«Заборонити зараз Компартію України за злочинні діяння КП УРСР чи КП СРСР формально неможливо. Але у разі порушення нею положень Конституції України чи Закону України «Про політичні партії в Україні», вона може бути заборонена. Приміром, якщо виявиться і буде доведено у встановленому законом порядку, участь партії у сепаратистських діях. Те саме стосується і Партії регіонів та будь-якої іншої політичної партії в Україні. Їх діяльність може бути заборонена, якщо буде доведена їх причетність до посягання на територіальну цілісність України, до підриву безпеки держави, пропаганди війни, насильства, розпалювання міжетнічної ворожнечі тощо», – зазначила Маляр.
Як зазначає юрист, Законом України «Про політичні партії в Україні» встановлюються умови, за яких діяльність політичної партії забороняється. Так, нагадує Маляр, якщо програмні цілі або дії політичної партії спрямовані на: 1) ліквідацію незалежності України; 2) зміну конституційного ладу насильницьким шляхом; 3) порушення суверенітету і територіальної цілісності України; 4) підрив безпеки держави; 5) незаконне захоплення державної влади; 6) пропаганду війни, насильства, розпалювання міжетнічної, расової чи релігійної ворожнечі; 7) посягання на права і свободи людини; 8) посягання на здоров'я населення – політичну партію можна заборонити.
«Для заборони політичної партії законом передбачається відповідна процедура. Так, діяльність політичної партії може бути заборонена лише за рішенням суду. В першій інстанції справу про заборону політичної партії розглядає Верховний Суд України. З поданням до Верховного суду про заборону діяльності політичної партії можуть звернутись лише Генеральний прокурор чи Міністерство юстиції», – зауважує юрист.
Щодо інформації про заборонені програмні цілі чи дії політичної партії, які зазначаються у такому поданні, додає Маляр, повинно проводитись розслідування, і вже на підставі доведених фактів Верховний Суд України може виносити рішення про заборону діяльності партії.
«В Україні вже був прецедент такої заборони. 30 серпня 1991 року Президія Верховної Ради видала Указ «Про заборону діяльності Компартії України». Указ був підписаний головою Верховної Ради Л. Кравчуком. Проте через 10 років за зверненням 139 народних депутатів України до Конституційного Суду Указ було визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) (Рішенням Конституційного Суду України від 27 грудня 2001 року N 20-рп/2001). Підставою для такого рішення Конституційного суду як раз було недотримання законної процедуру заборони діяльності політичної партії. Також Конституційний Суд України тоді зазначив, що Комуністична партія України, яка була зареєстрована 22 липня 1991 року саме як об'єднання громадян, не є правонаступником КПРС і Компартії України у складі КПРС», – зазначає юрист.
Як відомо, періодично виникають пропозиції заборонити Комуністичну партію чи Партію регіонів.
Нагадаємо, що з моменту зміни влади депутати КПУ дуже рідко голосують в парламенті. А лише звинувачують з трибуни парламенту нове керівництво у "розколі країни".