Керівники інтернет-асоціацій: СБУ незаконно вимагає від провайдерів персональну інформацію користувачів

6 Лютого 2014, 14:24

Представники інститутів громадянського суспільства висловили своє занепокоєння у зв'язку із прискореним згортанням в Україні прав людини на інформацію, свободу слова та вираження поглядів разом із іншими фундаментальними свободами.

Вони повідомляють, що деякі оператори та провайдери телекомунікацій отримали від слідчих органів СБУ запити на надання спецслужбі інформації про користувачів Інтернет, які протягом певного періоду відвідували веб-сайти за певними електронними адресами. СБУ аргументувала свій запит нібито розслідуванням кримінального провадження.

Керівники інтернет-асоціацій нагадують, що згідно статті 34 Конституції України кожен має право вільно збирати і використовувати інформацію.

В свою чергу, відповідно до законодавства, оперативно-розшукову інформацію слідчі органи можуть запитувати лише щодо конкретних осіб у конкретному провадженні.

Експерти ставлять під питання правомірність вказаних запитів слідчих органів СБУ стосовно невизначеного кола осіб, які відвідували певні веб-сайти.

"Очевидно, зібрання доказів за вищевказаними запитами фактично не регламентується положеннями кримінального процесуального законодавства, а здійснюється на підставі таємних інструкцій, що явно не узгоджується з демократичними стандартами", – сказано в листі.

На думку експертів, подібні запити СБУ – це спроба утиску конституційних прав особи на інформацію, свободу слова, яка має ознаки боротьби з інакодумством.

Підписанти звернулись до усіх громадян України, громадських організацій і рухів, іноземних організацій з прав людини підтримати звернення щодо заборони безпідставного втручання силовиків у приватне життя людей.

Та заборони немотивованого збору вразливих персональних даних, які в подальшому можуть використовуватись для репресій.

Лист підписали голова Правління Інтернет асоціації України Тетяна Попова, голова Комісії УСПП з питань науки та ІТ Іван Пєтухов, голова Правління Асоціації підприємств інформаційних технологій України Елліна Шнурко-Табакова.

Читайте також: Чиновники звинувачують інтернет-компанії у шпигунстві, хоча самі захопились збором персональних даних