Іван Міклош: “Люди часто не усвідомлюють, що неприватизовані підприємства є найбільшим джерелом корупції”

Економіка
30 Серпня 2021, 11:02
Ексміністр економіки та фінансів Словаччини Іван Міклош виділяє в Україні три ділянки, у яких можна воювати з корупцією і перша, в якій зроблено мало кроків до вирішення проблеми – це покарання за корупцію. Також це прозорість, тут Україна має, на думку політика, дуже вдалий закон про вільний доступ до інформації, багато плюралістичних медіа, а також ухвалила закон, на підставі якого всі чиновники зобов’язані декларувати своє майно, зокрема й готівку понад €2000. Однак досі рівень покарання за нелегальні доходи доволі низький. Третя ділянка – звуження простору для корупції.

“Мабуть, раніше найбільшим джерелом корупції були регульовані ціни на житлово-комунальні послуги, переважно на постачання газу. Середня вартість газу для домогосподарств перед Майданом становила 12% від ринкової ціни. Політично впливові люди скуповували газ за низькою регульованою ціною та продавали його підприємствам або експортували за набагато вищими ринковими цінами. Йшлося про мільярди доларів, які вилилися в гігантські збитки державної компанії «Нафтогаз», тобто держави. Коли ціни стали ринковими, цей простір для корупції одразу ж звузився”, – пояснив Іван Міклош. 

Читайте також: Роздержавлення голів

Одним з джерел багатства, запевнив ексміністр Словаччини, особливо в енергетиці, металургії чи гірництві, була приватизація цих секторів олігархами без конкуренції та за низькими цінами. Єдиним підприємством, в якому вдалось скасувати сертифікатну приватизацію в Україні стала Криворіжсталь після Помаранчевої Революції, зазначив фахівець. До того, як підприємство придбали на міжнародному тендері, його власниками були Рінат Ахметов та Віктор Пінчук. 

Неприватизовані підприємства експерт з економічних питань називає надважливим джерелом походження корупції в Україні. Частину з них привласнили через викривлену приватизацію, а ті, що досі державні, мають в управлінні лояльних до зацікавлених осіб ставлеників. 

“Люди часто не усвідомлюють, що неприватизовані підприємства є найбільшим джерелом корупції. До того ж не вірять владі, яка здійснюватиме приватизацію прозоро. Цілком зрозуміло, зважаючи, що ці люди були свідками приватизації в минулому. У такій ситуації потрібно мати справді сильну волю, бо приватизація зробить вас непопулярними й зацькованими”, – відзначив Іван Міклош.