За його словами, ідеєю законопроекту є зрівняння прав на набуття у власність земельних ділянок підприємств створених громадянами країни та підприємств створених іноземцями на території України – тобто іноземних підприємств, а також підприємств у статутному (складеному) капіталі яких є іноземна інвестиція (спільні підприємства, підприємства з іноземними інвестиціями).
Експерт нагадав, що чинна редакція статті 82 Земельного кодексу передбачає, що юридичні особи засновані лише громадянами України або юридичними особами України можуть набувати у власність земельні ділянки для здійснення підприємницької діяльності у разі: а) придбання за цивільно-правовими договорами; б) внесення земельних ділянок засновниками (учасниками) таких осіб до статутного (складеного) капіталу; в) прийняття спадщини; г) виникнення інших підстав, передбачених законом.
"Тоді як в новій редакції пункту 1 статті 82 Земельного кодексу визначено, що юридичні особи, засновані за законодавством України, можуть набувати у власність земельні ділянки несільськогосподарського призначення у вищезазначених випадках", – зауважив Барановський.
Наприклад, розповів юрист, згідно зі статтею 117 Господарського кодексу, іноземним підприємством є унітарне або корпоративне підприємство, створене за законодавством України, що діє виключно на основі власності іноземців або іноземних юридичних осіб, або діюче підприємство, придбане повністю у власність цих осіб.
"На моє переконання, такі зміни в Земельний кодекс буде мати негативні наслідки, бо фактично іноземні юридичні особи створені на території України будуть зрівнянні в правах з юридичними особами створеними громадянами України. Це означає, що у таких осіб з'явиться доступ до отримання у власність земель лісового та водного фонду, спрощується процедура придбання землі, не потрібно буде погоджувати це питання з Верховною Радою та Кабінетом міністрів", – вважає Барановський.
Як повідомлялось, 18 вересня Верховна Рада прийняла за основу законопроект (реєстр. №11128) про внесення змін до Земельного кодексу України щодо набуття права власності на землю. Проектом пропонується внести зміни до Земельного кодексу, якими уточнюється та розширюється коло осіб, які можуть набувати у власність земельні ділянки із земель державної та комунальної власності.
Нагадаємо, Верховна Рада на вечірньому засіданні 6 вересня, ухвалила в цілому законопроект №10043 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності". Закон вводить в дію державний земельний банк, який має надавати виключно селянським, фермерським, сільськогосподарським підприємствам кредити під не більше 5% від ставки Національного банку.
Як відомо, на реалізацію земельної реформи з державного бюджету на 2012 рік передбачено рекордне фінансування розміром у 333,5 млн гривень.