Катування в Одеському СІЗО. Керівнику управління кримінальних покарань Мін’юсту оголосили про підозру

15 Вересня 2017, 12:58

Прокуратура повідомила про підозру в організації катування утримуваних виконуючому обов’язки начальника Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції. Про це повідомив генеральний прокурор України Юрій Луценко у Facebook.

За даними державної пенітенціарної служби, зараз цю посаду займає Анатолій Ковтун.

Також Луценко додав, що принципова позиція омбудсмена Валерії Лутковської стала стартом рішучих змін.

"За моїм поданням прем'єр міністр Гройсман доручив Міністру юстиції провести реорганізацію Пенітенціарної служби. Основні завдання: повне оновлення керівного складу, підвищення зарплати службовцям до 7 тис грн, приведення площі утримання ув'язнених до європейських вимог, конкретні антикорупційні рішення в питаннях тюремного виробництва, харчування, рішень про УДО", – зазначив Луценко.

Як повідомлялося, 17 серпня в Одеському слідчому ізоляторі сталося жорстоке вбивство працівниці – частини її тіла та речі виявили у сміттєвому контейнері на території СІЗО. У вбивстві запідозрили 39-річного заарештованого, який перебував у слідчому ізоляторі. Він раніше вже притягувався до кримінальної відповідальності за статтями 187 (розбій) та 115 (умисне вбивство) Кримінального кодексу України. Поліція розпочала кримінальне провадження за п. 13 ч. 2 ст. 115 КК України (умисне вбивство, вчинене особою, яка раніше вчинила умисне вбивство). Крім того, прокуратура відкрила провадження за фактом службової недбалості та неналежного виконання своїх обов'язків співробітниками СІЗО, унаслідок чого стало можливим скоєння ув'язненим злочину (ч. 2 ст. 367 КК України). Начальника СІЗО В'ячеслава Коваля відсторонили від посади на час проведення розслідування фактів злочинної недбалості співробітників ізолятора. 

Крім того, Перевірка представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини встановила факти жорстокого поводження з ув'язненими в Одеському СІЗО, після цього прокуратура відкрила провадження за ч. 2 ст. 365 КК України (перевищення влади або службових повноважень, що супроводжувалося насильством, діями, які ображають особисту гордість потерпілого), правову кваліфікацію якого змінила на катування (ч. 2 ст. 127 КК України).

Згодом прокуратура змінила правову кваліфікацію у кримінальному провадженні проти працівників установи з перевищення службових повноважень на катування (ч. 2 ст. 127 КК України). 

Водночас громадські активісти та родичі ув'язнених стверджують, що після жорстокого вбивства співробітниці пенітенціарної служби на території одеського ізолятора «розпочалися репресії». Мін'юст заявив, що підтвердження фактів про побиття в'язнів немає.