У районі села Уланів Вінницької області 16 жовтня у рамках міжнародних навчань "Чисте небо – 2018" під час виконання навчально-бойового польоту розбився Су-27УБ, унаслідок чого загинув екіпаж винищувача – два пілоти. Військова прокуратура Центрального регіону України кваліфікувала подію як порушення правил польотів або підготовки до них.
Попри авіакатастрофу керівництво навчань "Чисте небо" ухвалило рішення про продовження виконання польотних завдань. Вони переконують, що авіаційна техніка, яка залучається до навчання відповідає усім технічним вимогам та пройшла відповідні дозвільні процедури.
Багатонаціональні навчання "Чисте небо – 2018" (ClearSky2018) стартували 8 жовтня та триватимуть до 19 жовтня. Вони покликані підвищити сумісність з військово-повітряними силами країн НАТО. У маневрах беруть участь військові із дев’яти країн, а саме: Бельгії, Великої Британії, Данії, Естонії, Нідерландів, Польщі, Румунії та США.
Тиждень.ua зібрав інформацію, що відома про падіння винищувача на Вінниччині.
Літак Повітряних сил Збройних сил України Су-27УБ, бортовий номер 70, серійний – 96310424040, належав 831 бригаді тактичної авіації із Миргорода Полтавської області. 16 жовтня він вилетів з аеродрому в Старокостянтинові для виконання навчально-бойового вильоту в рамках військових навчань . Однак близько 17:00 сталася катастрофа, унаслідок якої загинули два пілоти – офіцер Повітряних сил ЗСУ та військовослужбовець Повітряних сил Національної гвардії США.
Своєю чергою, у Повітряних силах США одразу заявили, що американський військовий став учасником аварії. Натомість у ЗСУ зазначену інформацію офіційно підтвердили лише 17 жовтня. Водночас командування українських Повітряних сил заявило, що внаслідок авіакатастрофи загинув заступник командира з авіації – начальник авіації повітряного командування "Схід" Іван Петренко.
За даними ЗМІ, екіпаж винищувача не повідомляв про несправність чи небезпеку, також між пілотами, швидше за все, не було фактору непорозуміння, адже український пілот добре знав англійську. Крім того, зазначається, що для військового США це був перший ознайомчий виліт на Су-27УБ.
За фактом авіакатастрофи військова прокуратура Центрального регіону України розпочала розслідування. Так, до ЄРДР внесено відомості за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 416 (порушення правил польотів або підготовки до них)Кримінального кодексу України. На місце події одразу прибула група військових прокурорів на чолі з військовим прокурором Вінницького гарнізону Центрального регіону України.
У рамках розслідування авіакатастрофи на аеродромах в Миргороді Полтавської області та Старокостянтинові Хмельницької області слідчі вилучили документи щодо винищувачу та іншу льотну документацію. У прокуратурі також наголосили, що досі триває допит свідків щодо обставин вильоту борту, його технічного стану на момент вильоту, даних об'єктивного контролю.
Наразі місце падіння Су-27 взяли під охорону, а під Хмільником шукають бортовий самописець ("чорний ящик"). У місцевій поліції припускають, що пошуки можуть зайняти кілька днів, тому що уламки розлетілися на велику площу.
Натомість, за інформацією ЗМІ, падіння Су-27УБ розслідуватиме міжнародна слідча група.