Карпачова просить Пшонку випустити Луценка з тюрми

10 Травня 2011, 19:25

Підставою для такого прохання стала розмова Карпачової з Луценком у камері Київського слідчого ізолятора 4 травня.

Під час бесіди Луценко повідомив, що запобіжний захід йому обрано необґрунтовано, продовження термінів перебування під вартою здійснювалося без урахування усіх обставин справи та даних про його особу. Зокрема, ув’язнений зазначив, що на сьогодні відсутній головний аргумент слідства, який був підставою для його арешту, – тривале ознайомлення з матеріалами справи. Колишній глав МВС повідомив, що з матеріалами справи він повністю ознайомився. Це підтверджується і постановою Апеляційного суду міста Києва від 21 квітня 2011 року про продовження строку тримання його під вартою до 5 місяців.

У зв’язку з цим Омбудсман вважає немотивованим посилання у згаданій постанові Апеляційного суду міста Києва як на підставу для продовження терміну тримання під вартою невиконання захисниками та обвинуваченим вимог статей 218-220 Кримінально-процесуального кодексу України. Йдеться про процесуальну поведінку інших учасників процесу, а тому до них. На думку Карпачової слідчим повинні застосовуватися індивідуальні заходи впливу. До того ж, захисники Луценка відмовилися знайомитися з матеріалами справи, звернувшись 5 травня 2011 року до Генеральної прокуратури України з відповідною заявою-клопотанням.

Уповноважений з прав людини звернула увага, що в матеріалах справи є дані про те, що Луценко одружений, має двох дітей (один з яких неповнолітній), позитивно характеризується за місцем роботи та проживання, є активним громадським та політичним діячем. Під час розгляду Апеляційним судом міста Києва питання про продовження терміну тримання екс-міністра під вартою до суду звернулися з клопотанням про взяття його на поруки 65 народних депутатів України та Герой України Левко Лук’яненко.

Як наголошується у листі Омбудсмана, через зазначені дії слідчих органів та суду Луценко був змушений звернутися до Європейського суду з прав людини про порушення статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо права на свободу та особисту недоторканність. Наразі справа перебуває на стадії комунікації, суд надав їй пріоритет у розгляді. Європейський суд також звернувся до Уряду України щодо надання пояснень з обставин затримання та арешту Луценка.

Крім того, Карпачова звернула увагу Генпрокурора, що 28 квітня на знак протесту проти необґрунтованого тримання його під вартою Луценко оголосив голодування.

Він почав голодування 23 квітня. Однак представники Генпрокуратури заявляли, що Луценко вживає інші продукти окрім чаю та кави, на які він погоджувався.

5 травня  Луценко заявив, що буде опиратись примусовому годуванню, навіть якщо співробітникам СІЗО доведеться для виконання цієї процедури застосовувати силу.

Генпрокуратура заявляла, що Луценка не переводили в карцер, а з 1 травня він добровільно приймає поживну калорійну суміш.

10 травня адвокат Луценка Ігор Фомін заявив, що екс-міністр за час голодування втратив 19,5 кг. У зв’язку з цим прокуратура дозволила провести медичне обстеження екс-міністра у стаціонарі однієї з лікарень.