Італійські ЗМІ про вирок Марківу: “справедливість” перемогла або відсутність реальних доказів

Світ
16 Липня 2019, 21:11

Процес над українським бійцем Віталієм Марківим, який тривавав більше року, завершився 12 липня. Бійця Нацгвардії, обвинуваченого у причетності до загибелі італійського журналіста Андреа Роккеллі, засудили до 24 років ув'язнення. Суддя не надав пом'якшуючі обставини й відкинув усі докази захисту. Раніше прокурор просив засудити українця до 17 років, однак суд вирішив дати максимальний термін. Водночас адвокат сім'ї загиблого вимагала від суду присяжних призначити сплату компенсації для родини фотокореспондента на суму мільйон євро, а для його дружини – 800 тис. євро. Адвокат Марківа Рафаелле Делла Валле заявив, що вирок суду відбирає в нього віру в італійське правосуддя.

 

За версією слідства, Роккеллі загинув 24 травня 2014-го разом зі своїм російським перекладачем Андрєєм Міроновим від міноментого обстрілу під Слов’янськом, який на той момент не контролювався ЗСУ. Вони відвідали окуповану територію без відповідної акредитації, не попередивши при цьому українську сторону. Таким чином Київ не знав про час і перебування Роккеллі і Міронова. Вже після обстрілу тіла загиблих журналіста і перекладача були перевезені в окупований Слов'янськ, що ставить під сумнів результати матеріалів розтину тіл. Врешті, Рим так і не зміг надати вичерпні докази того, що стрілянину влаштували саме нацгвардійці, а не бойовики. Основним свідком справи був французький фотокореспондент Вільям Ругелон, що вижив під час обстрілу по автомобілю з журналістами. Саме він розповів, що Роккеллі і Міронов загинули внаслідок застосування зброї підрозділом НГУ. Однак за даними українського слідства, підрозділи оперативного призначення Нацгвардії комплектувалися виключно стрілецькою зброєю: автоматами і кулеметами, а мінометів у них не було. Ба більше, у день загибелі італійця Марків перебував на відстані 1,7 кілометра, біля фабрики Zeus і дороги, тому фізично не міг бачити журналістів. До того ж, нацгвардієць був озброєний лише АК, максимальна убійна дальність якого становить 700 метрів.

 

 

Українця заарештували в аеропорту Болоньї 30 червня 2017 року. Італійські ЗМІ ще до офіційного оголошення підозри називали Марківа  "вбивцею". У той час політичні кола Італії активно готувалися до парламентських виборів, які відбулися у березні 2018 року. Можна стверджувати, що нова влада, яка одразу оголосила про намір стати переговорником у процесі  "примирення" Заходу і Москви та розпочала процес якнайшвидшого скасування санкцій ЄС проти Росії, не надто була зацікавлена у виграші України в справі Марківа. Адже у такому разі, Рим де-факто став би на бік російського агресора, війська якого вбили італійського громадянина. Цікаво, що підозру Марківу висунула прокуратура міста Павія. Саме в цьому регіоні у липні 2016 року місцева рада проголосувала за резолюцію щодо визнання анексії Криму.

 

Загалом аналізували справу нацгвардійця після вироку суду італійські ЗМІ не дуже активно. Такі відомі ЗМІ як ANSA, Corriere della Sera, La Stampa чи La Repubblica узагалі не опублікували аналітичних матеріалів, розмістивши при цьому короткі новини про рішення суду. Однак є статті, які викликали чимало запитань щодо об'єктивності та незаангажованості їх авторів.

