Юрист: Євросуд, імовірно, відмовиться розглядати “мовну бездіяльність” українських судів

18 Липня 2012, 15:51

«Розгляд скарги правозахисника Віталія Купрія в Європейському суді з прав людини малоймовірний з об’єктивних причин. Справа в тому, що Конвенція про захист прав людини містить чіткий перелік умов, за яких Європейський суд може прийняти справу до свого провадження», – зазначила вона.

«Зокрема, Євросуд може брати справу до розгляду лише після того, як було вичерпано всі національні засоби юридичного захисту в країні заявника, тобто громадянин у визначеному законом порядку звернувся до всіх судових інстанцій. Якщо ж національне законодавство не передбачає можливості оскарження будь-яких актів, рішень, дій або бездіяльності, то Європейський суд не може зарадити цьому в силу своєї компетенції», – пояснила юрист.

За словами Перцової, наразі громадяни дійсно не можуть звернутися до Конституційного Суду України з поданням про визнання «мовного закону» неконституційним.

«Це виключна прерогатива президента, народних депутатів (не менше сорока п’яти осіб), Верховного Суду України, Уповноваженого з прав людини та Верховної Ради АРК», – додає вона.

«Незважаючи на це, Європейський суд не має права виходити за межі своєї компетенції і розглядати скаргу лише на тій підставі, що чинним законодавством України не передбачено будь-якого іншого національного засобу юридичного захисту громадян. Таким чином, високою є ймовірність відхилення заяви з підстав її неприйнятності вимогам Конвенції про захист прав людини», – підсумувала Перцова.

Нагадаємо, 11 червня народні депутати з фракції «БЮТ-Батьківщина» Юрій Одарченко та Степан Курпіль подали до Вищого адмінсуду України позов, в якому просили суд визнати недійсними результати голосування за законопроект «Про засади державної мовної політики» і заборонити профільному комітету Верховної Ради готувати його до розгляду у другому читанні. Однак, цей позов позов визнано таким, що не підлягає розгляду в адміністративних судах України.

Результати голосування у першому читанні за цей законопроект оскаржував у Вищому адмінсуді також дніпродзержинський правозахисник, член Всеукраїнського об’єднання «Свобода» Віталій Купрій.

16 липня Купрій звернувся до Європейського Суду з прав людини зі скаргою щодо неможливості оскаржити в Україні «мовний» законопроект.