В ніч з 13 на 14 січня на ряд урядових сайтів здійснили хакерську атаку. Наразі офіційно не встановлено, хто є винуватцем. Інформацію про збої в роботі підтвердили у СБУ. На момент написання статті не працює сайт Міністерства освіти і науки, Міністерства закордонних справ, сайт Кабінету міністрів України.
Також наразі не працюють інтернет-представництва Міністерства у справах ветеранів, Міністерства енергетики, Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості.
Крім того, не працює сайт Вищого антикорупційного суду та Єдиний реєстр судових рішень. Офіційний сайті "Дії" та Міністерства цифрової трансформації працюють без перебоїв.
Читайте також: Потужну кібератаку на Україну організували російські спецслужби – радник глави МВС
СБУ у повідомленні зазначила, що для локалізації технічних проблем та непоширення атаки на інші ресурси "тимчасово призупинено роботу низки інших урядових сайтів", які саме з них не працюють навмисно – не повідомляється.
На сайті МЗС хакери розмістили повідомлення, в якому йдеться про розповлюдження персональних даних українців в інтернеті та попередження "боятись і чекати гіршого". Також вказано, що це буцімто помста "за Волинь, ОУН УПА, Галичину, Полісся і за історичні землі" з натяком на польське походження кіберзлочину.
Центр стратегічних комунікацій оприлюднив інформаційний аналіз цієї атаки. Ймовірно, що це спроба Росії дестабілізувати стосунки Польщі та України, адже це не вперше Кремль маніпулятивно використовує чутливі теми для погіршення відносин із партнером в ЄС.
Такі висновки можна зробити зі спроби пояснити блокування сайту помстою за Волинь, Галичину, Полісся та історичні землі. Це нібито мало приховати російський слід.
"Українські розслідувачі (як-от InformNapalm) ще у 2017 році знайшли факти причетності російських спецслужб до нагнітання антиукраїнських настроїв у Польщі. Росіяни використовують у своїх інтересах крайніх націоналістів або ж діють під їхнім виглядом: вандалізуються пам’ятники і могили, наносяться провокаційні написи українською або польською мовою", – йдеться в аналізі.
Також ознакою російського втручання є польська частина тексту, яка написана без помилок, але у спосіб, яким би носій мови не будував речення, пояснили Центру стратегічних комунікацій польські колеги.
Поміж іншого, як пише Центр, на російський слід вказує час публікації повідомлень про атаку. Перші повідомлення з'являлись на "зливних бачках" рано вранці, потім повідомлення підхопили російські ЗМІ. Пізніше про це почали писати українські медіа.
Спікер Кіберальянсу Шон Таунсенд у коментарі Тижню підтвердив, що за повідомленням хакерів очевидною є мета розсварити Польщу та Україну. "Відбулось це тому що на багатьох урядових сайтах використовується софт, у якому ще у квітні знайшли багато "дирок". Тобто про вразливості було відомо багато місяців, але чомусь жоден із цих сайтів вчасно не обновився, ніхто просто нічого не зробив", – пояснив фахівець.
Читайте також: Юрій Щиголь: “З усіх кібератак, які відбуваються і в Україні, й у всьому світі, близько 90% мають на меті заробіток”
Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров у своєму телеграм-каналі повідомив, що персональні дані українців у безпеці і жодного витоку не відбулося, бо постраждала робота деяких сайтів, а не реєстрів. Шон Таунсенд сказав, що поки важко сказати, чи був витік, але судячи з того, як проходила атака, йшлося лише про зміну головних сторінок.
"Тобто витоків швидше за все не було, але сказати про це напевне поки неможливо. Ймовірно, це лише спосіб відвернути від чогось увагу", – пояснив спікер Кіеральянсу.
Шон Таунсенд додає, що варіант зі спробою Росії дестабілізувати стосунки між країнами сусідами також не можна заперечувати: "Вони могли провести атаку на сайти щоб подивитись, наскільки швидкою та скоординованою буде реакція, тобто наскільки Україна готова до кібератак. Те, що багато сайтів лежить досі говорить про те, що з готовністю до кібератак у нас погано".
На ситуацію вже відреагували у Сполучених Штатах – посол США в НАТО Джуліанна Сміт сказала у коментарі Financial Times, що США зачекають, "щоб побачити, що ми дізнаємося сьогодні". Вона додала, що доказ причетності Росії до кібератаки "безперечно" кваліфікують як приклад поновлення агресії проти України, що може спровокувати санкції Заходу проти Москви.
"Ми відстежуємо все, що Росія робитиме щодо України", – сказала димломатка. Джуліана Сміт додала, що США очікують спроб дестабілізувати ситуацію в Україні: "Ми всі розуміємо, що існує цілий ряд сценаріїв, які можуть розгорнутися у зв’язку з тим, що відбувається між Росією та Україною".