Канали Медведчука, партизани і камікадзе

Політика
20 Березня 2021, 13:18

26 лютого о 18:00 на українському медіаландшафті зійшла нова зірка — розпочав мовлення у супутниковій мережі та онлайн-форматі канал «Перший незалежний». Обличчями нового медіа стали колишні працівники каналів Тараса Козака «112 Україна», NewsOne та ZIK, що потрапили під санкції РНБО. Втім, сяяння було недовгим — вже за годину після початку мовлення «Перший незалежний» вимкнули із супутникових мереж. Що означає поява цього каналу? Хто за ним стоїть і чи буде в історії продовження?

 

Від «дезінформаційних батальйонів» до «Першого незалежного»

2 лютого Володимир Зеленський ввів у дію рішення Ради національної безпеки та оборони про накладення санкцій строком на 5 років на громадянина України, нардепа «Опозиційної платформи — За життя» (ОПЗЖ) Тараса Козака. Серед активів, на які поширилося рішення РНБО, опинилися й медійні — канали «112 Україна», NewsOne та ZIK. Вже наступного дня вони припинили мовлення у супутникових та кабельних мережах і залишилися суто в інтернеті. Пізніше сайти каналів повідомили, що не можуть використовувати власні доменні імена, і почали роботу на резервних адресах.

Канали залишилися в інтернеті — їхні сторінки в соцмережах і далі функціонували, інформували читачів, де тепер можна їх дивитися, та розповідали про утиски свободи слова від влади. Більше того — за даними «Опори», сторінки активізували рекламу на фейсбуці, яку таргетували переважно на жіночу аудиторію 45+. Така активність виявилася дієвою: кількість підписників сторінок підсанкційних каналів помітно збільшилася, зріс і рівень взаємодії з дописами сторінок — їх почали більше лайкати, коментувати, поширювати. Трансляції ж об’єднаної редакції перейшли в ютуб, на канал «112 Україна», де виходили і новини, і токшоу. Кожен випуск новин починався з повідомлення, скільки днів минуло звідтоді, як влада закрила канали «за те, що вони говорили правду», й акцентували на тому, що за цей час зарплати й пенсії зросли на 0%.

 

Читайте також: Контрудар

Попри те що аудиторія на цій платформі також зросла, ютуб-канали і близько не охоплювали аудиторії такої, як канали телевізійні. Втім, влада вирішила боротися з медіа Козака й на цьому полі. Міністр культури Олександр Ткаченко в ефірі «Суспільного» повідомив, що подав скаргу на ютуб-канал «112», бо він, як і інші медійні ресурси холдингу, становить інформаційну загрозу національній безпеці України. За словами міністра, Україна не має права вимагати блокування цих ресурсів, але може принаймні проінформувати адміністрацію відеохостингу про небезпеку, що й було зроблено. 5 березня ютуб-канал «112 Україна» заблокували.

Водночас із тим, що канали розвивали цю платформу, йшла робота і над тим, щоби повернутися в телевізійний ефір. 18 лютого 100 колишніх співробітників каналів холдингу Тараса Козака створили ТОВ «МЕДІАХОЛДИНГ НОВИНИ». Статутний капітал ТОВ становив 100 грн, серед засновників виявилися Діана Панченко, В’ячеслав Піховшек, Єгор Бенкендорф, Руслан Коцаба, Павло Кужеєв та ін. 24 лютого ТОВ «МЕДІАХОЛДИНГ НОВИНИ» став власником «Першого незалежного» каналу. В ЄДР також було зазначено, що розмір внеску до статутного фонду становить 375 000 грн.

Колишній власник каналу, засновник і керівник ТОВ «Тайм медіа», львівський медіаменеджер Роман Любицький заявив, що не знав про те, хто придбав його власність. За його словами, він понад рік шукав покупців для свого медіаактиву та оформив доручення на юриста (імені якого не назвав), який і займався питанням продажу. Сам він давно не спілкувався зі своїм представником, не в курсі, кому продали канал і його підпису на документах немає.
Але вже 26 лютого, того самого дня, коли почав мовлення «Перший незалежний», в ЄДР оновили інформацію щодо керівництва ТОВ «Тайм медіа» — керівником став Павло Єгоричев, медіаменеджер каналів холдингу Тараса Козака.

