Кандидати-гречкосії: голос українців знову намагаються купити задешево

Політика
14 Вересня 2012, 14:20

Підкуп виборців став одним з головних методів, яким кандидати-мажоритарники від влади сподіваються здобути перемоги у мажоритарних округах. Хоча окремі випадки підкупу з боку кандидатів від опозиції було зафіксовано, влада використовує їх у десятки разів частіше.

Підкуповують виборців і офіційні кандидати від Партії регіонів, і їхні сателіти з Народної партії Володимира Литвина, і «латентні» регіонали, які зараз позиціонують себе як «незалежних», але у разі обрання нардепами майже стовідсотково поповнять лави регіоналів. Їх ми визначали за наявною у ЗМІ інформацією про негласне чи відкрите сприяння з боку влади, наявність з нею тісних зв’язків чи спільних бізнес-інтересів, персональну політичну історію кандидатів чи їхню потребу захищати власний бізнес.

Хоча соціологи й заявляють про неефективність такого методу «агітаційної роботи», бажаючих потрапити в наступний парламент це не зупиняє. Свідчити це може лише про те, що потенційні народні обранці не розуміють і не хочуть розуміти справжніх інтересів тих, кого вони будуть представляти у Верховній Раді, ба більше – своїх виборців вони відверто зневажають.

На цих виборах, окрім роздачі традиційних продуктових наборів (де головне місце займає «цариця підкупу» – гречка), окремі кандидати виявляють неабияку винахідливість: возять виборців на футбольні матчі, пропонують їм безкоштовно сходити до перукарні чи на огляд молочних залоз, дарують картки поповнення мобільних телефонів і окуляри, не гребують і банальними «конвертами» з грошима чи подарунками школярам та навіть дошкільнятам.

До початку офіційної виборчої кампанії за всі ці дії їх неможливо було притягнути до відповідальності – за законом, поки вони не отримають в ЦВК посвідчення кандидатів в нардепи, підкуп  класифікується як звичайна благодійність. Коли кампанія вже розпочалася, переважна більшість кандидатів стала купляти голоси через нашвидкуруч зареєстровані благодійні фонди, що є цілком легально.

Наразі є лише один випадок фіксації факту підкупу судом: Одеський Апеляційний адміністративний суд встановив, що кандидат у депутати по мажоритарному округу №140, відома «тушка», Давид Жванія підкуповував виборців через роздачу безкоштовних комплектів шкільної форми учням середньої школи. Це рішення направлено на розгляд Центрвиборчкому, і поки що неможливо сказати, чи матиме воно для Жванії якісь наслідки. Принаймі, поки що Жванія спокійно продовжує підкуповувати виборців, цього разу роздаючи велосипеди місцевим поштарям.

Точно без наслідків для провладних кандидатів обійдеться метод підкупу «чужими руками». Маючи абсолютний контроль над коштами держбюджету, кандидати за державний кошт відкривають дитячі майданчики, закуповують медичну техніку для лікарень, ремонтують дороги і встановлюють освітлення тощо. Виконання буденного обов’язку держави по покращенню інфраструктури та соціальної сфери представники влади видають за особисті здобутки.

Особливо грішать цим спікер Володимир Литвин, який постійно «вибиває» багатомільйонне фінансування свого округу, дарує місцевим жителям велосипеди, тонометри, інше обладнання та устаткування, чи то за державний кошт, чи то за власний.

Інший приклад – син прем’єра Миколи Азарова Олексій, який балотується у 47 окрузі в Донецькій області. На кожній зустрічі з виборцями Азаров-молодший роздає «подарунки»: допомагає підприємцям взяти участь у міжнародній виставці, дарує бібліотеці книжки, купує путівки на відпочинок дітям, закуповує медичне обладнання, піариться навіть на ліквідації наслідків буревію. Особистих коштів на всі ці заходи у сина прем’єра ніяк не вистачило б, однак батько цілком може допомогти з перенаправленням бюджетного фінансування на цей конкретний округ.

Тиждень.ua наводить усі наразі помічені приклади підкупу виборців у різних формах і нагадує: кожну вкладену в «гречку» копійку кандидат в депутати після потрапляння в парламент відіб’є сторицею.

Кандидати від ПР

Вінниччина, депутат обласної ради Микола Кучер вручив працівникам місцевих лікарень подарункові набори, до складу яких входили махрові рушники, блокнот із зображенням кандидата та ручки із  прізвищем та ініціалами кандидата.

Вінниччина, кандидат в нардепи Оксана Єлманова роздавала виборцям газовану воду, печиво та шоколадні батончики.

Волинь, депутат облради Степан Івахів через свій благодійний фонд вручає подарунки для шкіл, садочків, клубів, сільських амбулаторій, сільських рад, зокрема, ноутбуки, музичні центри, мультимедійні дошки, телевізори, іграшки, спортінвентар, тенісні столи,стільці, таблиці перевірки зору, кварцові лампи, інгалятори, надає фінансову підтримку у проведенні мережі інтернет.

