС» – по шість, «Наш край» – п’ять і «Батьківщина» – чотири. Загальний склад ради – 42 депутата.

 

Читайте також: ОПЗЖ програла ключову виборчу битву на Луганщині. Люди Бойка не змогли здобути владу на його «вотчині»

 

Херсонська районна рада (до складу ради входить 10 громад) у своєму складі матиме представників сімох партій: «Нам тут жити» отримала 13 мандатів, ОПЗЖ – 10, «Слуга народу» – дев’ять, «Європейська солідарність» – сім, «Блок Володимира Сальдо» – шість, «Наш край» – чотири, «Батьківщина» – п’ять. Загальний склад ради – 54 депутати.

Досі невідомі результати до Бериславської (11 територіальних громад) та Скадовської (15 громад) районних рад – не дивлячись на глобальну діджиталізацію українського суспільства, новостворені ради прийнявши у визначенні строки кінцеві протоколи про підрахунок голосів виборців та визначення обраними депутатами рад, просто на просто не мають ресурсу на який могли би їх викласти – адже складові суб’єкти нових районів: місцеві ради і РДА між собою не можуть визначитись хто повинен надати на своєму сайті місце під інформацію райТВК.

Голови та депутати територіальних громад Херсонщини

Херсонська область у своєму складі має 49 територіальних громад, в яких 25 жовтня відбулися чергові або перші вибори. З наявної на сайті ЦВК інформації, можна зробити висновок, що в більшості сільських та селищних рад Херсонщини головами та депутатами рад територіальних громад стали самовисуванці, а також представники рейтингових партій. Певний успіх мають «Радикальна партія Олега Ляшка», «За майбутнє», УДАР, «Самопоміч», «Пропозиція», Партія місцевого самоврядування, «Національний корпус», Союз лівих сил, «Ліва опозиція» та інші. В залежності від географії, починаючи з північно-західного до південно-східного напрямку, змінюється і склад місцевих рад області: від значного представництва партій проєвропейського спрямування до переваги партій проросійського вектору. В міських радах, де відсутня можливість самовисування, перемогу здобули висуванці від правлячої «Слуги народу», ОПЗЖ та «Батьківщииа». Ради цих міст також складається переважно з представників всеукраїнських партій, але в деяких значне представництво мають суто регіональні сили Колихаєва та Сальдо. І якщо представництво «Нам тут жити», мають ради по всій території області, то ради з представництвом «Блоку Володимира Сальдо» сконцентровано в Херсонській міській агломерації.