Національний банк дозволив повертати депозити достроково, скасувавши відповідний мораторій. Цьому рішенню НБУ передувало оприлюднення даних, які свідчать про відновлення довіри українців до банківської системи.
У квітні 2009 року вперше з жовтня 2008-го припинився відплив депозитів з банків, а їх загальний обсяг протягом місяця навіть зріс на 1,13 млрд грн – до 192,5 млрд. При цьому частка гривневих депозитів у їхньому сукупному прирості, за інформацією НБУ, склала 93%, що вказує на зменшення девальваційних очікувань і підвищення довіри до нацвалюти. Кожен третій заможний українець (із середньомісячним доходом від 3 тис. грн), опитаний у квітні Touchpoll Ukraine, планував протягом півроку покласти власні гроші на накопичувальний чи ощадний рахунок.
Утім, попри наявні позитивні тенденції на банківському ринку, експерти не поспішають говорити про згасання фінансової кризи в Україні, адже стабільність багатьох фінустанов безпосередньо залежить від якості їхніх кредитних портфелів, а платоспроможність боржників (як фізичних, так і юридичних осіб) залишає бажати кращого. В умовах зростання проблемної заборгованості клієнтів банки змушені формувати додаткові резерви. Лише протягом квітня резерви зросли на 5,47 млрд грн, а обсяги протермінованих кредитів, за інформацією НБУ, впродовж І кварталу зросли на 55,18% – до 27,95 млрд грн. При цьому загальний збиток комерційних банків у січні–квітні становив 9,2 млрд грн. Аби працювати рентабельно, банки змушені знижувати відсоткові ставки за депозитами. В першій декаді травня середньозважена ставка за строковими гривневими внесками впала на 5,2 відсоткових пункти з зафіксованого в березні піку – до 14,5% річних.
Зниження відсоткових ставок за депозитами водночас зі скасуванням мораторію на дострокове зняття внесків може спровокувати ще одну хвилю відтоку коштів з банківської системи України. Експерти прогнозують щонайменше 5-відсоткове схуднення депозитного портфеля вже до кінця червня, насамперед за рахунок невеликих фінустанов та проблемних банків (минулого тижня Нацбанк ввів тимчасових адміністраторів у банки «Європейський» та «Національний стандарт»). У зв’язку з цим окремі банкіри заявляють про неготовність негайно повертати внески й чекають на роз’яснення НБУ. Відтак, із достроковим закриттям депозитів можуть виникнути проблеми.