Дніпропетровщина, депутат міськради Євген Морозенко під час шкільних лінійок роздавав школярам конверти з 50 гривнями.

Дніпропетровщина, нардеп Микола Солошенко подарував медикам п’ять машин швидкої допомоги.

Дніпропетровщина, нардеп Сергій Глазунов роздавав ветеранам проднабори, в які входила пляшка горілки, та підписку на місцеву газету, в якій він піариться.

Донеччина, від імені кандидата Олексія Білого дітям роздавалися солодощі та канцтовари.

Донеччина, нардеп Денис Омельянович вручив  представникам місцевих органів влади ключі від легкових автомобілів «Сенс», які використовуватимуться місцевими амбулаторіями під час обслуговування пацієнтів.

Донеччина, нардеп Микола Янковський роздавав пенсіонерам по 100 гривень.

Донеччина, нардеп Сергій Клюєв  вручив сертифікати по 100 000 гривень двом місцевим медичним закладам.

Донеччина, нардеп Тетяна Бахтєєва роздавала студентам запрошення до нічного клубу та дельфінарію, комп’ютерні флешки, фонендоскопи і тонометри.

 Житомирщина, нардеп Віталій Журавський будує нові дитячі майданчики.

 Він також подарував конверти з грошима працівникам місцевої лікарні.

Закарпаття, депутат облради Степан Деркач роздавав випускникам ЗОШ вітальні листівки, в які було вкладено картки поповнення мобільного рахунку на 40 гривень.

Закарпаття, перший заступник голови ОДА Іван Бушко роздавав дітям солодощі до Дня дитини.

Запоріжжя, за підтримки нардепа Артема Пшонки більше сотні дітей відвідали місцевий аквапарк та дельфінарій.

Запоріжжя, кандидат у нардепи Володимир Бандуров роздавав виборцям окуляри.

Івано-Франківщина, фонд депутата облради Богдана Гдичинського «Заради добра» здійснює роботу з освітлення центральних вулиць; дарує велосипеди працівникам територіального центру соціального обслуговування та листоношам, регулярно організовує караоке, облаштував неофіційну фан-зону до Євро-2012. До того ж, організував поїздку 150 представників місцевого самоврядування до Австрії для вивчення закордонного досвіду.

Київ, нардеп Ігор Лисов роздає жінкам запрошення на безкоштовний медогляд грудей.

Київ, Нардеп Максим Луцький роздавав ліки зі своїм портретом на упаковці, продпайки та шампанське.

Київщина, нардеп від ПР Петро Мельник змушує місцевих торговців продавати товари під його іменем, також він відкрив лісове озеро, в якому, за даними експертів, небезпечно купатися.

Кіровоградщина, благодійним фондом депутата облради від ПР Віталія Грушевського місцевому діагностичному центру виділено 80 000 гривень на придбання нового обладнання.

Кіровоградщина, нардеп Олександр Єдін роздавав виборцям церковні календарі, де він був зображений поруч з Богородицею.

Крим, нардеп Юлія Льовочкіна роздавала велосипеди місцевим поштарям.

Луганщина, депутат міськради Володимир Медяник роздавав виборцям продуктові пакети на честь дня Святого князя Володимира.

Луганщина, кандидати від ПР Сергій Горохов та Володимир Гончаров дарували ветеранам сертифікати, завдяки яким можна було скористатися послугами перукаря. 

Луганщина, нардеп Олексій Кунченко роздає виборцям окуляри в обмін на отримання їхніх персональних даних.

Одещина, нардеп Сергій Ківалов роздавав соціально вразливим категоріям

громадян окуляри.

Одещина, від імені кандидата Леоніда Клімова роздавалися грошові винагороди.

Полтавщина, за ініціативою нардепа Олега Надоші проводились безкоштовні консультації для учнів із малозабезпечених родин щодо підготовки до ЗНО.

Рівненщина, благодійний Фонд голови РДА Данила Корилкевича вручив разові стипендії у розмірі 1 000 гривень обдарованим учням та заслуженим вчителям.

Севастополь, нардеп-регіонал Павло Лебедєв відкрив соціальний магазин «Продторг», в якому можна купити дешеві товари за спеціальною карткою від його благодійного фонду.

Харків, нардеп Дмитро Шенцев роздавав квитки в цирк та шампанське.

Харків, нардеп Ірина Горіна роздавала подарункові сертифікати на 500 грн. однієї з парфумерних мереж, «за сприяння» Горіної та  нардепа-«тушки» Валерія Писаренка проводяться ремонтні роботи на міських вулицях.

Харків, нардеп-«тушка» Володимир Пилипенко роздавав виборцям продуктові набори від імені громадської організації «Моя Полтавщина».

