ІТ-сектор: Прогноз ізсередини

Наука
27 Серпня 2021, 11:13

Андрій Яворський, віцепрезидент зі стратегії та технологій, GlobalLogic:

1Візитівка української IT-індустрії — високий рівень інженерної освіти та талановиті спеціалісти, які створюють складні R&D-продукти для клієнтів із різних галузей. Ще один сильний бік — географічне положення України. Оскільки країна розташована в центрі Європи, менталітет українських розробників дуже близький до іноземних замовників. Це сприяє їхній ефективній співпраці. Не останню роль відіграє і відносно невисока ціна ведення бізнесу в нашій країні. Один із головних викликів для розвитку ІТ-галузі не тільки в Україні, а й глобально, — дефіцит кваліфікованих фахівців. Кількість IT-вакансій сьогодні перевищує кількість інженерів на ринку. Це ускладнює пошуки талантів. Тому майбутніх ІТ-спеціалістів вкрай важливо забезпечити якісною технічною освітою. Для подальшого розвитку української IT-індустрії необхідні також ефективний захист прав інтелектуальної власності та стабільні умови ведення бізнесу.

2Україна зараз перебуває в унікальній ситуації: у нас є експертиза й розробники, здатні створювати складні інжинірингові рішення. Наша країна стає повноцінним гравцем світового ІТ-ринку, а вітчизняні компанії здатні запропонувати клієнтам повну розробку технологій «під ключ»: від досліджень користувацького досвіду до виведення продукту на ринок. Таким чином ми стаємо повноцінними партнерами бізнесу в процесах цифрової трансформації.

3Ми впевнені, що роль експортної IT-індустрії зростатиме. Незважаючи на те що перша половина 2020 року була доволі складною для всіх сфер економіки (зокрема ІТ), ми бачимо зростання галузі. За підсумками 2020 року обсяг українського IT-експорту вперше перевищив $5 млрд і продемонстрував зростання в 20,44% порівняно з докризовим 2019 роком. Навіть, якщо брати до уваги зростання тільки у 20% щорічно, за п’ять років обсяг може перевищити $12 млрд.

Прогнозуємо, що протягом 10 років ми поступово нарощуватимемо потенціал креативної економіки в країні та відходити від домінування індустрій, що виснажують природні ресурси країни.

Успіх IT-індустрії в майбутньому багато в чому залежатиме від співпраці українських компаній. Серед пріоритетів українського ІТ-сектору — зміни в системі освіти з метою підвищення якості технічних фахівців; збільшення кількості IT‑фахівців в країні, покращення іміджу України на міжнародній арені. Українські інженери володіють експертизою в різних індустріях, і ми як компанія беремо активну участь у створенні рішень для цифрової трансформації бізнесів у автомобільній, медичній сферах, телеком-індустрії, медіа тощо. Зростання ринку суттєво посилить присутність України на світовій IT-арені.

4В Україні політична й економічна нестабільність, недостатня прозорість та передбачуваність ведення бізнесу. Спроби регуляції або впливу на IT з боку держави або інших організацій є ще одним фактором, який може негативно вплинути на успішний розвиток  цього сектору. Тому українській економіці необхідні ініціативи, спрямовані на поліпшення бізнес-клімату, забезпечення верховенства права, впровадження зрозумілих і передбачуваних правил ведення бізнесу.

Читайте також: За обрієм. Що буде з наукою в Україні через десять років

Володимир Семенишин, EVP of Client Success, EMEA, компанія SoftServe:

1Українська ІТ-індустрія має багато переваг, і одна з головних — це якість. Наші інженери створюють складні продукти: вони вміють не лише впроваджувати інновації, але й плідно працювати та досягати найкращого результату, що цінується клієнтами з США та країн Європи. Наша культура та ментальність, а ще географічна близькість, зручні часові зони для спільної роботи з клієнтами у Європі та на Близькому Сході, високий рівень англійської серед українських розробників генерують потужні переваги для нашого ІТ.

Але люди — це не лише перевага, а й ключовий стримувальний фактор для зростання українського ринку ІТ. На тлі високого попиту на наші рішення компанії відчувають дефіцит на ринку праці. Наразі в індустрії понад 213 тис. ІТ‑фахівців, проте потреба в них залишається високою. Українські виші випускають щороку близько 25 тис. технічних фахівців, тимчасом як ринку сьогодні необхідно щонайменше 50 тис. розробників, а наступного року — ще більше.