 

Хто такий Любицький?

У всій цій історії чимало питань викликає персона ексвласника «Першого незалежного» Романа Любицького. Хто він такий? Як те, що саме він був власником каналу, вплинуло на продаж «Першого незалежного» і те, що він став платформою, на якій спробували відродитися канали Козака, сиріч Медведчука?

Станом на січень 2010 року він виконував обов’язки гендиректора ТОВ «Західна інформаційна корпорація» (засновник ресурсу zik.ua). Власники тоді постійно змінювалися, але всі були пов’язані з футбольним менеджментом і, вочевидь, персоною почесного президента ФК «Карпати» Петра Димінського. В грудні 2012 року власник вчергове змінився: ним стала офшорна компанія «Інвестмент Файненшіал Менеджмент», зареєстрована на Віргінських островах. Разом із власником змінився і менеджмент — Любицького замінив Дмитро Добродомов, який раніше був генпродюсером телеканалу ZIK.

 

Читайте також: Московський акцент українських ЗМІ

Роман Любицький на початку 2013 року став шеф-редактором львівського онлайн-видання «Вголос» (ТОВ «Престайм.ком.юа»), власником якого з 2012 року був Володимир Андрусів, людина непублічна, яку в 2013 році пов’язували з бізнесменом Зіновієм Козицьким, батьком нинішнього очільника Львівської ОДА Максима Козицького. В листопаді 2016 року Любицького призначили генеральним директором львівського телеканалу НТА (ПП «НТА–Незалежне телевізійне агентство»). Донедавна власниками цього каналу через «ТРК «Інтеррадіо» були голова виконкому ВО «Громадський рух «Народний контроль”» Андрій Мисик та колишній менеджер телеканалу ZIK, також представник цього ВО Андрій Кісера. Однак із 22 лютого 2021 року частка Кісери належить ексочільнику ZIK, колишньому нардепу та лідеру партії «Народний контроль» Дмитру Добродомову. Він, щоправда, відзначив, що стосунку до контенту телеканалу НТА не має.
Ці медіа перебувають під контролем ВО «Свобода» та депутата Львівської обласної ради від «Європейської Солідарності» Григорія Козловського, який у попередньому скликанні був найбагатшим депутатом Львівської міської ради. Редакційна політика «Вголосу» свідчить про лояльність до «Свободи», принаймні на жодному львівському медіаресурсі партійці не з’являються так часто. Крім того видання послідовно протистоїть чинній міській владі, нерідко порушує журналістські та етичні стандарти. А «Наші гроші. Львів» відмітили, що зі зміною власників телеканалу суттєво змінився його фінансовий стан — канал переїхав у приміщення «Гранд готелю», власником якого є Козловський. Юристи депутата також беруть участь у боротьбі з львівською міською владою за приміщення клубу «Пікассо», в якому НТА планує облаштувати телестудію. Сам канал перед міськими виборами 2020 року заявив про тиск із боку влади — ведучі одного з токшоу навіть вийшли в ефір із ланцюгами на руках.

Після засідань Нацради з питань телебачення і радіомовлення 10 та 17 січня 2019 року супутниковий інформаційний канал «Перший незалежний» отримав ліцензію на цілодобове мовлення. Ліцензіатом стало ТОВ «Тайм медіа», власником і керівником якого був Любицький. На засіданні Нацради представники каналу, одним із яких був Віталій Крутяков (креативний продюсер НТА), акцентували, що Любицький на каналі НТА є просто менеджером і планує створити власний канал. Мовляв, НТА — львівський регіональний канал, а новостворене медіа має бути всеукраїнського формату. На створення каналу планували використати як власні кошти пана Любицького, так і додаткові інвестиції, які саме — не уточнили. Планувалося, що канал мовитиме з Києва, але залучатиме контент регіональних мовників. «Перший незалежний» мав почати мовлення до кінця 2019 року.