Харків, нардеп-«тушка» Олександр Фельдман роздавав виборцям по 1000 грн і обіцяв дати стільки ж у жовтні.

 Харківщина, голова РДА Євген Мураєв подарував місцевим лікарням два комплекти комп’ютерного обладнання, мікрохвильові печі, роздав всім місцевим сільським лікарям подарунки.

Херсонщина, нардеп Олексій Журавко подарував 5 автомобілів для потреб міліції, зокрема одну патрульно-постову машину, та відеокамеру для прес-центру.

Сателіти з Народної партії

Вінниччина, депутати обласної ради від Народної партії Петро Юрчишини організував «дегустацію» молочної продукції.

Волинь, Катерина Ващук, яка йде на вибори за списками ПР, за схемою мережевого маркетину роздає по 200-300 гривень за пошук прихильників.

Житомирщина, нардеп-литвинівець Микола Рудченко вручав лікарям  грамоти та подарункові конверти з грошима.

Житомирщина, спікер ВР Володимир Литвин постійно «вибиває» багатомільйонне фінансування свого округу, дарує місцевим жителям велосипеди, тонометри, інше обладнання та устаткування.

Запоріжжя, нардеп-литвинівець Валерій Баранов роздав дітям запрошення безкоштовно відвідати місцевий аквапарк.

Крим, кандидат в нардепи від Народної партії Едуард Федоров випустив морозиво зі своїм портретом на обгортці.

Хмельниччина, депутат облради від Народної партії Сергій Лабазюк передав місцевим лікарням комплекти постільної білизни, тонометри та електрочайники.

Хмельниччина, нардеп-литвинівець Василь Стахів застрахував майже 4 тисячі місцевих школярів від травм та нещасних випадків.

«Латентні» регіонали

Івано-Франківщина, директор туристичного комплексу «Буковель» Олександр Шевченко надав місцевим медикам можливість безкоштовно відпочити на своєму курорті та організував для учасників війни безкоштовний концерт грузинського співака Вахтанга Кікабідзе.

Київ, депутат міськради Алла Шлапак роздавала дітям зошити та шкільне приладдя .

Київ, екс-секретар Київради Олесь Довгий роздавав пенсіонерам тонометри та продуктові пайки, а дітям в дитсадках – солодощі

Луганщина, від імені представника команди місцевого підприємця Сергія Шахова виборцям роздавали по 50 грн. в обмін на персональні дані.

Полтавщина, під егідою Громадського об’єднання «Наш дім – Полтава», яке очолюють потенційні кандидати Олександр Залужний та Володимир Макара, медичним працівникам та на потреби закладів охорони здоров'я було вручено сертифікати на отримання десяти автомобілів марки Лада «Сенс», дві карети швидкої допомоги «Газель», десять квартир у Полтаві, грошові подарунки, сертифікати на придбання соковитискалок, пилосмоків, мікрохвильових печей, хлібопечей, кухонних комбайнів, телевізорів, пральних машин, холодильників. Закладам охорони здоров’я видавали грошові сертифікати на проведення капітального ремонту, придбання медичного обладнання, комп'ютерів, заміну вікон.

Сумщина, кандидат Сергій Талала дарував ветеранам отруту «Смерть жукам».

Тернопільщина, керівник «Укрінбанку» та кандидат в нардепи Володимир Клименко відзначив грамотами та грошовими преміями найкращих працівників лікарень, виділив одній з місцевих лікарень обладнання на суму 20 000 гривень, організував відпочинок 500 дітей з малозабезпечених сімей у Криму та частково профінансував відновлення місцевих доріг.

Хмельниччина, власник мережі «Епіцентр» та  кандидат Олександр Герега подарував медикам 15 квитків на матч у Донецьку «Україна-Англія», забезпечив їх транспортом, та вручив головному лікарю 300 комплектів постільної білизни для лікарні, за його «сприяння» розпочато ремонт районного будинку культури, медикам подаровано автомобілі, участь в агітації брали чемпіони останньої Олімпіади.

Київ, дружина Олександра Гереги – Галина роздає виборцям продуктові набори, телефонні довідники та магнітики на холодильник, встановлює своїм коштом лавиці у дворах.

Черкащина, нардеп-«тушка» Богдан Губський відкрив новий дитячий спортмайданчик, роздав місцевим медикам набори ліків першої допомоги та велосипеди.

Черкащина, депутат Вінницької облради від ПР Віктор Тимошенко укладає з виборцями «угоду», за якою ті отримають 200 грн. до виборів і ще 200 – після.

Чернігівщина, депутат облради (обраний від «Сильної України») Владислав Атрошенко роздавав виборцям продуктові набори та отруту проти колорадських жуків.

Чернігівщина, нардеп-«тушка» Ігор Рибаков організував допомогу людям похилого віку в обробці земельних ділянок.

При підготовці матеріалу використано дані Громадянської мережі «Опора» та Громадянського руху «Спільна справа»