Івано-Франківщина: справджені прогнози попри пасивність прикарпатців

Політика
28 Жовтня 2020, 14:21

Політичні штаби і кандидати боялися згайнованих голосів через складність заповнення бюлетенів. Їхні представники норовили проникнути з виборцями до кабінок, на ходу пояснити біля дільниць, в коридорах, навіть не зважали на зауваження членів ДВК.

Ще з ночі  на 25 жовтня вимушена була запрацювати Коломийська ТВК, оскільки напередодні вона дала запит на передрукування майже 50 тисяч бюлетенів через помилку у порядковості кандидатів. Схожий казус спіткав і Надвірнянську ТВК через неприпустимий огріх: там кандидатів-однофамільців сплутали за округами.

О 8 годині всі дільниці Прикарпаття відчинилися за винятком однієї. У селі Стецева Снятинського району випадково  зіпсували майже півтори тисячі бюлетенів. Комісія замість  погасити бюлетені із помилкою, погасила бюлетені із виборів депутатів Снятинської міської  ради. Через це дана дільниця не працювала майже до обіду.

У гірському селі Ясень, що на Рожнятівщині, на старті голосування представники дільничної виборчої комісії одразу поставили умови спостерігачам – покидати дільницю кожні 15 хвилин у зв`язку з якоюсь постановою ТВК. Згодом спостерігачів залишили у спокої, так і не знайшовши підтвердження таким вимогам.

 

Читайте також: «Гуманоїди» в селі, шоколадки для молоді, замінування та постріли: як минула виборча доба на Вінниччині

 

А от  у Богородчанському районі  спостерігач прийшов на дільницю з ножем, що неабияк насторожило членів комісії. Вони навіть  викликали поліцію, і того затримали.

По  Івано-Франківську  надходили повідомлення про активність самих кандидатів, зокрема від ВО «Свобода», які зупиняли виборців на підходах до дільниць, а то і у самих приміщеннях, та бралися проводити лікбез  із заповнення бюлетеня. Про це складалися акти про порушення самими працівниками комісій та спостерігачами.

Те, що «Свобода» чулася  на дільницях по-домашньому, свідчить і сцена, яку зазняв представник ГО «Чесно» Віталій Світлик. Сам міський голова, він же кандидат на мера Руслан Марцінків, своєю появою розбалансував роботу роботу цілої ДВК:«Спершу думав, шо сталась пожежа, потім – що приїхала якась зірка, а то просто народний мер:). Більшість членів комісії зірвались з місць, залишили усі документи, бюлетені, протоколи, бо їх покликав фотографуватись сам  Руслан Марцінків.. При цьому ще й маски познімали. В цей час кілька людей чекали на свої бюлетені, щоб проголосувати.  Руслан Марцінків,  ну та як ви вже проголосували, то дайте це зробити іншим мешканцям. Люди ризикують заразитись ковідом, стоять в чергах під дощем, щоб проголосувати. Навіщо зривати процес? А уявіть, якщо б украли бюлетені, чи трапилось би якесь інше порушення, хто б ніс відповідальність за це? Може ви?» – звернувся активіст до мера-кандидата у Facebook».

 

 

Поки пан Марцінків знимкувався з фанатами на дільниці, його вірна команда не втомлювалася телефонувати містянам. На тому кінці дроту  закликали франківців      «підтримати український Франківськ».  Саме таким було  головне гасло передвиборчої кампанії чинного міського голови .

 

Щодо явки виборців, то вона до обіду не віщувала нічого хорошого. 10% до полудня означало, що навіть затятих голосувальників того дня на дільниці не витягнеш. І о 13-ій, після закінчення церковних служінь по всій області, очікуваного суттєвого припливу електорату на дільницях не сталося. Щоправда протягом дня на великих дільницях у обласні центрі та деяких районних черги  тимчасово таки  утворювалися.  Чимало людей не мали бажання там стояти і йшли геть. Багато людей прийти на вибори  зупинила ситуація з коронавірусом.

 

Читайте також: День виборів у Чернігові. Місто без інтриги

 

За кілька годин до закриття дільниць самі кандидати почали у соцмережах закликати  виборців поспішати на дільниці. Можливо, це теж спрацювало, бо о 17 годині показник явки у Івано-Франківську становив лише трохи більше 30 %. Літні  люди охочіше би йшли голосувати, якби у їхніх райцентрах їздив громадський транспорт. Багатьом таки треба було далеченько добиратися.

Але нічого не завадило здійснити волевиявлення  Миколі Макару, що представляє у області ГО «Національна асамблея людей з інвалідністю України". Він разом з чотирма помічниками таки пройшов свій шлях до виборчої урни на інвалідному візку, точніше його занесли на другий поверх. Миколу, щоправда , мотивувало і те, що він того дня  ще й кандидував до місцевої районної ради.

