Херсон: нардеп став міським головою і до чого тут динозаври

Політика
17 Листопада 2020, 13:57

15 листопада у Херсоні відбувся другий тур виборів на посаду міського голови. У ньому переміг народний депутат, висуванець від «Партії Ігоря Колихаєва «Нам тут жити» пан Колихаєв. За офіційними даними міської ТВК він набрав 63,59% голосів (34125 виборців), а опонент і висуванець іншої іменної партії «Блок Володимира Сальдо», власне Володимир Сальдо – 33,81% голосів (18135 виборців).

Під час першого туру Колихаєв теж посів перше місце з 30,75% голосів, Сальдо набрав 17,09%, а третім став висуванець «Опозиційної платформи – За життя» Михайло Опанащенко – 12,67%.

Переважна більшість мешканців міста чи не вперше почула прізвище Колихаєва у липні 2019 року під час позачергових виборів до Верховної Ради. Тоді самовисуванець, депутат Херсонської обласної ради від «Блоку Петра Порошенка» переміг на одному з п’яти округів Херсонської області, а на решті перемогли виключно кандидати від президентської партії «Слуга народу». Вдруге херсонцям нагадали прізвище Ігоря Вікторовича наприкінці листопада того ж року. У регіональних ЗМІ почала з'являтися інформація, що Колихаєв – вірогідний претендент на крісло міського голови, він вже придбав політичну партію, яка після перейменування називатиметься «Нам тут жити». Старт його виборчій кампанії дав «мініпарк Юрського періоду», облаштований майбутнім кандидатом на території одного з міських готелів. «Парк» зібрав чималі черги з дітей та їхніх батьків, що остаточно вирішило питання пізнаваності Колихаєва у Херсоні.

Однак нардеп не зупинився на досягнутому, його штаб активно почав працювати над наповненням виборчих списків іменної партії людьми, які в цілому мали доволі позитивний імідж серед містян – переважно представниками малого та середнього бізнесу, активістами громадських організацій і навіть священиками. При цьому не забуваючи про «старт» – динозаври весь час кампанії дивилися на херсонців з білбордів, а люди у костюмах цих тварин закликали містян іти на виборчі дільниці.

 

Читайте також: Буряк у місті, ОПЗЖ в області. У Запоріжжі дорахували голоси на виборах

 

Опонент Колихаєва у другому турі Володимир Сальдо мав дуже тривалу і наповнену змістом історію відносин з Херсоном. У 2002 році він уперше очолив обласний центр, прийшовши на цю посаду з місця заступника голови Херсонської обласної державної адміністрації. У 2006-му і 2010-му Сальдо переобирався на посаду і лише у 2012 році містом стала керувати секретар міської ради – тодішнього триразового мера обрали народним депутатом від «Партії регіонів». Сальдо поїхав до столиці сидіти, як то кажуть, «під куполом». Наостанок він «подарував» херсонцям черговий величезний ТРЦ на центральній пішохідній вулиці міста, який зруйнував при цьому чи не єдину його родзинку – величезні сходи, які вели до обласного музично-драматичного театру. «Подарував» означає – дозволив містобудівній раді ухвалити відповідне рішення. Цей ТРЦ і належність Сальдо до «Партії регіонів» фактично й сформували йому стійкий антирейтинг серед виборців міста. До речі, згаданий торгівельний центр не працює – херсонці оголосили йому мовчазний бойкот.

У 2014-му, втративши мандат депутата парламенту, Сальдо повернувся до Херсона, але участі в позачергових виборах мера того року не брав – свіжа була пам'ять про події зими 2013-2014 років та ролі «Партії регіонів» у них. Однак вже на чергових виборах, восени 2015-го, колишній мер спробував повернуту собі «ключі» від міста. Він отримав право на участь у другому турі, але зняв кандидатуру. Можливою причиною була неможливість збільшити підтримку – Майдан ще добре пам’ятали.

Цьогоріч, фактично не змінивши підхід до формування виборчого штабу, не виявивши бажання до розширення власного електорального поля, Сальдо знову спробував свої сили у виборчих перегонах за «булавою» міського голови. Фактично його кампанію побудували на провалі у розвитку міста вже колишнього очільника Володимира Миколаєнка та на риториці: «при Сальдо було краще».

Під час перебігу кампанії Сальдо, на власну суб’єктивну думку автора, допустив дві ключові помилки:

– вирішив довести містянам, що він відданий борець за порядок та почав, сівши за кермо екскаватора, руйнувати будинок у старому центрі міста, пояснюючи це тим, що він став «пристанком» для безхатченків, а на цьому місці розіб'ють сквер;

– після першого туру виборів заручився підтримкою одного з лідерів ОПЗЖ Юрія Бойка та за допомогою білбордів сповістив херсонців про це. Забувши при цьому, що Херсон, хоч і входив до так званого «біло-блакитного» поясу, але все ж таки місто було навпіл поділене на «помаранчевих» і «біло-блакитних». Тож підтримка проросійської партії не гарантує прихильності її електорату, але точно мобілізує патріотичних виборців проти кандидата.

 

Читайте також: Прагматична довіра. Про успіх «Європейської солідарності» в Одесі

 

Колихаєв перед другим туром зміг заручитися підтримкою президентської «Слуги народу». Про підтримку, всупереч закону, заявив навіть заступник голови Херсонської ОДА. Водночас поки ще діючий нардеп під час кампанії напередодні другого туру не сильно відстав від Володимира Сальдо за кількістю помилок. Колихаєв відмовився від участі у дебатах, які запропонував йому Сальдо, відповівши, що на словесні бої він не прийде, бо не бачить в них сенсу, а натомість дасть пресконференцію. Спілкування з журналістами виявилося достатньо вибірковим: на захід запросили лише  представників дуже лояльних до депутата засобів масової інформації. І це при тому, що херсонських журналістів вже намагалася образити інша «велика» людина – президент Володимир Зеленський, коли запросив тільки лояльні ЗМІ на висвітлення свого літнього візиту до Херсонщини. Тоді регіональні ЗМІ відповіли йому бойкотом, карикатурами та пустими новинами, чим дали інфопривід для національних медіа.

Але маємо факт – Ігоря Колихаєва обрано головою Херсонської міської ради. Зараз важко спрогнозувати, яким він стане очільником. Колихаєв прийшов до парламенту з аграрного бізнесу та зовсім не має досвіду управління міським господарством (у Херсонській обласній раді Ігор Вікторович зовсім не був активним). Він не є спеціалістом у місцевому самоврядуванні та ніколи не працював з бюджетними коштами. Ймовірно, тривалий час містом керуватиме команда його заступників. Те, яку команду Колихаєв собі обере, і визначить якість його перебування у кріслі очільника Херсона.

Також, незважаючи на першість «Нам тут жити» у міській раді, Колихаєву доведеться домовлятися про коаліцію. Детальніше про те як завершилися вибори до рад Херсонщини читайте за посиланням.