Іван Бейкер — депутат канадського парламенту від Ліберальної партії, із 2020 року очолює депутатську групу співпраці з Україною. Українець за походженням. Тиждень поспілкувався з ним про підтримку України, настрої канадців щодо війни, вибори та вплив політики Дональда Трампа на Канаду.
— Почнімо з найактуальнішого: нещодавно Марка Карні обрали новим прем’єр-міністром Канади, імовірно, країну невдовзі чекатимуть зміни в парламенті. Що на тлі цих процесів із підтримкою України?
— Робота щодо України з боку Канади триває. Перше — під час перемовин про мир, які пропонує Дональд Трамп, нічого не може вирішуватися про Україну без України. Друге — Канада постійно декларувала ще до 2022 року: ми підтримуємо не тільки незалежність України, а й територіальну цілісність. І ця позиція незмінна. Мир має бути довгостроковий, українці мають відчувати, що Росія не вторгнеться знову за місяць, за рік чи за десять років.
Моя позиція така: Канада, Штати та Європа мусять підтримувати Україну, доки вона не виграє. І це не тільки тому, що українці заслуговують на підтримку, а й тому, що це в інтересах Канади й західного світу. Якщо ж Росія буде успішною в Україні, то на ній вона не зупиниться. І в такому разі проти неї будуть далі боротися вже не тільки українці, а й канадці та європейці, бо ми маємо довгий кордон із Росією в Арктиці.
— Ви з 2020 року очолюєте депутатську групу співпраці з Україною. Які ключові рішення вдалося здійснити за цей час?
— Так, це група канадських депутатів і сенаторів, які підтримують Україну, з усіх політичних партій. Наша роль — переконувати уряд Канади та лідерів партій, щоб вони якнайбільше допомагали українцям. Ще 2021 року, коли Путін стягував армію до кордонів України, наша група сильно тиснула на уряд щодо важливості підтримати Україну збройно, гуманітарно, фінансово. Бо, на жаль, ні тоді, ні навіть 2022-го не було впевненості, як саме зреагує західний світ на повномасштабне вторгнення Росії.
З 2022 року група відстояла низку важливих рішень, які в парламенті ухвалили одностайно: і збільшення збройної допомоги, і санкції щодо Росії, і визначення дій Росії в Україні геноцидом. У цьому багатьох канадців і врешті-решт канадських політиків переконала відважність українського народу. Однак цього не буде достатньо, доки не досягнемо цілі — перемоги України.
Як голова групи, також організовую дуже багато зустрічей із представниками України, депутатами, які відвідують Канаду. Одна з найбільш значних відбулася в березні 2022 року, тоді приїхала перша делегація з п’яти українських депутаток. Ми запросили канадських парламентарів увечері прийти їх зустріти, і я ніколи у своєму житті не бачив стількох канадських депутатів в одному місці поза нашим парламентом, як тоді.
Читайте також: Максим Джигун: «Більшість депутатів від Ліберальної партії Канади є проукраїнськими»
Наша важлива роль — пояснити людям, що відбувається, навчити вирізняти фейки й маніпуляції, які пов’язані з Україною. Крім того, ми відзначаємо День вишиванки, День Незалежності України, вшановуємо річницю повномасштабного вторгнення та жертв Голодоморів.
Моя баба пережила Голодомор, її троє братів загинули молодими через НКВД та совєцький режим. Щороку розповідаю цю родинну історію в парламенті: баба мріяла, щоб такі злочини ніколи не відбулися в майбутньому. Думаю, це допомогло багатьом зрозуміти важливість підтримувати Україну. Бо те, що відбувалося в 1930-х роках, в іншій формі відбувається сьогодні. І якщо не допоможемо українцям, то геноцид триватиме і в майбутньому. Якби світ це усвідомив, то вже давно дав би Україні достатню для перемоги підтримку.
— Над якими рішеннями щодо України працюєте тепер?
— Мене дуже хвилює політика президента Дональда Трампа щодо України. Постійно говорю з нашими міністрами, прошу їх, щоб далі якнайбільше допомагали збройно та фінансово. А також щоб ми переконували це робити Штати, бо Канада разом з Європою певною мірою таки має вплив на рішення американської адміністрації.
Також закликаю, щоб у переговорах, які стосуються завершення війни в Україні, брала участь і Канада. І коли в майбутньому буде мир, то щоб канадські збройні сили разом з європейськими створили такі гарантії безпеки, які б зробили його довготривалим, а українці почувалися в безпеці.
— Які настрої щодо війни в Україні в канадців загалом? І як вони змінилися за час повномасштабного вторгнення?
— Хоч канадці географічно далеко від України, вони відчувають себе дуже близькими з нею. Тут понад 130 років живе величезна українська громада. Канадці розуміють: у наших інтересах, щоб Україна виграла. Українці борються не тільки за себе, а й за демократичний світ. Усвідомлюють, що для європейців є загроза від Росії на сході, а для канадців — на півночі. Багато жителів Канади дуже вдячні українцям за відважність, за те, як вони захищають не тільки себе, а й нас.

