Ізраїль, штами та тромби – огляд наукових статей про коронавірус

Суспільство
11 Травня 2021, 20:13

Вчені підводять підсумки вакцинаторської кампанії в Ізраїлі, тестують вакцини проти агресивних штамів, та досліджують виникнення тромбів після щеплення – про це докладніше в науковому огляді Тижня.

Ізраїльська вакцинація

 

Завдяки вакцинації близько двох третин дорослого населення, в Ізраїлі протягом останніх тижнів фіксують усього декілька десятків випадків інфікування коронавірусом на день, а в деякі дні не буває смертей від COVID-19. Ця країна стала полігоном для випробування ефективності вакцини Comirnaty від компаній Pfizer та BioNTech. Динаміку затухання епідемії в країні описали співробітники Вайцманівського інституту в місті Реховот в журналі Nature Medicine.

Читайте також: Андрій Riffmaster Антоненко: «Я не виключаю провокацій проти мене. Але сподіваюся, що до того не дійде, що врешті решт вистачить розуму»

Кампанія у країні проходила стрімко. Міністерство охорони здоров’я Ізраїлю дозволило використання вакцини 11 грудня, тоді ж до пріоритетних груп вакцинації включили усіх осіб старших за 60 років, мешканців будинків престарілих, співробітників медичних закладів та людей з хронічними хворобами. Вже 12 та 19 січня пріоритетні групи розширили для всіх старших за 55 та 40 років, а після 21 січня дозволили вакцинувати навіть підлітків 16-18 років. На 24 лютого 68,7% дорослого населення отримали першу дозу, 48% – обидві, а 8% вже мали імунітет, так як одужали від хвороби. Кампанія співпала із стрімким ростом захворюваності, викликаним в тому числі «британським» штамом B.1.1.7, і 8 січня влада оголосила третій локдаун. На цей час вже понад 70% людей, старших за 60 років, отримали першу дозу.

 

Затухання епідемії в Ізраїлі. Під літерою (а) розміщені графіки падіння числа нових випадків за віковими групами; (b) позитивність ПЦР-тестів; (с) госпіталізації; (d) випадки тяжкого перебігу; (е) відсоток вакцинованих та одужавших. На кожному графіку переривчаста вертикальна лінія відмічає час, коли 50% відповідної вікової групи отримали першу дозу вакцини, а суцільна лінія – другу дозу. За даними Nature Medicine

 

Графіки, представлені в статті, ясно показують як вщухала коронавірусна хвиля під впливом вакцинації та локдауну. Після того, як 50% представників груп за віком були вакциновані хоча б однією дозою, кількість нових випадків, госпіталізацій, тяжких перебігів хвороби стрімко падала. З 13 січня (пікового дня за новими випадками) до 24 лютого в найуразливішій старшій групі число випадків впало на 77%, а госпіталізацій – на 68% (вони падають з затримкою в 1-2 тижні). В молодших групах, до яких черга дійшла пізніше, спад за цей період був не такий сильний – для 20-39 років 52% та 22% відповідно.

Щоб зрозуміти внесок саме вакцинації, вчені також побудували графіки падіння випадків нових інфекцій після попереднього, осіннього локдауну. На 50 день з моменту його запровадження ця кількість впала лише на 10% від піку, проти 56% для 3-го локдауну та вакцинації. Тому саме вона відіграла рішучу роль в подоланні країною коронавірусу.

 

 

Ефективність вакцин проти нових штамів

 

11 травня на брифінгу МОЗ міністр Максим Степанов заявив, що до кінця року в Україну має надійти 42 млн доз вакцин, з них 20 млн – загаданої вище вакцини Comirnaty. Її тестування в реальних умовах продовжується, в тому числі проти нових штамів «британського» B.1.1.7, що краще передається, ніж дикий штам, та «південноафриканського» B.1.351, який гірше піддається дії імунітету. Звіт про ефективність імунітету проти цих штамів, за даними з реальних умов використання вакцини в Катарі, опубліковано 5 травня в журналі The New England Journal of Medicine.

Читайте також: Західні ЗМІ про візит Ентоні Блінкена: нове обличчя США та подвійні меседжі

Кампанія вакцинації в цій країні співпала з двома хвилями епідемії, викликаними обома штамами – в середині січня та середині лютого. На 23 лютого приблизно по половині усіх інфікувань були спричинені одним із них. Хороші новини в тому, що вакцина ефективна. Через два тижні після отримання обох доз рівень інфікувань «британським» штамом падав на 95%, а «південноафриканським» – на 75%. Насправді, це доволі велика різниця – за тих умов, в яких заразилися б 100 людей, серед вакцинованих інфікувалися б на штам B.1.1.7 лише 5, в той час як на B.1.351 – 25, у 5 разів вище. Та головне, що летальність від обох штамів в випадку вакцинації падала майже до нуля. Проте після першої ризики тяжко захворіти все ж залишалися, та зменшились майже вдвічі.

 

Тромби

 

Тиждень раніше писав про автоімунну реакцію організму як можливе пояснення випадків тромбозу синусів головного мозку, які спостерігалися після вакцинації препаратом від компанії AstraZeneca. В журналі The BMJ 5 травня вийшла стаття, колектив авторів якої, вчені із Данії та Норвегії, на основі даних з цих країн порахували відносну кількість таких випадків.

Читайте також: Південно-східні маневри

Для того, аби зрозуміти, чи справді вакцинація підвищує ризик тромбоемболічних випадків, вчені врахували загальну смертність (від усіх причин) за певний період часу, а також загальну вірогідність таких хвороб в популяції. В обох країнах були вакциновані понад 280 тис. людей, з середнім віком близько 45 років. Протягом 28 днів після отримання першої дози в цих людей виникло 59 пов’язаних із тромбами хвороб, тоді як очікувалося 30 – за даними загальної статистики. Тромбоз синусів головного мозку спостерігали в 1 людини на 40 тис. Вірогідність розвитку інших серцево-судинних захворювань не сильно відрізнялася від такої в невакцинованих. Вчені роблять висновок, що хоч вакцинація цим препаратом і підвищує ризик тромбоемболічних захворювань, та їхня вірогідність все одно залишається дуже низькою. Особливо порівняно із ризиками, які несе COVID-19.

Автор:
Олег Фея