«По-перше, опозиції навряд чи вдасться провести референдум, предметом якого буде декриміналізація ст. 365 Кримінального кодексу України, за якою засуджена Юлія Тимошенко», – зазначила адвокат.
Перцова вказує на те, що новим законом передбачено складну процедуру призначення законодавчого референдуму за народною ініціативою. Такий референдум, за її словами, зокрема, потребує попереднього створення ініціативної групи, реєстрації цієї групи Центральною виборчою комісією та подальшого видання указу президента про проголошення референдуму за народною ініціативою із зазначенням дати його проведення та проектом закону, що виноситься на референдум.
За словами юриста, при цьому ключову роль в підготовці до референдуму матиме Центральна виборча комісія та Міністерство юстиції України.
«Серед іншого, ЦВК має встановити відповідність тексту законопроекту, що пропонується винести на всеукраїнський референдум, вимогам Конституції та законам України. Для цього ЦВК направлятиме цей законопроект до Мін’юсту для проведення відповідної правової експертизи. Якщо висновок Мін'юсту щодо законопроекту буде негативним, ЦВК зобов’язана відмовити ініціативній групі в реєстрації та повернути законопроект разом із висновком Мін’юсту. Отже, якщо Мін’юст надасть ЦВК негативний висновок щодо законопроекту про декриміналізацію ст. 365 Кримінального кодексу України, то ЦВК не матиме законних підстав для реєстрації ініціативної групи та подальшого проведення референдуму», – зауважила Перцова.
Крім цього, як зазначає адвокат, українці можуть і не підтримати декриміналізацію ст. 365 Кримінального кодексу України, якщо це питання буде винесено на референдум.
«Варто підкреслити, що предметом референдуму буде не звільнення Юлії Тимошенко, а саме декриміналізація статті, яка передбачає покарання за перевищення влади або службових повноважень, в тому числі за перевищення влади працівниками правоохоронних органів та посадовими особами різних органів влади. Це означає, що у випадку декриміналізації засуджені за цією статтею злочинці будуть звільнені, а в майбутньому – фактично уникатимуть покарання у вигляді позбавлення волі завдяки можливості відкупитися штрафом», – каже юрист.
З іншого боку, якщо всеукраїнський референдум все ж буде проведено і за декриміналізацію ст. 365 Кримінального кодексу України проголосує більше половини його учасників, то в такому разі результати референдуму будуть остаточними та не потребуватимуть затвердження або схвалення будь-якими органами державної влади, зазначає адвокат.
«Це означає, що засуджені за вказаною статтею особи будуть звільнені в порядку, передбаченому законом про декриміналізацію», – додала Перцова.
Щодо можливості оскарження результатів референдуму, то, за словами юриста, воно полягає в оскарженні рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються процесу референдуму.
«Отже, фактично мова йтиме про дії або бездіяльність ЦВК, яка є ключовим органом цього процесу», – підсумувала вона.
Нагадаємо, 6 листопада Верховна Рада ухвалила в цілому Закон "Про всеукраїнський референдум". Однак, йому ще не підписав президент.
Опозиція ініціює проведення всеукраїнського референдуму щодо декриміналізації статті, за якою засуджена Тимошенко ("перевищення влади і посадових повноважень").
Як повідомив ініціатор референдуму народний депутатвід БЮТБ Юрій Одарченко, збір підписів для проведення референдуму почнеться наприкінці грудня.
Депутат від НУ-НС Юрій Ключковський вважає, що у випадку проведення опозицією референдуму з цього питання та підтримки його більшістю українців Тимошенко повинні будуть звільнити.