Ізраїль має низку вагомих причин не надавати Україні «Залізний купол» – The Foundation for Defense of Democracies

Світ
28 Жовтня 2022, 16:31

Після того, як стало очевидно, що НАТО не має наміру закривати небо, дипломати почали широко просувати тему підтримки України засобами протиповітряної оборони. Нещодавно Україна вкотре звернулась до Ізраїлю з проханням надати «Залізний купол». Відмова викликала обурення Києва та низки його союзників.

Утім, Бредлі Боумен вважає, що Ізраїль так само перебуває у критичному становищі через постійну небезпеку обстрілу з боку ХАМАС. Тому країна має всі причини далі відмовляти Києву у протиповітряній обороні, поки всі ризики для власного населення не буде подолано.

Боумен наголошує, що підтримка України – це не благодійність, а необхідна інвестиція, адже амбіції Кремля простягатимуться далі в Європу чи навіть інші континенти.

Водночас, критику Ізраїлю з боку США Боумен вважає недоречною. Адже перш ніж нав’язувати стандарти іншим країнам, варто спитати, чому Вашингтон сам не дотримується їх. «Перш ніж лицемірно показувати пальцем на Ізраїль за те, що він не надав Україні «Залізний купол», можна спочатку подумати, чому самі Сполучені Штати не надали Україні систему протиповітряної та протиракетної оборони Patriot», – пише Боумен.

Читайте також: Ізраїльський доброволець: «Український героїзм почасти вимушений, тому що нам бракує високотехнологічних засобів боротьби з ворогом»

Автор пояснює, що Patriot так і не побачив Україну через банальну нестачу цих систем у самих американських військових для захисту США, не кажучи вже про союзників і партнерів. Боумен стверджує, що дефіцит утворився через те, що бюджетні витрати на протиповітряну та протиракетну оборону були замалими.

Регіональні командування США змагаються за обмежені ресурси ППО для їхніх зон відповідальності, тож будь-яке рішення про передачу систем Patriot в Україну спричинить до нестачі ресурсів для втілення «життєво важливих планів на випадок непередбачених обставин».

Схожа ситуація трапилась у січні 2020 року, коли Іран вразив балістичними ракетами дві бази американських військ в Іраку. В тому районі не було протиракетної оборони, тому солдати були змушені шукати укриття й чекати удару. Тоді ніхто не загинув, утім постраждалих було чимало.

Приблизну паралель Боумен проводить і з тим, що очікує на Ізраїль в разі перенавантаження їхніх сил ППО, адже ХАМАС і Палестинський ісламський джихад можуть переозброїтись, готуючись до наступного раунду конфлікту. Боумен вважає, що додатково Ізраїль може потерпати й від Хезболли — терористичного проксі Тегерана в Лівані. Організація має близько 150.000 ракет класу «земля-земля» і близько 2000 БПЛА. Певна кількість із них є високоточними, які ефективніше вражають цілі.

Читайте також: Чому Ізраїль не хоче продавати Україні систему ППО “Залізний купол”

Ще однією причиною не відправляти «Залізний купол» до України Боумен вважає стурбованість Ізраїлю через можливе захоплення системи, внаслідок чого інформація про неї потрапить до рук Ірану.

«Тегеран і його терористичні проксі, безсумнівно, потім використали б інформацію для можливостей обходу оборони «Залізного купола», знижуючи його ефективність і збільшуючи здатність Хезболли, ХАМАС і Палестинського ісламського джихаду вбивати ізраїльтян у майбутніх конфліктах», — пояснює експерт.

Звісно, такого ризику можна легко уникнути, якщо розгорнути «Залізний купол» лише в  далеких від лінії фронту районах України. Утім, стурбованість Тель-Авіву виправдана, особливо на тлі зміцнення відносин між Росією та Іраном. Президент Ізраїлю Ісаак Герцог заявив про це прямо під час візиту до США. Зрештою, країна готова надавати збройну підтримку Україні у війні з Росією, але тільки нелетальну. «Є речі, які не мають потрапити до рук наших ворогів», — сказав Герцог в інтерв’ю CNN.

Водночас це не впливає на можливості Ізраїлю передавати Україні інформацію про іранські дрони, зазначає Боуман: «Ізраїль повинен надати Києву якомога більше розвідданих щодо іранської зброї, яку Росія використовує в Україні. Ізраїль також мусить надати Україні датчики та системи раннього попередження». До речі, Ісаак Герцог нещодавно заявив, що надасть офіційним особам США докази, що Росія використовує іранські безпілотники у війні проти України.

Боумен вважає, що Вашингтон повинен якнайшвидше передати вісім передових зенітно-ракетних систем (NASAMS). Так само це стосується й системи протиповітряної оборони «Avenger», протиракетних, артилерійських та мінометних систем (C-RAM).

«Сполучені Штати можуть дозволити собі надіслати ці системи в Україну, не підриваючи військової готовності США, — вважає Боумен, — Цього не можна сказати, коли йдеться про «Залізний купол» та Ізраїль, який стикається із великою ракетною загрозою та недостатнім потенціалом протиракетної оборони для війни проти Хезболли».

Автор:
Тиждень