Д жазовий басист Ігор Закус – постать в Україні популярна. В народі кажуть: «Закус не соромиться того, що грає у «ВіаГрі», він про це жартує». А ще говорять, він не кидає слів на вітер. Останнє схоже на правду: ще півтора року тому він запевняв, що за кілька сезонів наситить вітчизняний ринок продукцією концертної серії JazzKolo, де він дає висловитись українським джазменам. І ось тобі – за перших ознак кризи музикант переформатовує концерти, що традиційно проводять в Українському домі, на одноденні міні-фестивалі, кожен із яких присвячено окремому інструментові. Тим самим підтягує інертний навколоджазовий народ і продає йому записи з попередніх концертів чи навіть студійні антології.
Невдовзі на тих, хто з майже наркотичною гостротою підсів на всі ці «блукання по джазовому колу», чекатиме нова порція релізів – на додачу до тих, що виходили раніше. Закус і компанія за підтримки видавництва «Темпора», зокрема, його директорки Юлії Олійник, вирішили покласти на полиці магазинів усе, що накопичилося на душі та на жорстких дисках комп’ютерів. Набралося чимало: подвійний live-диск проекту BassKolo, подвійний live-диск PianoKolo, їхні DVD-двійники, а також студійні альбоми PianoKolo та GuitarKolo.
Перше місце, поза сумнівом, – за басистами. І не Закусом єдиним цей рейтинг завойовано. Горді нащадки Маркуса Міллера та Жако Пасторіуса вміють знаходити спільні вібрації на низьких частотах своїх інструментів. Тут рівні всі: тонкий ритм-кормчий Костянтин Іоненко, зубр композиції Валентин Корнієнко, лірик Макс Гладецький чи Юрій Толстолуцький – господар 8-струнного баса, з якого можна видобувати тембри, котрі не відрізниш від гітарних.
Окремий респект Коляну Кістеньову. В консерваторії цей самородок одночасно шпарив на баяні лівою рукою фуги Баха, а правою – Ludus Tonalis Хіндеміта. А тепер, перейшовши на бас-гітару, виконує такі дуети з Закусом, яких, здається, ще небо не чуло. Власники DVD-версії BassKolo отримають додаткову насолоду: на камеру концерт знімав ще один басист, Олег Путятін.
Двоплитник PianoKolo-live теж здатен подарувати 80 хвилин приємних вражень. У побудові концерту ледь відчутна, але все ж таки є драматургія. Попри нарікання на незмінний набір виконавців, котрі переходять із проекту в проект, на дисках таки вдалося зібрати найкращих джазових піаністів. До цього списку потрапили Наталія Лебедєва, Павло Шепета, Родіон Іванов, Сергій Давидов, Ілля Єресько, Олексій Боголюбов і Павло Литвиненко.
І врешті, студійні альбоми Piano-Kolo та GuitarKolo за всієї різношерстості мають енциклопедичну цінність. Упорядники, складаючи до купи треки, записані в різні часи різними режисерами, керувалися явно не власними смаками, а джентльменським бажанням віддати належне всім дійовим особам української джазової історії.
Щодо довгоочікуваного живого GuitarKolo, джазова гітарна вакханалія відбудеться 26 травня в тому ж таки Українському домі. Перед очима публіки постануть Володимир Шабалтас, Олександр Павлов, Сергій Овсянніков, Володимир «Ніс» Ліхошва та Сурен Томасян. І не просто гратимуть по черзі, як нерозкуркулені індивідуалісти, а шукатимуть один в одному рідні душі, гуртуючись у дуети, тріо та всілякі інші інтерактивні квартети. Не обійдеться й без прикрих замін – полум’яний гітарист Дмитро Коваленко зі зламаною ногою займе місце поміж уболівальників. Та замість нього аж із Сімферополя привезуть Віталія Макукіна, тепінг якого, кажуть, технічніший та веселіший, ніж у самого Енвера Ізмайлова.
До речі, після дійства можна буде придбати всю вищезгадану продукцію. Якщо врахувати ажіотаж на попередніх проектах, коли диски закінчувалися вже за п’ять хвилин після концерту, охочим варто взяти це до уваги.