За інформацією джерел «Детектор медіа» на каналі, створенням контенту нового ЗМІ займалися всього троє людей із оточення Романа Любицького. Після продажу каналу в лютому 2021 року ці особи не мали стосунку до створення контенту каналу і мали допрацювати до 1 березня. За їхніми словами, часто канал узагалі не виходив в ефір, і його створювали саме для того, щоби згодом продати. Пізніше це опосередковано підтвердив і сам Любицький.
Після продажу «Першого незалежного» колектив львівського каналу НТА закликав відсторонити Любицького від посади гендиректора. В заяві йшлося про те, що рішення про продаж колектив засуджує, і воно стало для журналістів НТА несподіванкою. Будь-яку співпрацю зі структурами, що діють «для інтересів країни-агресорки Росії», вони назвали неприпустимою. Що ж до Любицького, на НТА пояснили, що він не мав жодного впливу на редакційну політику каналу: був директором ПП «НТА–Незалежне телевізійне агентство», що володіє ліцензією на телевізійне мовлення, а контент для телеканалу створював окремий продакшн, що виник у жовтні 2019 року (ТзОВ «НТА+», засновники — Віталій Крутяков і Наталія Струк).

 

Читайте також: Віктор Медведчук: ще один привид із 90-х

Сам Любицький у коментарі «Детектору медіа» розповів, що бачив цю заяву. Однак наголосив, що не має стосунку до продажу «Першого незалежного» і думає, що там його тримати не будуть — призначать нового гендиректора. «Я сам ініціюю процес свого звільнення, але зараз навіть не знаю, на чиє ім’я писати заяву. Я гарантую, що мене там не буде — це пов’язано з моєю політичною позицією, моєю позицією громадянина», — наголосив він.

Невідомо, чи написав він заяву на «Першому незалежному», проте 28 лютого Роман Любицький перестав бути керівником «НТА–Незалежне телевізійне агентство» — його посаду зайняла власне Наталія Струк, головна редакторка каналу.
В тому самому коментарі Роман Любицький заперечив свій зв’язок із колишнім нардепом від ВО «Свобода» Ігорем Кривецьким та те, що партія бодай якимось чином впливала на рішення продати канал. «Зараз багато пишуть про мої начебто зв’язки або з ВО «Свобода» або з Кривецьким — але це чергова теорія змови, яка не має жодного сенсу. Це абсолютна неправда. Я створив бізнес, аби через декілька років продати його й отримати прибуток — це не є крамолою. Всі свої рішення я приймав і приймаю самостійно», — заявив він. Дивно чути про те, що зв’язки з партією — це теорія змови, адже сам він став депутатом Львівської районної ради від ВО «Свобода» на виборах 2020 року. А «Вголос» та «НТА», медіа, які він очолював, демонстрували особливу лояльність до представників партії — про це свідчать результати моніторингу Інституту масової інформації.

У ВО «Свобода» від Любицького також демонстративно відсторонилися. 25 лютого його виключили з партії за дії, «які можуть нашкодити українській справі та негативно вплинути на авторитет партії». В дописі назвали неприпустимою «співпрацю з колаборантами» — вочевидь, саме так схарактеризувавши ситуацію навколо продажу каналу. 5 березня Любицького позбавили статусу депутата Львівської райради.

 

Весна прийде — шукати будете

Після купівлі «Першого незалежного» його нові власники оголосили, що ефір планують розпочати у квітні 2021 року. Втім, майже одразу в мережу злили макети, на яких були зображені нові ведучі каналу — Надія Сасс та Анастасія Дайнод і гасла «Весна прийде — шукати будете» та «Ми вже в ефірі». Згодом стало відомо, що контролювати створення нового каналу мав Олексій Семенов, який очолював медіахолдинг «Новини» Тараса Козака після того, як той купив ZIK, а до того почергово працював на «112 Україна», NewsOne та «Прямому» (до 3 червня 2019 року).

Канал розпочав мовлення раніше, аніж було заплановано, — 26 лютого. В коментарі виданню «Детектор медіа» ведучий та співвласник «Першого незалежного» Руслан Коцаба розповів, що студію облаштували в Києві. Трансляція одразу була доступна на ютуб-каналах «112 Україна», NewsOne, ZIK та через супутник. Передбачалося, що канал також можна буде дивитися на сайті та через кабельні мережі.