Третя річниця повномаштабного вторгнення Росії в Україну. 10 тисяч канадців зібрались у Торонто, щоб закликати Канаду та союзників бути з українським народом до досягнення рішучої перемоги
Значна частина канадців була дуже незадоволена зустріччю Дональда Трампа та Володимира Зеленського у Вашингтоні. Вони сприйняли це як величезну образу, вважаючи, що надзвичайно несправедливо не тільки щодо президента, а й усього українського народу, який він представляє. Це посилило в Канаді відчуття, що ми маємо ще більше підтримувати Україну, зважаючи на таку політику Трампа.
Щодо змін підтримки за ці три роки, то є невелика кількість канадців, які трішки втомилися від війни. Але це точно не віддзеркалює почуття більшості, яка хоче, щоб ми і надалі підтримували українців. Тому велика частина моєї роботи — переконувати й нагадувати канадцям, чому це важливо робити. Бо врешті-решт уряд Канади представляє канадський народ: щоб парламент підтримував Україну, треба, щоб це робили і канадці.
— На початку року Канада оголосила, що виділить Україні 305 мільйонів доларів військової допомоги. Країна також навчає українських воїнів. Чим ще Канада може допомогти Україні, особливо на тлі останніх заяв Штатів?
— Ми постійно контактуємо з представниками України на різних рівнях, стараємося допомогти тими способами, про які нас просять. Спостерігаю та чую від української сторони, мовляв, потрібна збройна та фінансова допомога. Канада вже виділила Україні більше коштів, ніж будь-яка інша країна, якщо порівнювати з можливостями нашої економіки. Крім того, ми ведемо з Україною ініціативу щодо повернення та підтримки українських дітей, яких депортувала Росія.

Разом з народними депутатами Chrystia Freeland, James Maloney та Rob Oliphant
Канада цього року також очолює G7, тож ми встановлюємо пріоритети. Наша країна може відігравати важливу роль, впливаючи на ті держави, які є найбільшими друзями України, щодо надання допомоги.
— А як щодо санкцій проти Росії? Чи, на вашу думку, вони можуть бути ефективнішими, зокрема з боку Канади?
— Канада не торгує з Росією, але думаю, що можемо працювати з іншими країнами, щоб складно було ухилятися від санкцій, які існують нині. На мою думку, це величезна проблема. Власне, напередодні Канада, як голова G7, запропонувала ухвалити таке рішення щодо санкцій, які стосуються торгівлі нафтою. Однак США проголосували проти. Тому так, ми б могли бути ефективнішими, але це стосується радше того, як можемо працювати з Америкою чи Європою.
Але важливо додати, що сьогодні канадці відчувають загрозу від Дональда Трампа, коли він каже, що Канада має стати частиною Америки, і коли почав економічну війну. Я шокований, що американський президент ухвалює рішення на користь Росії — країни, яка вже протягом багатьох років є ворогом США, — і водночас діє так, щоб шкодити Канаді, яка історично є найбільшим другом.
Заяви Трампа, що Канада не є незалежною, кордон між нами й Америкою неправильний, а канадцям було б краще бути частиною Штатів, і слова, що він хоче анексувати Канаду, — усе буквально за сценарієм Путіна, кроки дуже схожі. Це те саме, що він уже довго робив і робить з Україною. Тож канадці дуже горді бути канадцями, ми маємо багато друзів в Америці, але будемо обстоювати нашу незалежність.
— Опозиційні партії декларують, що готові не визнавати цього парламенту, тож невдовзі на Канаду чекають вибори. Дональд Трамп уже стає важливою частиною цієї виборчої гонки?
— Так, сто відсотків. Основне питання майже всіх канадців сьогодні: як країна зреагує на загрозу від Америки. Думаю, що під час виборів буде велика небезпека — і українці це, на жаль, дуже добре знають — з боку інших країн, які старатимуться вплинути на них. Зокрема, це буде і Росія, і США.
Консервативна партія історично дуже підтримувала Україну, але відтоді, як її очолив П’єр Полієв, це змінилося. Тепер вона одностайно голосує проти вільної торгівлі з Україною, проти збройної допомоги. Тобто політика консервативної партії Полієва дуже схожа на політику Трампа. І одне з моїх завдань — зробити так, щоб канадці це знали. І щоб ті, хто підтримує Україну, чи ті, хто хоче, щоб Канада себе обстоювала, голосували за партії, які це робитимуть. Бо П’єр Полієв, на жаль, чинить інакше.
— Які ваші прогнози щодо цих виборів?
— Маю надію, що Ліберальна партія виграє. Звісно, вирішувати канадському народу, під час кампанії багато чого може змінитися. Однак, думаю, це важливо для майбутнього нашої країни, зважаючи на загрозу від Трампа. Важливо і для підтримки України, адже Канада — одна з провідних країн світу в цьому питанні, тому результат цих виборів матиме значення і для українців.