Ізраїль підтримуватиме Азербайджан у разі збройного конфлікту з Іраном: що відомо про загострення відносин між країнами

Світ
6 Жовтня 2021, 18:12

Днями в Азербайджан прибула група представників ізраїльських військових відомств для підтримки Баку у напружених у відносинах з Іраном. Під час зустрічі група заявила, що в разі ескалації підтримає Азербайджан і надасть кілька ізраїльських багатофункціональних винищувачів п'ятого покоління F-35.

5 жовтня Іран закрив свій повітряний простір для вантажних літаків Азербайджану, що прямують у Нахічеванську автономну республіку, ексклав Азербайджану. Азербайджанська влада відреагувала на це оголошенням про закриття в Баку представництва іранського духовного лідера.

Духовний лідер Ісламської республіки, азербайджанець за національністю, Аятолла Хаменеї у своєму твітері зробив допис азербайджанською мовою написавши, що іранська армія робить правильні кроки на північному заході країни, керуючись розумом. Також він закликав керуватися розумом "деяких", щоб "не створювали проблем в регіоні", бо так вони "риють ями братам і самі в результаті падають в них".

Днями з’явились світлини Ільхама Алієва, президента Азербайджану із безпілотними літальними апаратами (БПЛА) ізраїльського виробництва Хороп у звільненому від вірменської окупації  Джебраїльському районі Азербайджану. Іран не визнає права на існування Ізраїлю, який є другим після Туреччини союзником та постачальником зброї до Азербайджану, пояснив у коментарі Тижню заступник директора Міжнародного центру дослідження проблем безпеки Артем Конопкін.

Спеціаліст зазначив, що загострення, швидше за все, не переросте у щось серйозніше, адже насправді немає предмету суперечки: “Якщо Азербайджан та Вірменія воювали за окуповану вірменами територію, то, відповідно, ні Іран, ні Азербайджан на цей момент територіальних суперечок не мають”. 

За словами експерта, повністю виключати серйозний конфлікт не можна, адже не варто забувати про людський фактор, теорію “чорного лебедя” чи ймовірну провокацію іноземних спецслужб. Але зараз, на думку Артема Конопкіна, ніщо не говорить про те, що сторони можуть посилити градус ескалації і перейти до бойових дій. Також він додав, що є кілька причин ескалації двосторонніх відносин:

Читайте також: Кому потрібен демократичний Азербайджан?

“Все почалось з того, що Іран через територію Вірменії продавав товари на недеокуповану частину Азербайджану. Після введення вірменського ембарго на турецькі товари, з’явилась потреба десь ці товари закупати, цим місцем став Іран. Вони транспортувались через Сюнікську область Вірменії по дорозі Горіс-Кафан і далі через Лачинський коридор(під конролем російських миротворців) потрапляли у так званий Карабах”.

Хоча Азербайджан кілька разів публічно висловлювали занепокоєння, ніяких реальних кроків для припинення товарообігу не було зроблено. Для того, щоб припинити рух іранських фур на територію Карабаху, Азербайджан встановив блокпости і почав створювати перепони для руху іранського транспорту. 

“Вони почали прискіпливіше їх перевіряти і ввели плату в кількасот доларів за проїзд, що є цілком легальним і складає приблизно $300 транзитної плати. Це сильно підвищило ціну іранських товарів і знизило прибутки підприємців. Звісно що іранському керівництву це не подобається”, – коментує фахівець. 

Серед причин, на думку Конопкіна, також може бути активна протидія Азербайджану щодо експорту наркотиків з Ірану. Корпус вартових Ісламської революції частину своєї діяльності фінансує з продажу наркотиків, наприклад, з країн Латинської Америки. Також на території Ірану афганський опіум переробляється в героїн і далі транспортується в Європу. “Корпус – це фактично єдина держструктура, яка визнана Держдепом США як терористична.

Азербайджану невигідно загострення, адже Іран значно переважає його за чисельністю населення, відповідно в них більша армія і більше військової техніки, додає Артем Конопкін.

У тристоронньому договорі між Азербайджаном, Вірменією та Росією від 10 листопада 2020 року про припинення вогню в Нагірному Карабасі, один з пунктів – створення так званого "Зангезурського транспортного коридору", завдяки якому Азербайджан через територію Сюнікської області Вірменії отримує доступ до свого ексклаву Нахічеванської республіки.

Цей коридор проходитиме кордоном Вірменії та Ірану, відповідно його, як і весь вірменський кордон, охоронятиме ФСБ:

“ФСБ за договором від 1992 року здійснює охорону кордонів Вірменської республіки. Цей момент ослабить позиції Ірану у Вірменії. Тобто якщо з’явиться коридор із охороною ФСБ, то Іран втратить можливість прямого доступу до Вірменії”, – пояснює Артем Конопкін.

Також експерт зазначив, що будь-які провокації і бойові дії можуть викликати жорстку реакцію Туреччини, яка має потужну армію, відповідно спільні сили Туреччини та Азербайджану можуть стримати будь-які військові потуги Ірану і завдати йому дуже болючих втрат, через це, швидше за все, ескалація малоймовірна.