За результатами передвиборчих опитувань неможливо спрогнозувати явку виборців, а високий відсоток тих, хто не визначився суттєво впливає на результати у день голосування. Таку думку у коментарі Тиждень.ua висловила голова правління Фонду «Демократичні ініціативи» та керівник проекту «Національний екзит-пол-2014» Ірина Бекешкіна.
«Коли оприлюднювали наші дані (передвиборчих опитувань фонду «Демократичні ініціативи» – Ред.), я безліч разів звертала увагу на 32%, які досі не визначилися серед тих, хто збирався голосувати. Мені вже набридло про це говорити. Це дуже багато, такого не було перед жодними виборами. Я казала, що сюрпризи від цих 32% обов’язково будуть», – вважає соціолог.
За результатами останнього передвиборчого опитування «Демініціатив», точно збиралися голосувати 55% опитаних, а ще 19% скоріше збиралися прийти на вибори, ніж ні. Водночас, реальна явка склала 52,42%.
«Явку не можна вимірювати по опитуваннях. Показники опитувань завжди вищі за реальні. У Польщі, наприклад, явка по опитуваннях на 20% вища за реальну. У нас теж вона вища по тій простій причині, що ті, хто не йдуть на вибори та не цікавляться політикою, просто не відкривають нам двері – їм немає про що з нами спілкуватися. Дуже хороший response rate (рівень охоплення) під час виборів – 60%», – зазначила Бекешкіна.
«Навіщо це взагалі робити, навіщо ставити такі питання? Дуже просто. Щоб відсікти під час вимірювання рейтингів тих, хто не піде. І вимірювати лише стосовно тих, хто сказав, що піде на вибори», – додала соціолог.
Нагадаємо, 26 жовтня в Україні пройшли дострокові вибори до ВР. За результатами підрахунку понад 88% голосів, до Ради проходять шість політсил.
Читайте також: Керівник «Національного екзит-полу»: Результат «Народного фронту» – абсолютна несподіванка