 

 

Монітори  представництва уповноваженого  ВРУ з прав людини в області в Івано-Франківську помітили таку прикру річ, коли намагаючись забезпечити доступність дільниці для людей з інвалідністю, організатори голосування спровадили їх до однієї кабінки  з виборцями з температурою та ГРВІ. Насправді це порушення прав людини, а не забезпечення інклюзивності.

 

Читайте також: Вибір не для всіх

 

«Івано-Франківськ. Виборча дільниця у ліцеї #18. Одна кабіна для голосування осіб з інвалідністю на візку (в ній понижена підставка) та виборців з підвищеною температурою. Це не лише дискримінація, а й порушення права на життя і здоров'я осіб з інвалідністю! Варто зазначити, що цю дільницю ми відвідували напередодні виборів і роз'яснили нові вимоги виборчого законодавства щодо забезпечення інклюзивності виборчого процесу»- наголосила представниця уповноваженого Людмила Непийвода.

 

 

Більшість прикарпатців на дільниці не прийшли, зате до декого двічі приходили самі члени виборчої комісії. Так у селі Загвіздя однойменної ОТГ члени ДВК сплутали бюлетені з різних дільниць і принесли сімом виборцям, що голосували вдома, не ті документи для голосування. Згодом довелося йти знову. Цей факт досить яскраво демонструє, що навіть у малому селі ані члени комісій, ані самі виборці не встигали вивчити, який кандидат іде від тієї чи іншої вулиці.

До поліції того дня надійшло 89 повідомлень про порушення в ході голосування.  З них чотири розглядають  як  кримінальні провадження. Зокрема, вони стосуються намагання сторонніх осіб проголосувати більше, як один раз, винести бюлетені з дільниці. «Адмінку» порушили щодо кількох випадків появи виборців на дільниці у нетверезому стані чи дрібне хуліганство, пов’язане саме зі станом «під шафе» у вигляді нищення бюлетеня.

По закінченню голосування на деяких дільницях полишалося до  6 000 бюлетенів, які потрібно було  "погасити". Ножицями різати тяжко, довго. Деякі члени ДВК придумали різні креативи, щоб вирішити проблему. Зокрема, скористалися пилкою для металу.

 

 

Щодо опитування «П’ять питань від президента», то воно попри неповсюдне проведення, зазнало великого резонансу. Здебільшого обурення. Його опитувальників зустрічали  в Івано-Франківську, Надвірній, Калуші, Коломиї, Богородчанах, Верховині. Це були здебільшого молоді люди, які стояли зі скриньками за межами дільниць. Як правило, вони першими не проявляли ініціативу. На запитання, яка їхня мета, повідомляли, що це соціологічне дослідження. На закид, що це незаконно, переконували, що все є нормальним.

 «Я маю право тут стояти. Це соціологічне опитування. Ми не виступаємо від жодної партії. Тут немає жодної партійної символіки» – переконує хлопчина біля однієї з франківських ДВК.

 

Читайте також: Намети ОПЗЖ і трикратна відповідь на «5 питань». День місцевих виборів на Луганщині

 

 « Я тільки що біля виборчої дільниці забрала ось ці питання, щоб не дай бог, хтось не проголосував. Насправді це дуже легко: підходиш і береш. Приєднуйтеся» – розповідає волонтерка і мисткиня Віталіна Маслова з Верховини. При цьому вона демонструє стос незаповнених  анкет, які безперешкодно забрала у дівчини  біля скриньки.

Очільник обласного осередку ЄС Володимир В’ятрович натрапив на підлітків 15-17 років, що роздавали анкети і збирали відповіді.

«Продовжуємо зупиняти правопорушення біля виборчих дільниць. Зверніть увагу на вік «опитувалиників» – очевидно неповнолітніх», – поділився він відео у Facebook.

 

 

 

Так малими порушеннями та невеликою активністю виборців, перевалило на 20 годину. За кілька хвилин з’явилися результати одразу двох екзит-полів, які мало чим відрізнялися. Переможцем, як і очікувалося, став діючий міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків з понад  84% голосів, далі  з величезним  відривом від фаворита  Петро Шкутяк з неповними сімома, а потім Наталія  Сербин та Олександр Богачов , на останньому місці Василь Стефанишин. (є графіка)

До Івано-Франківської міської ради партії розташувалися наступним чином: фото

А до Івано-Франківської обласної ради екзит-пол Олега Головенського  25 жовтня продемонстрував наступне:

  • “Європейська солідарність” – 15,52%
  • “Свобода” – 23,45%
  • “Слуга народу” – 12,37%
  • “Батьківщина” – 13,67%
  • “За майбутнє” – 17,75%
  • “Платформа громад” – 5,6%

Решта партій не подолали 5%-вий бар’єр.

Остаточні результати побачимо згодом.