Юрій Крисін. Безкінечна історія

Суспільство
6 Червня 2018, 15:36

Юрій Крисін. Людина, що зажила собі слави «безкарного тітушковода». Саме він причетний до убивства журналіста газети «Вєсті» В’ячеслава Веремія 19 лютого 2014-го. Як відомо, тоді «спортсмени» зупинили автомобіль, в якому їхав Веремій, витягли водія і пасажирів та побили їх. Журналіста «Вєстєй», на додачу, підстрелили. А після цього повалили на землю й продовжували бити. Чоловіка згодом передали в швидку, але лікарі врятувати його не змогли – він помер від втрати крові.

 

Правоохоронці взялися за справу Крисіна майже одразу. Навіть примудрилися заарештувати його і відправити до СІЗО. Але потім із підозрюваним відбулися дивні речі: спочатку йому і його дружині нібито хтось погрожував. Потім з ініціативи прокуратури йому змінюють арешт у СІЗО на домашній арешт. Згодом людина, яку підозрювали в убивстві, опиняється взагалі під особистим зобов’язанням. Хоча, варто зазначити, що і підозра за ст. 115 (умисне убивство) з ініціативи прокурора Євгена Красножона також зникла. Власне, Красножон, який вів провадження від самого початку, у певний момент вирішив закрити розслідування за умисним убивством. Родичі Веремія оскаржили це рішення в суді. Провадження за ст. 115 знову відкрили. А потім знову закрили. От тільки відбулося це в абсолютно іншому провадженні, де стаття «умисне убивство» навіть не фігурувала. Що є грубим порушенням, яке виявили лише за кілька років. А самого Крисіна звинуватили у хуліганських діях.

 

Читайте також: Важливий епізод справ Майдану: тітушки біля главку міліції

 

Паралельно із цим суддя Олег Лінник у Шевченківському суді переводить розгляд справи Крисіна в закритий режим. В результаті ані громадськість, ані журналісти не могли повноцінно спостерігати за процесом. Поки тривали судові розгляди, пан Крисін встигає вчинити щонайменше один злочин – його затримують нібито під час розборок з автоперевізниками, але судять за незаконне поводження зі зброєю. За це він отримує умовний термін покарання. Пізніше людина, схожа на Крисіна, приймає участь у нападі на автомобільну заправку. Суд у цій справі тягнеться дотепер (детальніше див. Тиждень № 506).

 

Але своєї слави Крисін зажив після того, як уже згаданий суддя Лінник озвучив вирок у справі про вбивство Веремія. За свої «хуліганські дії» Крисін отримав… умовне покарання. Потерпілі й група прокурорів, які замінили Красножона, подали до апеляції. Разом із тим, на початку весни цього року в Дарницький районний суд потрапило нове провадження, в якому фігурує згаданий тітушка. Обвинувачення тут дещо серйозніші, ніж звичайна «хуліганка». Так, тепер Крисіна підозрюють у пособництві і підбуренні до викрадення і катування людини (викрадення 21-22 січня 2014-го людини на ст.м. Петрівка і подальше катування її в районі ст.м. Бориспільська); закиданні вибуховими предметами барикад протестувальників на вул. Прорізній у Києві 18 лютого 2014-го (це сталося за кілька годин до вбивства Веремія); перешкоджанні акціям протесту із застосуванням невибіркового насильства проти протестувальників. У цьому провадженні також присутній ще один підозрюваний – Сергій Чемес. За версією слідства, саме ця людина, виконуючи накази Крисіна, повалила Веремія на землю й тримала журналіста до приходу групи тітушок. За словами прокуратури, за ці злочини Крисін може отримати 10 років тюрми (детальніше див. матеріал «Нові звинувачення Юрія Крисіна»). Разом із тим, почалися судові засідання в апеляції.

 

Читайте також: Справи Майдану. Суд погодився допитати екс-главу МВС Захарченка через відеозв'язок

 

Скидається на те, що від самого початку і Крисін, і його адвокати взяли курс на затягування судових процесів. Свого часу в день одного із судових засідань активісти знайшли пана Крисіна у дитячій кардіології. За офіційною версією, він нібито перебував там на «обстеженні». Після цього небайдужа громадськість приїхала до будинку Крисіна. Під воротами в тітушки влаштували мітинг, паркан будинку обписали фарбою та обклеїли плакатами. Ще пізніше, під час одного із засідань у Дарницькому суді, тітушці влаштували коридор ганьби й закидали сніжками. Попередити це не змогла навіть група підтримки Крисіна. Однак всі ці дії дали адвокатам формальні підстави заявляти про нібито реальні ризики для життя і здоров’я тітушки. За вже знайомою схемою, вони намагалися закрити судові засідання від громадськості. Просили для свого клієнта охорону. Вимагали його участі в судах через відеоконференції.

 

Поки адвокати «билися» за інтереси свого клієнта, сам підозрюваний на засідання не приходив. Все через ті ж ризики для життя і здоров’я. І Дарницький суд, де розглядають справу про катування, і апеляційний суд, який розглядає рішення судді Лінника, оголосили Крисіну примусовий привід. А ледь не на першому ж засіданні у Дарниці Крисіна арештували й відправили за ґрати. Невловимий тітушка врешті опинився у СІЗО. Але саботувати судовий процес не перестав.

 

Читайте також: Тітушкам тюрми

 

«Три чи чотири засідання у Дарницькому суді не з’являлися адвокати Крисіна. Виходить, що ми провели підготовче засідання, а далі півтора місяці працювали нерезультативно. Коли ж з’являлися адвокати підозрюваного – не привозили самого Крисіна. Бо він відмовлявся виходити з камери в СІЗО. Власне, справа щодо катування – єдина, в якій Крисін має реальний запобіжний захід. Коли розглядали можливість його продовження, суду довелося залучити адвоката з центру безоплатної правової допомоги. І вже після цього у суді знову з’явилися адвокати за договором», – розповідає адвокат родин Небесної сотні Євгенія Закревська.

