Завгородня Інна редактор відділу "Соціум"

Із супутником по життю

ut.net.ua
8 Травня 2008, 00:00

 

 

 

 

 

 

У збільшеному форматі графіки подано "ази супутникового телебачення".

Переваги телевізійної трансляції через супутник над кабельним телебаченням очевидні – це абсолютна автономність від кабельного оператора та його мереж, а відтак – і від невмотивованих змін у програмній сітці каналів, можливість прийому будь-де за межами міста. Ще одна принципова відмінність – висока якість зображення й звуку. Практично на кожному супутникові є канали для безкоштовного перегляду. Наприклад, на супутнику Hot Bіrd їх більше 150, серед яких – Euronews, РТР-Планета, Deutsche Welle та BBC World. Ці канали можна переглядати без карток і абонентної плати, а тим самим заощадити на супутниковому приймачі (ресивері), тому що ресивери для відкритих каналів коштують значно дешевше.
 
В Україні можна приймати канали з майже десяти супутників, серед яких найбільше «шарових» каналів пропонують Hot Bіrd, Sіrіus-4, Amos і Eutelsat W4. Супутники розміщують над екватором, тому, щоб приймати сигнал, потрібно розташовувати тарілку в сторону півдня. Однією з найбільших проблем прийому сигналу із супутника є дощ, бо мікрохвильові сигнали поглинаються дощем і вологою.
 
Задарма й за гроші
 
Проте прийомом безкоштовних каналів можливості тарілки не вичерпуються. Для того, щоб подивитися такі популярні канали, як Animal Planet, Discovery Channel або National Geographic, можна скористатися послугами платного супутникового телебачення. Донедавна офіційні права на трансляцію супутникових телеканалів в Україні. А, отже, й на продаж абонентських карт, мала тільки телекомпанія НТВ-ПЛЮС. Вона пропонує низку адаптованих для України пакетів, вартість яких варіюється від 107,5 до 322,5 грн на місяць. За підключення й авансом треба буде віддати ще 645 грн. Пакет «Базовий» складається з 44 каналів, серед яких: CNN, русифікований Animal Planet та чотири русифіковані канали Discovery. Можна придбати «Розширений» пакет із ще 19 каналами, включаючи National Geographic, канали власного виробництва «Наше новое кино» и «Киносоюз» та російський канал документального кіно «24 Док», а також додаткові пакети «Спорт», «Кіно», «VIP-кіно» та «Нічний».
 
Окрім НТВ-ПЛЮС, послугу платного телебачення Viasat в Україні пропонує компанія Vision TV. Її цінова політика розрахована на середнього українця й закінчується там, звідки НТВ-ПЛЮС тільки стартує. У Viasat можна придбати три пакети: «Сімейний», «Популярний» і «Престижний» за 48, 85 і 135 грн щомісячної абонентної плати відповідно. У «Сімейному» пакеті – 30 каналів, серед яких: Viasat History, Viasat Explorer, Discovery Channel, CNN, M1, MTV Україна, а також новий для українців детективний Fox Crime. У «Престижному» пакеті перелік каналів розширюється до 46, у тому числі, і канали «для дорослих». Можна замовити пакет, виключивши з переліку «дорослі» канали, тоді він одразу подешевшає на 9 грн. Що стосується українських ефірних каналів, то ще не всі вони представлені в пакетах, але їхній список неминуче збільшуватиметься. До пакета «Базовий» НТВ-ПЛЮС безкоштовно надаються 5 канал, НТН та IСTV. Viasat ретранслює «Новий канал», СТБ, ТРК «Україна», «1+1» та ICTV. А от домовленостей з «Інтером», К1, К2, «Мегаспортом», «Ентер-фільмом» та іншими каналами холдингу Ua InterMediaGroup ще не досягнуто.
 
Viasat використовує найновіший стандарт мовлення DVB-S2 із системою компресії MPEG-4 |див. словничок|, тому, крім абонплати, потрібно заплатити майже 400 грн ще й за приймач. Це специфіка українського ринку, бо, наприклад, компанії, що продають пакети супутникового телебачення в Польщі, необхідний для прийняття каналів декодер дають в оренду. Клієнт підписує угоду й отримує декодер у користування за символічну плату, а в подальшому сплачує тільки вартість пакета. Нове обладнання має низку технічних переваг. Зокрема, можливість передачі телебачення високої чіткості (каналів HD TV) |див. словничок| і надання інтерактивних послуг, наприклад, відео на замовлення.
 
Телебачення високої чіткості по-українськи
 
Тисячі людей в Україні, які купили телевізори, що відповідають останньому слову техніки (плазмові чи рідкокристалічні, випуску після 2005 року) і коштують приблизно $2 тис., не могли повною мірою скористатися їхніми можливостями внаслідок відсутності у нас каналів з високою чіткістю зображення, насиченим кольором і звуком Dolby Digital 5.1. Довгоочікувана пропозиція надійшла від телекомпанії НТВ-ПЛЮС щойно – у квітні – й без перебільшення є подією на українському ринку. Адже раніше такої послуги не пропонував ніхто. НТВ-ПЛЮС транслюватиме два канали з високою чіткістю російською мовою: HD КИНО (популярні зарубіжні кінохіти й новинки прокату) і HD Life (ретрансльований інформаційно-розважальний канал з програмами зарубіжного виробництва). Ресивер Thomson HD, необхідний для перегляду цих каналів, коштуватиме майже 5 тис. грн плюс 650 грн за підключення й аванс абонплати. Окрім HD-каналів, на цьому устаткуванні можна буде переглядати й інші канали НТВ-ПЛЮС. Абонентна плата, включаючи канали високої чіткості, варіюватиметься від 258 до 390 грн, залежно від пакета. За допомогою обладнання, яке пропонує Viasat, уже зараз можна приймати програми телебачення високої чіткості, причому ціна декодера вдесятеро менша, ніж ціна в компанії НТВ-ПЛЮС. Єдина проблема в тому, що Viasat не поспішає транслювати ці канали в Україні, хоча має можливість передавати десять каналів високої чіткості, зокрема,Discovery HD, National Geographic Channel HD, VOOM HD, Viasat Sport HD, і вже робить це в інших європейських країнах. Як пояснили Тижню у компанії Vision TV, вона вичікує, коли в Україні сформується відповідний ринок, а поки ще немає попиту.
 
Одним словом, ситуація з телебаченням високої чіткості в Україні – як з тими раками Жванецького, більшими і дорожчими, тільки вчора, чи маленькими і дешевшими вже зараз. Можна сьогодні приймати два HD-канали, але за допомогою дорогого декодера. Можна придбати дешевший декодер, який теж дозволяє приймати HD-канали, та самі канали поки що тільки обіцяні. [529]
 
СЛОВНИЧОК

DVB-S2 – стандарт супутникового мовлення, розроблений у 2004 році, що дає змогу приймати зображення високої чіткості.

MPEG-4 – формат кодування потоку відеозображення, який забезпечує кращу, ніж при кодуванні.
 
МPEG-2, якість зображення при тій самій швидкості потоку. Дозволяє у тій самій кількості частотного ресурсу розмістити більше каналів.
 
HD TV (телебачення високої чіткості) передбачає розширення 1920х1080 точок з черезрядковою розверткою 25 кадрів на секунду. Аналогове телебачення формує зображення розміром 720х576 точок, тобто у п’ять разів менше.