Як розповіла голова громади литовців Польщі Ірена Гасперавічюте, колишній прем'єр у організував у Пунську прес-конференцію ще до зустрічі з місцевими литовцями, і говорив про поляків, яких нібито ображають в Литві.
«Качиньський запізнився більш ніж на годину, і в першу чергу організував прес-конференцію. Він говорив про справи поляків Литви, пояснював, як їх в Литві дискримінують, сказав, що якщо його партія переможе на виборах, він не допустить, щоб поляків Литви ображали », – сказала Гасперавічюте.
За її словами, під час зустрічі литовська громада звернула увагу, що відчуває себе дивно, «коли приїжджають до литовців Польщі і говорять про поляків Литви»
«Ми сподівалися, що будемо обговорювати наші питання», – пояснила голова литовської громади.
Вона вважає, що розмови Качиньського про поляків Литви свідчать, що литовці Польщі, стали заручниками відносин між Литвою та Польщею.
Гасперавічюте дивує поширене в Польщі переконання, що поляків Литви дискримінують, хоча критикований Варшавою новий Закон про освіту аналогічний закону Польщі.
«У Польщі всі вважають, що в Литві поляків дискримінують, і крапка. Це як догма, не потрібні ніякі аргументи. Вони вважають, що Закон про освіту в Литві жахливий, хоча він точно такий же, як у Польщі. Але стверджують, що в Литві страшна дискримінація. А що за останнє десятиліття у Польщі закрили половину литовських шкіл – нічого особливого …», – сказала Гасперавічюте.
За останні десять років у Польщі закрито 50% литовських шкіл. У деяких польських школах ліквідовані литовські класи. Литовським учням не вистачає підручників литовською мовою. Загалом у Північно-східній Польщі проживають приблизно 15 тисяч литовців.
Як повідомлялось, нещодавно екс-президент Польщі Лех Валенса відмовився прийняти від президента Литви одну з найпочесніших нагород – Великий хрест ордену Вітаутаса Великого на знак протесту проти становища поляків в Литві.
Нагадаємо, останнім часом стосунки між Литвою і Польщею затьмарюють розбіжності в оцінці становища національних меншин.
Польща критикує положення нового Закону про освіту, згідно з якою в школах нацменшин посилюється вивчення литовської мови, хоча литовці, що проживають в Польщі, стверджують, що навіть після цього у поляків в Литві буде краща, ніж у них, можливість вчитися рідною мовою.