 

Аналогічна історія відбувалася й в апеляційному суді. Крисін заявляв, що через свій арешт нібито не встиг підписати угоду зі своїми адвокатами. Тож йому потрібен час. Суд, правда, цього часу не дав і призначив тітушці державного адвоката. Однак, на відміну від Дарницького суду, попрацювати йому не вдалося – на наступний апеляційний розгляд з’явилися адвокати за договором і попросили час на ознайомлення з матеріалами справи. І, на відміну від ситуації в Дарницькому суді, на цьому затягування припинилися.

 

Паралельно із цим адвокати родини Веремія у Печерському суді Києва врешті домоглися скасування рішення прокурора Красножона про закриття провадження щодо Крисіна за обвинуваченням в умисному вбивстві. Суд встановив, що ухвалу про закриття провадження виносили у справі, де згадана 115-та стаття навіть не фігурувала. Цю інформацію вдалося також долучити до матеріалів в апеляційному суді. Щоправда, це поки не дає можливості змінити Крисіну обвинувачення.

 

Читайте також: Нові звинувачення Юрія Крисіна

 

«Прокуратура на етапі апеляції не може змінити обвинувачення. Так, внести нову справу в Єдиного реєстру досудових розслідувань можна. Але вже існуюче обвинувачення змінити неможливо. Суд теж не може змінити кваліфікацію дій Крисіна. Тобто долучені документи про махінації на початкових етапах розслідування – це просто інформація для суддів Апеляційного суду», – пояснює Закревська.

 

Вона також додає, що прокуратура просила в апеляції допитати двох свідків, які в інших провадженнях заявляли, що Крисін, перебуваючи під запобіжним заходом, змушував їх або міняти свої показання, або взагалі відмовлятися від них. Ці дані свідчать про те, що Крисін прямо порушував покладені на нього обов’язки. Також це може свідчити, що каяття Крисіна в Шевченківському суді було не щирим. Однак апеляційний суд у допиті цих свідків відмовив.

 

«Суд відмовив у цьому допиті. Він дозволив дослідити лише характеризуючі матеріали. Також суд відмовився дослідити відео із побиттям Веремія. Ми його долучали наприкінці судового розгляду в Шевченківському суді. Однак суддя Лінник відмовився його досліджувати. І це рішення також було однією з підстав апеляції», – говорить Закревська.

 

Читайте також: Заочне розслідування проти Януковича. Що відомо про цей процес

 

Вона пояснює – навіть якщо мова йде про «хуліганські дії», відеозапис дає змогу визначити, наскільки цинічним і суспільно небезпечним був скоєний злочин. Чи міг Веремій захищатися від нападників? У якому стані він взагалі перебував? Важливий момент полягає в тому, що Крисін і справді не заперечував того, що бив журналіста. Однак він переконує, що завдавав ударів Веремію до моменту пострілу, а не після.

 

«Це відео є дуже важливим, оскільки там можна відстежити послідовність – хто і що робив. Адже спочатку був постріл у Веремія, а вже потім його пораненого догнали, збили з ніг і продовжували бити. Зокрема й Крисін», – зазначає адвокат.

 

Так чи так, у середині червня мають відбутися дебати в апеляційному суді. А після того має бути рішення щодо умовного покарання, призначеного Крисіну за «хуліганку» щодо Веремія.

 

Читайте також: Судова реформа і справи Майдану

 

Тим часом у Дарницькому районному суді адвокати тітушки спробували відвести суддю, яка відправила Крисіна в СІЗО. Причин для цього було кілька: нібито порушення підсудності, неправомірне обрання і продовження запобіжного заходу, неправомірне залучення адвоката з центру безкоштовної правової допомоги, адвокатів Крисіна не попереджали про засідання. Втім, ці причини можна назвати дещо надуманими. Скажімо, згідно українського законодавства, підсудність визначається за судом, в районі відповідальності якого скоєний злочин. У випадку з кількома злочинами береться до уваги найтяжчий. У випадку з Крисіним – це викрадення і катування людини. До всього, як пояснюють юристи, з якими спілкувався Тиждень, питання підсудності має вирішуватися під час підготовчого судового засідання. Однак коли це питання озвучувалося, адвокати Крисіна своїх заперечень не висловлювали.

 

«Адвокати заявляли, що суддя залучила безкоштовного адвоката і не знала, коли будуть розглядати питання продовження арешту. Але прокурор заздалегідь попереджала і суддю, і адвокатів про необхідність вирішити це питання. Крисіну в СІЗО відправляли документи, хоча він і відмовився з ними ознайомлюватись. А щодо того, що адвокати не попереджені про дати засідань – графік був розписаний суддею аж до початку червня. І цей графік суддею озвучувався», – коментує ситуацію Закревська.

 

Якби суддю відвели – справу про катування, в якій фігурує Крисін, довелося б починати спочатку. Із підготовчих засідань. Був, правда, ще гірший сценарій – адвокати підозрюваного виступали за те, аби справу передали в інший суд. Скажімо, Шевченківський. Де Крисін уже встиг отримати умовний термін за участь у вбивстві журналіста. 6 червня Феміда, заслухавши всіх учасників процесу, ухвалила: у відводі судді відмовити. Найближче засідання має відбутися 8 червня. І прокуратура, і адвокати родини Веремія, і родичі Веремія сподіваються, що суддя врешті зможе перейти до обвинувального акту і ще один судовий процес щодо Крисіна офіційно розпочнеться.