 

Наприклад, журналістка Антонелла Наполі на сайті італійської асоціації "Articolo 21, liberi di…" ("Стаття 21, вільна для …") після оголошення вироку заявила, що "сьогодні – прекрасний день" і , що "справедливість перемогла". Авторка зазначає, що загиблі Роккелі і Міронов збирали свідчення наслідків так званої "громадянської війни між націоналістами і проросійськими сепаратистами на Донбасі". У матеріалі також наводиться коментар батька італійця Ріно Роккелі, який сказав, що його сім'я "ніколи не припиняла вірити у правосуддя і продовжувала боротися за ту істину", якої українська влада хотіла позбавити його. Коли в певний момент, здавалося, що прокуратура хотіла закрити слідство, цього вдалося уникнути завдяки впертості батьків і підтримці, яку вони отримали від "Articolo 21, liberi di…" і Національної федерації преси спільно з сенатором Луїджі Манконі, що допоміг подати апеляцію не закривати розслідування, пише журналістка. Крім того, на думку авторки, українська влада затягувала процес у суді. Разом з тим, вона наголошує, що зусилля журналістів та адвоката сім'ї Алессандри Баллеріні призвели до нового судового розгляду і засудження українського військового. "Біль залишається. Він ніколи не зміниться", – пише авторка.

 

 

Журнал італійських комуністів Contropiano, сторінку у Facebook якого вподобали майже 48 тисяч користувачів, пише, що на судовому засіданні над Марківим були присутні члени так званих "неонацистських батальйонів". У матеріалі йдеться про те, що президент Зеленський доручив МЗС і прокуратурі розібратися з поверненням військовго в Україну, нібито "усвідомлюючи відкриту ворожість до нього людей Петра Порошенка, які ще міцно стоять на своїх посадах".  Крім того, видання переконує, що більшість коментаторів у Facebook погодилися з рішенням суду. Зокрема, Contropiano наводить відкрито проросійські позиції, такі як: "італійський журналіст був убитий фашистом, і вирок був більш ніж справедливим"; "де імена командирів, які дали наказ стріляти у журналістів? Він просто солдат … і солдат повинен виконувати свої накази…Аваков особисто повинен перебувати у в'язниці"; "Чи знаєте ви, що італійські судді і прокурори вже входять до списку "Миротворець"? Водночас видання зазначає, що  "причиною" загибелі Роккеллі був нібито зв'язок з НГО, близькою до "ДНР" яку, "очевидно, не любила українська неонацистська влада". "У будь-якому випадку дуже ймовірно, що причиною вбивства Андреа була документування війни на Донбасі", – йдеться у статті.

 

Лише одне італійське видання взяло коментар в української сторони щодо вироку нацгвардійцю. Так, посол України в Італії Євген Перелигін заявив порталу Formiche, що процес проти  Марківа був спецоперацією Кремля. "Я переконаний, що весь процес проти Віталія Марківа, а також недавній вердикт присяжних Павії є доказом масштабної російської спецоперації, організованої в Італії з метою дискредитації українського опору російської агресії", – зауважив він. "Звичайно, для підтвердження цієї версії потрібні незаперечні докази, але якщо суд присяжних руйнує долю і життя людини, захисника нашої Батьківщини, при повній відсутності доказів, то хто може заперечувати мою думку, виходячи з багатьох факторів та ознак, які свідчать про політичний характер процесу проти Віталія Марківа? "- сказав він виданню. Також він відзначив, що тепер, крім політв’язнів у Росії, в України з’явився політв’язень в Італії.

 

Інтернет-видання MilanoToday зауважує, що у реконструкції, яку адвокати Роккелі спробували розібрати від початку до кінця, з'явилася таємнича п'ята людина, яка, звертаючись до Міронова, сказала групі вийти з зони через можливі обстріли. Сам французький фоторепортер Ругелон стверджував, що почув постріли в першу чергу на стороні фабрики, яку окупували бойовики. Знову ж таки, стрілянина закінчилася, коли Ругелон розповів окупантам, що він журналіст. Після того, як вони його пропустили, він сів в автомобіль десь за три кілометри від українських позицій, а хтось вистрілив в машину ззаду. На цій відстані не тільки АК-74, але навіть міномети не могли дістати, наголошує ЗМІ. "Більше того, немає реальних доказів на всіх етапах реконструкції прокуратури", – йдеться у статті. Стверджується, що неможливо точно дізнатися причину, чому Марківу не було надано загальних пом'якшувальних обставин. Портал підкреслює, фундаментальним для обвинувачення є "стаття" Іларії Морані у газеті Corriere della Sera про "капітана", який виявився потім звичайним солдатом.