«Дії осіб, які готували та проводили незаконний референдум у східних областях України, утворюють склад злочину, передбачений ч.2 статті 158 Кримінального кодексу України – «Незаконне виготовлення або зберігання чи використання завідомо незаконно виготовлених виборчих бюлетенів, бланків відкріпних посвідчень, бюлетенів для голосування на референдумі». Так, з оприлюдненої у ЗМІ інформації, є очевидним, що зазначеними особами вчинено підробку документів референдуму й використано завідомо підроблені документи референдуму. Санкція за вчинення такого злочину передбачає до трьох років позбавлення волі», – зауважила юрист.
Аналізуючи питання, що було винесене на незаконний референдум, Маляр робить висновок, що метою такого опитування була зміна меж території України. Крім того, були зафіксовані та оприлюднені у ЗМІ заклики до відокремлення певних областей від України та розповсюджувались матеріали аналогічного змісту.
«Тобто дії організаторів «референдуму» також утворюють склад особливо тяжкого злочину – «Посягання на територіальну цілісність та недоторканість України». Санкція цієї статті передбачає від 10 до 15 років позбавлення волі або довічне ув’язнення», – констатує експерт.
«Також у ЗМІ було декілька заяв директорів шкіл Донецька і області про погрози їх життю з боку організаторів «референдуму» у разі відмови відкрити в школі дільницю для голосування. Такі дії сепаратистів утворюють склад злочину – «Погроза вбивством» (санкція статті передбачає обмеження волі на строк до 2-х років)», – додає Маляр.
Юрист переконана: щодо осіб, які організовували, готували та проводили незаконний референдум у східних областях України, повинно бути негайно відкрите кримінальне провадження.
Нагадаємо, наразі Генпрокуратура відкрила кримінальні провадження за фактами захоплення приміщень загальноосвітніх шкіл, палаців культури, кінотеатру, будинку творчості, ліцею, стоматологічної поліклініки та шахт на Сході України для проведення так званого «референдуму» 11 травня.