Юлія Тищенко: “Росія не може схвально ставитися до нашого Закону “Про корінні народи України”, бо він руйнує нав’язаний нею наратив про “исконно русские земли”

Суспільство
29 Липня 2021, 16:48

За словами фахівчині, насправді у Конституції України тричі згадано термін “корінні народи”. Це декларація того, що вони в нас є та того, що існують уповноважені органи, з якими відбувається взаємодія. Однак важлива деталь – не названо конкретні народи, які належать до цієї категорії, хоча й була постанова Верховної Ради від 2014 року, що називала кримських татар корінним народом. “Але були також якісь застереження, “тонкі лінії”, що досі не давали змоги офіційно й остаточно унормувати питання корінних народів. Зараз з’явилася певна політична воля, бо триває підготовка до Кримської платформи — потужного майданчика міжнародного діалогу щодо кримських питань, зокрема деокупації півострова. І цей законопроєкт я бачу як частину цього пакету президентських ініціатив”, – пояснила Юлія Тищенко.

Також аналітикиня зауважила, що у світі немає єдиного універсального визначення чи закону стосовно національних меншин і корінних народів. Усі базові документи, зокрема Декларація ООН про права корінних народів, до якої ми приєднались у 2014 році,— рамкові. Однак є певні критерії та зобов’язання на зразок освіти та культури, свободи асоціацій та питання, пов’язані з представництвом і зважанням на думку меншості під час ухвалення певних рішень, які ми повинні виконувати.

“Що ж до навіть теоретичного залучення росіян до корінних народів в Україні, то це звучить доволі дивно. Бо в самій Росії критерієм визнання певного народу корінним є відсутність у певної національної спільноти з етнічними, мовними, релігійними та іншими особливостями іншої країни походження, окрім Росії. У росіян, які мешкають в Україні, є конкретна країна походження з відповідною назвою — Російська Федерація. І якщо пригадати висловлювання різних російських політиків і чиновників, то здебільшого вони самі називають українських росіян “національною меншиною”, пояснила спеціалістка з аналітики.

Читайте також: Корінний народ: яка ситуація із політв’язнями в Криму та чим допоможе новий закон

В Україні етнічні росіяни є однією з меншин із такими ж правами, як у інших, але меншинами не є ті, хто вважає себе українцями, але розмовляє російською. За словами Юлії Тищенко, ця розмова не стосується терміну “національна меншина”. “І до речі, права корінних народів системно порушують у самій Росії, зокрема й на тимчасово окупованій нею території — в Криму, на Донеччині та Луганщині”, – пояснила спецілістка.

Аналітикиня стверджує, що сновна причина російської критики: “Росія не може схвально ставитися до нашого Закону “Про корінні народи України”, бо він руйнує нав’язаний нею наратив про “исконно русские земли”. А також змінює перспективу розвитку Криму. Бо є відмінність: чи то його окупувала Росія під приводом “повернення в рідну гавань”, чи це місце постійного проживання корінного населення — кримських татар, кримчаків і караїмів”.