Однак вже за годину після початку трансляції «Перший незалежний» вимкнули на супутнику — про це повідомили ведучі каналу під час токшоу «Протистояння». В Нацраді прокоментували, що вказівки відключати канал від супутникового мовлення не давали, хоча СБУ попереджала про можливі загрози інформаційній безпеці з початком мовлення нового каналу. Секретар РНБО Олексій Данилов пояснив зникнення сигналу технічними проблемами або «Божою карою». Однак, за словами Данилова, відключення каналів — це не справа рук РНБО. Перед ефіром токшоу «Свобода слова» на «Україні» того самого дня він пояснив, що не розглядали питання закриття «Першого незалежного», однак якщо канал працюватиме на користь іноземної держави — він потрапить під санкції, незалежно від того, новий чи старий. Повноваження щодо відключення має Служба безпеки України. Супутниковий оператор пояснив, що діє в межах українського законодавства і виконує належним чином юридично задокументовані рішення відповідних українських органів влади, серед яких Нацрада, РНБО та СБУ.

 

Читайте також: П'ята колона – злоякісна пухлина

«Перший незалежний» продовжив мовлення на ютубі, де базою для нього став колишній канал «112 live». За спостереженням користувачів фейсбуку, так канал зі старту отримав аудиторію в 45 тис. підписників і 57 млн переглядів.
Зреагували на такі події і провайдери. 1 березня один із найбільших в Україні, «Ланет», припинив співпрацю з «Першим незалежним». В компанії це аргументували змінами у структурах власності каналу і тим, що канал очолив медіаменеджер холдингу Козака, який перебуває під санкціями. Канал перестали транслювати ще 26 лютого, а пізніше розірвали договір про співпрацю. Провайдер нагадав, що саме з цих причин 2019 року припинив співпрацю з каналом «Максі ТВ» («НАШ»), який змінив логотип і програмну концепцію без інформування їх і Нацради. Власне, «Ланет» ще в лютому повідомив, що не планує відновлювати трансляцію каналів холдингу Тараса Козака, коли поповзли чутки, що NewsOne знову буде в ефірі. В компанії також закликали інших провайдерів «відповідально ставитися до підбору партнерів до співпраці», взяти з них приклад та не продовжувати співробітництво з такими ЗМІ.

Дії і заклики «Ланету» — це дзвінок для співробітників та ідеологів каналу, які вирішили не здаватися і знову відродитися. 3 березня припинення мовлення «Першого незалежного» розглядали у Верховній Раді. Народний депутат від ОПЗЖ Нестор Шуфрич розповів, що співробітники каналів холдингу Козака, які зараз працюють на «Першому незалежному», планують створити ще один телеканал, але не уточнив, коли саме. Проте повідомив, що «боротиметься зі свавіллям», допоки журналісти з «каналів Медведчука» не будуть в ефірі. Чи він говорив як приватна особа, чи як очільник парламентського Комітету з питань свободи слова, Шуфрич не уточнив. «Вони з «Першим незалежним» на граблі наступили дуже сильно, і дишло від грабель дало їм межи очі так, що іскри вже летять. Вони ще не розуміють цього обсягу іскор, але за «Перший незалежний» вони відповідатимуть сповна, як за всі чотири канали», — заявив він.

Канали, що припинили мовлення внаслідок санкцій, вже оскаржили рішення РНБО в суді. Верховний Суд відкрив чотири провадження за позовами проти указу президента про санкції щодо Тараса Козака. Позов каналу NewsOne (ТОВ «Новини 24 години») розглянуть 29 березня, позов каналу «112 Україна» (ТОВ «Телерадіокомпанія «112-ТВ») — 12 квітня, позови компаній ТОВ «Лідер ТВ» та ТОВ «Новий формат», які раніше виходили в ефір з логотипом «112 канал» — відповідно 29 березня та 5 квітня. 29 березня також розглянуть позов безпосередньо від Тараса Козака — 26 лютого ВСУ відкрив відповідне провадження. Також суд отримав позови від інших компаній медіагрупи Тараса Козака, головою однієї з яких є згадуваний вже Єгоричев. Така судова тяганина сприятиме тому, що тема підсанкційних каналів буде на слуху ще довго. Також можливі операції з придбання чергового каналу для транслювання російських наративів та критики влади, яка тепер остаточно перетворилася на серйозного ворога.