Незважаючи на очікуваний спад виробництва у поточному році, протягом найближчих п'яти років Казахстан має намір підвищити обсяги видобутку нафти. Про це заявив перший заступник міністра енергетики Казахстану Узакбай Карабалін.
За його словами, влада країни робить все можливе, щоб заплановане збільшення видобутку нафти після 2017 року відбулося, незважаючи зупинку виробництва, яка протягом року тривала на гігантському родовищі Кашаган в Каспійському морі.
У 2014 році видобуток нафти в Казахстані склав 80,8 млн тонн (1,62 млн барелів на добу), що було на 1,2 відсотка нижче, ніж в 2013 році (81,8 млн тонн). Прогнози на 2015 також свідчать про незначне зниження – цього разу на 0,4 відсотка – до 80,5 млн тонн (1,61 млн барелів щодоби).
Незважаючи на це, уряд Казахстану сподівається, що в 2017 році видобуток нафти сягатиме 86 млн тонн (17,2 млн барелів на добу), а до 2020 року збільшиться більш ніж на одну п'яту – до 104 млн тонн (20,8 млн барелів щодоби).
«Це стане можливим завдяки розвитку Тенгізського проекту і відновлення видобутку з родовища Кашаган», – заявив Карабалін.
Як відомо, що видобуток нафти на родовищі Кашаган розпочалвся у вересні 2013 року, і за кілька тижнів виробництво сягнуло комерційних обсягів. Наприкінці місяця через дефект в трубопроводі виявили витік газу, причому ремонт проблеми не вирішив, а видобуток нафти призупинили. За даними фахівців, для відновлення виробництва необхідна повна заміна трубопроводу довжиною в 200 км.
Представники казахстанської влади неодноразово відкладали очікуваний термін відновлення видобутку. Однак нещодавно міністр енергетики Казахстану Владімір Школьнік зявив, що це відбудеться в другій половині 2016 року.
«Заміна трубопроводу здійснюється, як і планувалося, більшість найскладніших робіт відбудеться в другій половині цього року (2015 – ред.) Ми з нетерпінням чекаємо відновлення видобутку в другій половині 2016 року» – запевнив заступник міністра Карабалін.
Нагадаємо, раніше стало відомо, що Казахстан зупинить імпорт нафти з РФ.
Як повідомлялось, нещодавно Казахстан зупинив поставки електроенергії в Росію через девальвацію рубля.
Довідка: Родовище Кашаган є найбільшим нафтовим покладом на Північному Каспії з геологічними запасами (за даними оператора проекту) приблизно у 38 мільярдів барелів або 6 млрд тонн. З них добуваються близько 10 млрд барелів. Кашаган вважають одним з найбільших родовищ нафти у світі – після родовища Прудо-Бей на Алясці (його відкрили у 1968 році). Крім того, у Кашагані є великі запаси природного газу.