Юрій Сиротюк: “Пройшло 6 років, а українське суспільство так і не знає, що відбулось під Верховною Радою 31 серпня 2015 року”

Суспільство
31 Серпня 2021, 22:22

На позачерговому засіданні парламенту 31 серпня 2015 прийняли законопроєкт про внесення змін до Конституції України щодо децентралізації влади. Він затверджував, що здійснення місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей визначаються окремим законом, а не перехідними положеннями законопроєкту, що деякі політсили сприйняли як капітуляцію України з конфлікту на Донбасі. ВО “Свобода”, “Радикальна партія Олега Ляшка”, “Укроп” та Громадська платформа отранізували під стінами ВР мітинг. Коли з’явилась інформація, що законопроєкт прийняли, почалися сутички між міліцією та учасниками. В результаті у колону нацгрардійців кинули гранату, четверо людей загинуло.

Екснардеп “Свободи”   Юрій Сиротюк, який був також арештований на 60 діб та перебував у Лук’янівському СІЗО, у коментарі Тижню зазначив, що за 6 років не винесено жодного вироку і ті дві справи які, відкрили 2015 року, не розглянуті навіть судом першої інстанції. Йдеться про справу стосовно тероризму, в якій обвинувачують двох учасників акції колишнього бійця батальйону спецпризначення "Січ" МВС України Ігора Гуменюка і бійця добровольчого батальйону "Карпатська Січ" Сергія Крайняка. Справу розглядає Шевченківський суд міста Києва за участі суду присяжних. 

Юрій Сиротюк наголошує, що Гуменюка від 2015 року  тримають під вартою без засудження. “Якщо брати згідно з українським законодавством, день, проведений у слідчому ізоляторі дорівнює двом дням тюремного ув'язнення, вже 12 років Ігор Гуменюк є без суду та вироку ув'язненим”, – екснардеп говорить про атк званий “закон Савченко”, який після суспільного резонансу скасували ще 2017 року.

“Влада часів Порошенка зробила дуже хитро – вона розкидала по різних областях та судах справи учасників так званих масових заворушень. На думку наших адвокатів, події під ВР не відповідають диспозиції масових заворушень – не було погромів, захоплення і утримання об'єктів. Було разове протистояння, після закінчення люди спокійно розійшлися, всі затримання почалися потім”, – відмітив політик.  2018 року у Подільському районному суді Києва заявили про відвід судді Василя Бородія через його упередженість у справі.

Також Юрій Сиротюк зауважив, що внесення змін до Конституції під час особливого періоду, яким була АТО, є порушенням. Однак, відповідно до статті 157 КУ, зміни не можна приймати лише за умов воєнного або надзвичайного стану. Воєнний стан вводився в Україні у листопаді 2018 року на фоні подій у Керченській протоці.

Незважаючи на те, що максимальний термін досудового розслідування в Україні – один рік (18 місяців у випадку тяжких та особливо тяжких злочинів, – Ред.), справа свідомо затягнулась на безпрецедентний термін, стверджує Юрій Сиротюк. Окрім того, за його словами, у його справі фігурують матеріали про іншу особу:

“В епізоді, який інкримінується мені особисто, присутня фотографія і свідчення про іншу людину, а не про мене. Інші паспортні дані, в нас співпадає тільки прізвище. З двох інкримінованих мені епізодів, обидва про нанесення тілесних ушкоджень працівникам поліції, на фотографіях, відео, у свідченнях – зовсім інша людина. Просто під час слідства поліція поплутала двох Сиротюків і приплела їх до купи”. Також за час перебування в Лук’янівському СІЗО, Сиротюка не допитували слідчі, лише одного разу правоохоронець звернувся для “уточнюючого допиту”.

Читайте також: Теракт під Радою 2015 року. Вирок очікується у жовтні-листопаді – Геращенко

“Пройшло 6 років, а українське суспільство так і не знає, що відбулось під Верховною Радою 31 серпня 2015 року. За весь цей час мою справу розслідувало 50 слідчих і 50 прокурорів”, – прокоментував Юрій Сиротюк. 

У справі також немає записів з камер біля ВР. Екснардеп вважає, що це пов’язано із причетністю спецслужб України до теракту через політичний терор з боку тодішньої влади. За його словами, на таких подіях працює не лише поліція, а й багато інших силових структур разом із держохороною та спецпризначинцями, які не могли пропустити пронесення гранати до стін ВР. Арсен Аваков, який у 2015 році вже займав посаду міністра внутрішніх справ, вже 31 серпня звинуватив у інциденті партію Олега Тягнибока та самого лідера.

“Рано чи пізно в цій справі з'явиться як свідок чи підозрюваний Петро Олексійович Порошенко. Я вимагатиму, щоб він давав свідчення як особливо важливий свідок, бо я не вірю в ймовірність таких дій без участі спецслужб.

31 серпня понад 30 людей правоохоронці затримали, через декілька днів більшість відпустили. Наразі під слідством у справі про теракт перебуває 15 людей, у тому числі й колишні члени партії “Свобода”.  Як розповідає Юрій Сиротюк, майже щотижня фігуранти ходять в Подільський суд на слухання про масові заворушення. 

“Я не хочу робити жодних оціночних суджень, а хочу об'єктивного розгляду цієї справи. Але не тільки по двох епізодах, а й чи була причетна тодішня влада та спецслужби до теракту, чи законно було вносити зміни до Конституції, чому до стін ВР тоді відправити строчників гвардійців, а не контрактників і не підрозділи поліції особливого призначення, чому полтавський "Беркут" за годину до вибуху забрали звідти. Таких "чому" є дуже багато”, – розповів Юрій Сиротюк.

 . Наразі суддя, що веде цю справу, пішла у відпустку і наступний розгляд  відбудеться у вересні-жовтні поточного року, зазначив Юрій Сиротюк.