Підсумки виборів у Харкові не були неочікуваними: результати попередніх опитувань справдилися на дільницях. Екзитполи в день виборів підтверджували, що несподіванок не буде так само, як і другого туру виборів міського голови. За кандидатуру Геннадія Кернеса проголосувало 195 044 виборців (60,34%). ТВК оголосила офіційні результати 4 листопада, а вже 7 листопада Кернеса було зареєстровано мером Харкова за допомогою заяви із електронним підписом, відправленої з німецької лікарні «Шаріте».
Після оголошення результатів стало зрозуміло, що зникнення міського голови у розпал виборчої кампанії не було піар-ходом, адже тріумфального повернення так і не відбулося. Натомість лише з’явилася фотографія з клініки «Шаріте» із Кернесом, яка була підписана: «Передаю привіт всім харків’янам! І окремий привіт всім, хто мене загубив!». Фото на сторінці друга мера та бізнесмена Павла Фукса з’явилося після того, як поліція була вимушена відкрити кримінальне провадження за ч.1 ст. 115 Кримінального кодексу (умисне вбивство) з позначкою «безвісти зниклий» через заяву керівника громадської організації. Згодом провадження було закрито за відсутністю складу кримінального правопорушення.
Читайте також: Другий тур у Дніпрі: Філатов вдруге очолив місто
Не було жодного підтвердження того, що чинний мер живий (окрім слів його заступника Ігоря Терехова) так довго, що з’явилися чутки про передчасну смерть Кернеса. Офіційно він бореться із наслідками коронавірусу, а від цієї хвороби вже померли мери Борисполя, Новгород-Сіверського, Конотопа. Тож, побоювання всіх прихильників мера є раціональними. Проте для хвилювання є й інша причина: якщо ж таки щось піде не так, то хто буде «рулити» містом?
Ігор Терехов. Фото з Facebook
У другій половині листопада містом почали з’являтися білборди із написом «Дякуємо!» й іменами Геннадія Кернеса та Ігоря Терехова (перший заступник мера) в одному випадку і Тетяни Цибульник (голова адміністрації Новобаварського району Харкова) в іншому. І якщо поява прізвища Терехова не викликає здивування (давній соратник Кернеса, його заступник, ішов другим номером на вибори до міської ради від «Успішного Харкова»), то Тетяна Цибульник дуже неочікувано вирішила увірватися до інформаційного простору харків’ян з білбордів.
Тетяна Цибульник. Фото зі сторінки у Facebook
Вона йшла під 35-м номером до міської ради від політсили мера, є активною захисницею бюсту Жукова та святкує Тетянин день, вітаючи себе власним портретом. Харків’янам вирішили нагадати, хто залишився наглядати за порядком у місті, коли головного господаря немає.
Всі заяви представників міської ради та їхня добра міна при поганій грі підтверджують тезу про те, що влада наразі зосередилася в руках однієї регіональної політичної сили. Понад усе адепти Кернеса будуть намагатися зберегти свій уплив у місті та спокій в серцях прихильників, щоб зайвий раз не ризикувати славнозвісною «стабільністю». Важко не згадати кейс Луцька та його трирічного «безмер’я». Що ж заважатиме харківським керманичам затримувати процес перевиборів настільки, наскільки це буде можливо, коли перевибори вже стануть неуникними? Речник міськради Юрій Сидоренко заявляє, що Кернес обов’язково встигне повернутися на присягу міського голови, тож хвилюватися немає причин. Проте український суд може додати холодної води до теплої ванни харківських можновладців.
Судові баталії
14 листопада Другий апеляційний адмінсуд скасував протокол Харківської міської ТВК про результати виборів до міської ради. Позивач Олексій Вац (балотувався до ради від «Слуги Народу» під номером 67) обґрунтовував своє звернення тим, що ТВК прийняла більше сотні непрошитих та виправлених протоколів від дільничних комісій, тож їхня достовірність викликає підозри. Суд стає на сторону позивача, ТВК підписує новий протокол і 18 листопада стає відомо, що суд удруге скасовує протокол про результати виборів до міськради.
Читайте також: Херсон: нардеп став міським головою і до чого тут динозаври
Ось як цю ситуацію коментує кандидат юридичних наук, викладач Національного університету ім. Ярослава Мудрого, експерт з виборчого права Павло Романюк: «З трьох позовних вимог (скасувати протокол міського виборчкому, визнати вибори такими, що не відбулися, призначити повторні вибори) було скасовано протокол про встановлення результатів виборів. Його повторно вже складали на підставі зобов’язання викладеного у постанові Другого апеляційного адміністративного суду. Особисто я поки не бачу підстав для проведення повторних виборів: у рішенні суду цього немає. Наслідком скасування протоколу може бути усунення попередніх помилок та складення нового протоколу про встановлення результатів виборів ще раз».
Загалом результати виборів до міськради такі:
– «Блок Кернеса – Успішний Харків» – 37,95% (34 місця в раді);
– ОПЗЖ – 20,96% (19 місць);
– Європейська Солідарність – 8,99% (9 місць);
– Слуга Народу – 8,76% (9 місць);
– Партія Шарія – 6,56% (7 місць);
– «Блок Світличної – Разом» – 6% (6 місць).
Читайте також: Блекджек по-полтавськи: сформуй свою коаліцію у міській раді
Як і у випадку з мерськими перегонами, результати більш-менш збігаються з прогнозованими у передвиборчих опитуваннях. Проте виявилася різниця у голосуванні в різних районах міста. Райони, що більш наближені до центру, здебільшого голосували за проукраїнських кандидатів та партії, в той час як «робочі райони» віддали перевагу проросійським силам.
Наразі політична ситуація в Харкові нагадує гостросюжетний серіал із неочікуваними сюжетними поворотами. Секретар мерії Олександр Новак, який у відсутності мера офіційно виконує його функції, підписав розпорядження про проведення сесії міської ради 2 грудня. У порядку денному понад 20 питань, серед яких, зокрема, внесення змін до бюджету. Депутати зберуться у старому складі, який досі має повноваження.
Олександр Новак. Фото з сайту міськради
Однак Ігор Терехов підкреслив, що перевиборів не буде точно, попри проблеми із протоколом і остаточне рішення суду: «Я хочу заспокоїти містян і сказати, що нічого страшного не відбувається, це юридична колізія (…) Це не вплине на забезпечення життєдіяльності міста Харкова. Що буде далі, якщо будуть в силі ці рішення судів? Депутатський корпус працює в старому складі і проводить сесії. Виконавчий комітет діє, міська рада діє».