Наступним етапом має бути перекваліфікація спеціалістів з інших галузей без технічної підготовки. Це крок, який зробила Індія, коли відчула, що покращувати підготовку самих тільки інженерів недостатньо. І досвід показав, що це ефективно та допомагає зарадити проблемі дефіциту.
2Україна має потенціал перетворитися на потужний ІТ-хаб Європи. Ми вже завоювали своє місце на світовій арені як країна з якісними сервісними послугами. На черзі — потреба заявити про себе як середовище, де представлено чимало продуктових компаній. Ми також маємо потенціал стати привабливим місцем для життя та роботи розробників із сусідніх країн. Над подібними практиками приваблення ІТ-розробників вже працюють Франція, Польща, Естонія тощо. У Східній Європі саме Україна має відчутний потенціал для цього.
3Український ІТ-сектор постійно розвивається — зростає кількість як експортних надходжень, так і відкритих позицій на ринку. Попит на технологічні рішення залишається високим та, за прогнозами, зростатиме ще протягом найближчих трьох років. Це чудова можливість для людей перекваліфікуватися та знайти себе в ІТ, адже нестача кваліфікованих фахівців посилюватиметься.

Ринок праці продовжує глобалізуватися та відкриває дедалі більше можливостей в Україні для спеціалістів з-за кордону — ми стаємо магнітом для талановитих людей. Поєднання усіх цих факторів виводить Україну на новий рівень і допоможе їй увійти до 10 найкращих ІТ-країн світу.
4Ризики у світовому контексті поділяються на два напрямки. Перший — зміна динаміки технологічного розвитку. З зародженням квантового комп’ютингу та поширенням low-code платформ автоматизується частина роботи інженерів програмного забезпечення. У них забирають прості завдання та залишають їм складніші розробки. Тому ІТ-фахівцям та компаніям потрібно постійно адаптуватися до нових умов та перекваліфіковуватися.

Другий ризик — посилення конкуренції. На світовій ІТ-арені з’являються нові гравці, наприклад із країн Африки, Азії та Південної Америки. Вони не тільки швидко нарощують потужності, а й можуть запропонувати привабливішу цінову політику. Це може створити додатковий тиск на українську ІТ-сферу. Проте ми маємо свої конкурентні переваги — багаторічний досвід, експертизу в технологіях будь-якої складності та високу якість рішень.

Читайте також: Стартапи, народжені пандемією

Юрій Антонюк, віцепрезидент, очільник EPAM у Центральній та Східній Європі: 

1Головна слабкість української ІТ-галузі криється у відсутності єдності серед учасників ринку. Нам нечасто вдається консолідувати зусилля навколо важливих, фундаментальних питань — розвитку освіти, створення правових умов для роботи індустрії, промоції галузі в Україні та за кордоном, стимулювання внутрішнього ринку. Це не означає, що успіхів у цих напрямках немає — навпаки, ІТ-бізнес зміг втілити у життя багато позитивних змін та ініціатив, які справді змінюють країну. Однак якщо б ми мали більше єдності, то й результати були б значно кращими.
Сила ж індустрії — у талантах. Двісті тисяч ІТ-фахівців на країну з населенням у сорок мільйонів — це не так уже й багато. Але ми з вами бачимо результати — Україна вважається конкурентоспроможною ІТ-локацією у світі, галузь посідає провідні місця в економіці країни, стимулює появу робочих місць у суміжних сферах.

2Безліч технологічних продуктів чи послуг, якими користуються мільйони людей у всьому світі, зокрема і в Україні, створені завдяки інженерним та науковим талантам українців. Фінансовий сектор, медицина та охорона здоров’я, транспорт, медіа та розваги — складно назвати індустрії та бренди, де не було б внеску українських спеціалістів.

3Глобальна пандемія та її наслідки вкотре довели, що намагатися прогнозувати майбутнє — марна справа. Сьогодні ми бачимо суттєве зростання попиту на цифрові продукти та послуги: стрімке поширення COVID-19 змусило поглянути в бік цифрової трансформації навіть традиційно консервативні сфери бізнесу. Світ і далі рухатиметься в бік тотальної цифровізації — це неминучий еволюційний процес. І саме він може відкрити нові перспективи для країн, які зможуть правильно використати свій потенціал в ІТ та наукомістких галузях.

4Важко бути успішним у світі, якщо не маєш успіху вдома. Тому фактором, який може завадити подальшому розвитку галузі, є передовсім внутрішній. До цього належить і необхідність активної модернізації системи освіти — як середньої, так і вищої, — і створення сприятливих правових умов для індустрії. Без якісної освіти ми не матимемо нового покоління талановитих людей, а без передбачуваної та ефективної правової системи годі й говорити про успішний бізнес.